دربارهٔ سکان آکادمی

سکان آکادمی با هدف ارائهٔ آخرین اخبار فناوری به‌خصوص حوزه‌های مرتبط با برنامه‌نویسی، طراحی سایت، اپن‌سورس و لینوکس، سئو، هوش مصنوعی، استارتاپ‌ها و … در بیستم شهریورماه سال یک هزار و سیصد و نود دو تاسیس شد؛ علاوه‌بر پوشش دادن اخبار فناوری، دوره‌های آموزش آنلاین نیز توسط تیم تولید محتوای سکان آکادمی برگزار می‌گردد که از آن جمله می‌توان به آموزش برنامه‌نویسی، طراحی سایت، سئو و لینوکس اشاره کرد. به‌طور خلاصه، آنچه ایدهٔ اولیهٔ ایجاد این آکادمی را در ذهن ما استارت زد، در ۳ مورد زیر خلاصه می‌گردد:

۱. بسیاری از علاقمندان به فراگیری علوم آی‌تی به‌خصوص برنامه‌نویسی هستند که به‌خاطر عدم برخورداری از دانش زبان انگلیسی، قادر به مطالعهٔ کتاب‌ها، اخبار آی‌تی و دوره‌های مرجع به‌روز -که غالباً انگلیسی زبان هستند- نمی‌باشند و از همین روی از دنبال کردن علائق خود محروم می‌گردند.

۲. دومین دلیلی که در تأسیس این آکادمی آنلاین نقش بسزایی داشت این بود که اکثر کلاس‌های آموزشی حضوری باکیفیت با بهره‌گیری از اساتید زبده، در شهرهای بزرگی همچون تهران برگزار می‌شوند و درنتیجه بسیاری از علاقمندانی که در دیگر شهرها سکونت دارند از شرکت در این‌گونه کلاس‌ها محروم می‌شوند.

۳. دلیل آخر هم این‌که شاید برخی از افراد بااستعداد باشند که به‌خاطر عدم برخورداری از وضعیت مالی خوب، قادر به شرکت در کلاس‌های برنامه‌نویسی حضوری نبوده و این احتمال وجود دارد که به همین خاطر، دست از فراگیری علوم برنامه‌نویسی بکشند که باتوجه به رایگان بودن کلیهٔ دوره‌های آنلاین سکان آکادمی، امیدواریم توانسته باشیم به یکی از مراجع موثق یادگیری برای این گروه از مخاطبین نیز مبدل شده باشیم.

داستان شکل‌گیری سکان آکادمی
آنچه مسلم است، هدف از انتشار داستان شکل‌گیری‌مان از یک سو آشنا‌ سازی کاربران سایت با تاریخچهٔ این آکادمی است و از سوی دیگر ترغیب علاقمندان به راه‌اندازی کسب‌و‌کار به‌منظور عملی ساختن ایده‌هایشان و درعین‌حال آشنایی با چالش‌های راه‌اندازی یک استارتاپ است. علاوه‌بر این، سعی شده تا درس‌هایی که پس از راه‌اندازی این آکادمی گرفته‌ایم را با کاربران به اشتراک گذاشته تا شاید سرنخی باشند برای هرچه بهتر عملی شدن ایده‌های جدید ایشان!

و اما شروع داستان به قلم بهزاد مرادی، مؤسس و بنیان‌گذار. یک روز گرم تابستان درحال قدم زدن از طرف چهارراه ولی‌عصر به‌سمت میدان ولی‌عصر بودم که اتفاقی وارد یک مغازهٔ فروش نرم‌افزار شدم و ناخودآگاه چشمم به نرم‌افزاری تحت‌عنوان Adobe Flash Pro افتاد. آن‌را خریدم و در اولین فرصت نرم‌افزار را روی لپ‌تاپم -یک لپ‌تاپ دل اینسپیرون ۱۵۴۵ خیلی قدیمی- نصب کردم. به‌عنوان تفریح شروع کردم به ساخت انیمیشن و این درحالی بود که ... ادامهٔ داستان

مأموریت و چشم‌انداز
مهم‌ترین رسالت سکان آکادمی را می‌توان در ارائه خدمات باکیفیت علمی-پژوهشی در زمینهٔ فناوری به‌خصوص برنامه‌نویسی خلاصه نمود؛ درواقع،‌ این آکادمی متشکل از تیمی است که به کار باکیفیت اعتقاد داشته و تألیف/تولید محتوای علمی-آموزشی تراز اول جزو اولویت‌های کاری ایشان است.

علاوه‌بر این، امیدواریم بتوانیم در علاقمندسازی جوانان ایرانی به دنیای برنامه‌نویسی -یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا- گام‌های بلندی برداشته و جایگاه کشورمان را در عصری که تحت‌عنوان عصر فناوری شناخته می‌شود ارتقاء بخشیم (در همین راستا،‌ لازم به‌ذکر است سکان آکادمی اولین سایتی در ایران است که اقدام به تألیف دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی به کودکان نموده است).

ارزش‌ها
آنچه سکان آکادمی را از دیگر رقبای فعال در این حوزه متمایز ساخته، پیش از هر چیز هزینه‌ای است که کاربران می‌بایست در ازای خدماتی که دریافت می‌کنند بپردازند؛ در همین راستا، شاخص‌ترین ارزش سکان آکادمی رایگان بودن کلیهٔ سرویس‌هایش است.

درواقع، چنانچه کاربری یکی از سرویس‌هایمان همچون دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی، وبلاگ، جابز و … را مورد استفاده قرار داده و برایش مفید واقع گردد، ما به هدف اصلی خود دست یافته‌ایم و چنانچه سرویس مد‌نظر انتظاراتش را برآورده نسازد، وی حداقل متحمل هیچ‌گونه ضرر مالی نشده است.

علاوه‌بر این، تیم تولید محتوای سکان آکادمی مبنا را بر آن خواهند گذاشت که مخاطبین دوره‌ها هیچ‌گونه پیش‌زمینه‌ای در مورد دورهٔ تحت آموزش نداشته و کاملاً از کلی‌گویی در مورد سرفصل‌های آموزشی خودداری می‌کنند.

سرفصل‌هایی هم که در هر دوره تدریس می‌گردند، از یک سو برمبنای سرفصل‌های استاندارد در سایت‌های مرجع می‌باشند و از سوی دیگر با تجربیات مؤلفین دوره‌ها در انجام پروژه‌های شخصی و کاری ایشان ادغام گردیده تا آموزش‌هایی در اختیار کاربران قرار گیرد که کاملاً کاربردی‌اند.

لازم به ذکر است که تاکنون مشاوره‌ها و راهنمایی‌های حمید توکلی، مشاور و مدرس برندسازی‌ اینترنتی، مدیر وب‌سایت نامی‌نیک و از فعالان حوزهٔ استارتاپی، کمک فراوان به تیم سکان آکادمی هم در حوزه‌های برندسازی و خلق ارزش و هم در حوزهٔ استارتاپی کرده است.

لیست سرویس‌های سکان آکادمی
سکان پلاس: در راستای فراهم آوردن فرصتی برای تمامی کاربران سکان آکادمی به منظور اشتراک‌گذاری تجربیات خود در حوزهٔ توسعهٔ نرم‌افزار، ایدهٔ سکان پلاس پیاده‌سازی شد تا از آن طریق فرصت مقاله‌نویسی و به طور کلی تولید محتوای تخصصی برای مخاطبین فراهم گردد.

رادیو فول‌استک: به منظور انتقال تجربیات دولوپرهای موفق، فعلان آی‌تی و کارآفرینان فعال در حوزهٔ اکوسیستم استارتاپی، ایده‌ٔ رادیو فول‌استک را پیاده‌سازی نمودیم تا از آن طریق کاربران بتوانند به مجموعه‌ای از پادکست‌های فنی دست یابند.

وبلاگ: وبلاگ سکان آکادمی به‌ منظور تکمیل برخی خلاء‌های موجود در دوره‌های آموزشی و همچنین ارائهٔ آخرین اخبار مرتبط با برنامه‌نویسی، طراحی سایت، اپن‌سورس و لینوکس، سئو، هوش مصنوعی، استارتاپ‌ها و … در اختیار کاربران سایت قرار گرفته است.

- آموزش آنلاین: علاوه‌بر پوشش دادن اخبار فناوری، دوره‌های آموزش آنلاین نیز توسط تیم تولید محتوای سکان آکادمی برگزار می‌گردد که از آن جمله می‌توان به آموزش برنامه‌نویسی، طراحی سایت، سئو و لینوکس اشاره کرد.

- استخدام برنامه نویس (جابز): صاحبین شرکت‌ها، کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها از طریق این سرویس می‌توانند به معرفی خود و فرصت‌های شغلی موجود در تیم‌شان در حوزه‌های برنامه‌نویسی، طراحی سایت، سئو و ... پرداخته و این اطلاعات درمعرض دید کاربران سایت قرار خواهد گرفت.

تالار گفتگو: اکثر کاربران مبتدی علاقمند به فراگیری علوم فناوری به‌خصوص برنامه‌نویسی،‌ در فرایند آموزشی خود با مشکلاتی مواجه می‌شوند که نیازمند به کمک کسانی هستند که پیش از ایشان این مسیر آموزش را طی کرده‌اند که سعی نموده‌ایم تا این مهم را از طریق تالار گفتگو سایت مرتفع سازیم.

- واژه‌نامه: در Glossary (گلاسری یا واژه‌نامه) سکان آکادمی سعی نموده‌ایم اصطلاحات فنی مرتبط با برنامه‌نویسی، طراحی سایت، سئو، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و دیگر حوزه‌های مربوطه را به‌صورت خیلی خلاصه و کاربردی توضیح دهیم.

شناسنامهٔ‌ سکان آکادمی
تاریخ تأسیس:
چهارشنبه، ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۲
میزبانی شده در: سرورهای قدرتمند کلود پارس پک
شبکهٔ توزیع محتوا (CDN): شرکت ابرآروان
فریمورک‌ها: بوت‌استرپ، جی‌کوئری و زند فریمورک
زبان برنامه‌نویسی: PHP 7 
فونت: ایران‌ سنس (لایسنس G5G63)