بک اند Back End

مجموعه بک اند Back End

از جزئی‌ترین مفاهیم مربوط به برنامه نویسی وب و PHP، تا پیشرفته‌ترین مباحث مربوط به فریمورک مشهور لاراول و دیتابیس‌های مختلف؛ را در مجموعه بک اند به سادگی پیدا کنید. مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی، مقالات، واژگان تخصصی و پادکست های گفتگو محور با حرفه‌ای‌های برنامه‌نویس‌های بک اند!

4502 دانشجو |
56:18 ساعت
محتوا
1268888 علاقه‌مند

دوره‌های بک اند Back End

آموزش رایگان PHP 8 | از صفر تا اولین پروژه مقدماتی

آموزش رایگان PHP 8 | از صفر تا اولین پروژه

اصول اولیه به همراه نکاتی برای حرفه‌ای‌تر شدن!
540+ دانشجو
رایگان یاد بگیرید
متن
ویدیو
آموزش کامل برنامه نویسی شی گرا (OOP) در PHP متوسط

آموزش کامل برنامه نویسی شی گرا (OOP) در PHP

یادگیری آسان مفاهیم OOP، با مثال‌های عملی PHP
10+ دانشجو
ویدیو
آموزش مقدماتی لاراول مقدماتی

آموزش مقدماتی لاراول

پیاده سازی یک مینی اپلیکیشن وب
160+ دانشجو
رایگان یاد بگیرید
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش OOP در PHP

2:50 ساعت
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش معماری MVC

1:20 ساعت
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش PHP

4:10 ساعت
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش ردیس

40 دقیقه
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش OAuth و Laravel Passport

1:50 ساعت
آزمون
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش قوانین SOLID

20 دقیقه
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش SQL و MySQL

40 دقیقه
متن
course-tiles-card-img رایگان

وب چگونه کار می‌کند؟

30 دقیقه
متن
course-tiles-card-img رایگان

آموزش لینوکس

5:40 ساعت
متن

محتواهای خاص آموزشی بک اند Back End

شنیدنی‌های بک اند Back End

بهترین مدرسان و نویسندگان بک اند Back End

آن‌چه در مورد بک اند Back End باید بدانیم!

 

بک اند چیست؟ برنامه نویس بک اند کیست؟

Back-End (بک اند)، بخشی از یک وبسایت یا اپلیکیشن است که منطق آن را پیاده می‌کند و برای کاربر قابل مشاهده نیست.

یک برنامه نویس بک اند کسی است که کدهای پشت پرده را می‌نویسد و برای اِلِمان‌های قرار گرفته روی صفحه توسط دولوپر فرانت اند همچون دکمهٔ ورود، دکمهٔ ثبت‌نام، عضویت در خبرنامه، نظرسنجی و غیره، عملکردهای سمت سرور تعریف می‌کند. 

در واقع می توان گفت از مهم ترین وظایف یک برنامه نویس بک اند، انجام عملیات و پردازش‌های لازم برای اجرای درخواست‌های کاربران است.

 

مراحل تبدیل شدن به یک برنامه نویس بک اند

برای تبدیل شدن به یک بک اند کار، نیاز است به مجموعه‌ای از مهارت ها مسلط شده و علاوه بر مهارت‌های غیر فنی (مانند توانایی ارتباطی خوب، خلاقیت و ....)؛ لازم است مهارت‌های فنی زیر را به ترتیب آموخته و بر آنها مسلط شود:

 1. پیش از هر چیز، برنامه نویس بک اند لازم است با دنیای برنامه نویسی، مفاهیم عمومی آن و کلیت زبان نشانه گذاری HTML آشنایی یابد.
 2. در مرحله بعد یک برنامه نویس بک اند باید اصول برنامه نویسی را به خوبی و به کمک یک زبان برنامه نویسی بک اند مانند PHP ‌بیاموزد.
 3. بعد از آن نوبت به فهم صحیح شی گرایی (OOP) و تسلط به آن و مفاهیم مرتبط با آن مانند SOLID و Design Pattern (دیزاین پترن ها) است.
 4. مرحله چهارم آشنایی با مفاهیم مربوط به سرور، دیتابیس و تسلط کافی به یکی از دیتابیس های مشهور مانند MySQL است.
 5. یادگیری یکی از فریمورک های بک اند مانند لاراول (محبوبترین فریمورک php برای برنامه نویسان وب) گام مهمی برای حرفه ای شدن در این حوزه است.
 6. در مرحله بعد به تقویت و افزایش مهارت ها پرداخته، لاراول را به صورت پیشرفته تر آموخته و با مباحث مختلف مرتبط با ابزار برنامه نویسی و بک اند مانند لینوکس، امنیت، گیت و ... آشنا می‌شود.
 

بهترین فریمورک‌های PHP برای برنامه نویسی بک اند

برخی از بهترین فریمورک‌های PHP در زیر آورده شده اند. در بین این فریمورک‌ها، لاراول با اختلاف بالایی به عنوان محبوب ترین آنها شناخته شده است:

 1. Laravel
 2. Symfony
 3. CodeIgniter
 4. Yii
 

بازار کار و حقوق بک اند

در بازار کار مربوط به برنامه نویسی و کدنویسی، همواره دسته بزرگی از فرصت‌های شغلی به توسعه دهندگان بک اند تعلق داشته و آن‌ها در این زمینه شانس بالایی برای پیدا کردن شغل در اختیار دارند.

در خارج از ایران، در حال حاضرحقوق یک برنامه نویس فرانت اند در اروپا و آمریکا به صورت میانگین ۸7 هزار دلار در سال است که پایین‌ترین آن 56 هزار دلار و در بالاترین ۱36 هزار دلار است.

در ایران، با نگاهی به فرصت‌های شغلی مختلف و میزان حقوق آن‌ها به میانگین ۱۳ میلیون در ماه می‌رسیم. که البته با توجه به میزان توانایی فرد، می‌تواند بین 8 میلیون تومان و ۳۰ میلیون تومان در ماه نوسان داشته باشد.

 

تفاوت برنامه نویس بک اند ، فرانت اند و فول استک

همان طور که مطرح شد، برنامه نویس های بک اند با ابزارها، تکنولوژی‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی که در سمت سرور اجرا می‌شوند کار می‌کنند و در واقع کدهایی را به انجام می‌رسانند که در ظاهر وب‌سایت مشخص نیستند اما عملکرد وب‌سایت به آن‌ها وابسته است.

اما برنامه نویس‌های فرانت اند مسئول ظاهر وب سایت بوده و وظیفه دارند طراحی سایت را به کمک کد نویسی، پیاده سازی کنند. بنابراین جنبه‌هایی از وب‌سایت را توسعه می‌دهند که مشتری یا کاربر نهایی آنها را می‌بینند و با آن تعامل دارند. 

دسته‌ی دیگری از برنامه نویس‌ها نیز هستند که با عنوان فول‌استک از آنها یاد می شود؛ این برنامه نویس ها تسلط کاملی بر فرانت‌اند و بک‌اند دارند و می‌توانند یک پروژه را به‌تنهایی از ابتدا تا انتها تکمیل کنند. 

online-support-icon