Loose Coupling به نوعی معماری در توسعهٔ سیستم‌های نرم‌افزاری گفته می‌شود که در آن، کامپوننت‌ها یا بخش‌های مختلف اپلیکیشن تا حد ممکن مستقل از یکدیگر خواهند بود. به عبارت دیگر، این اصطلاح به میزان ارتباط مستقیم ماژول‌های مختلف اپلیکیشن با یکدیگر اطلاق می‌گردد.

بیشتر

Visual Basic (ویژوال بیسیک) یک محیط برنامه‌نویسی است که در آن برنامه‌نویس می‌تواند با استفاده از رابط گرافیکی کاربری (GUI)، کدهایی که از قبل در زبان برنامه‌نویسی BASIC نوشته شده‌اند را انتخاب و ویرایش نموده و یا به نوشتن کدهای جدید بپردازد.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، Variable (متغیر) به منزله‌ٔ ظرفی است که یک Value (مقدار) یا محتوایی را در خود ذخیره‌سازی می‌کند و محتوای این ظرف با توجه به شرایط و یا اطلاعاتی که بعداً به برنامه وارد خواهد شد،‌ قابل تغییر است.

بیشتر

تَگ یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف عناصر یک زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی به مجموعه‌ای از تگ‌ها، اصطلاح Markup (مارک‌آپ) نیز اطلاق می‌شود.

بیشتر

اصطلاح Method در زبان‌های برنامه‌نویسی شیی‌ٔگرا (Object Oriented) مفهوم پیدا می‌کند. در این دست زبان‌های برنامه‌نویسی، متد عبارت‌ است از قطعه کدی که به صورت یک رویه و روند برنامه‌ریزی شده و مشخص، به عنوان بخشی از یک کلاس (Class) تعریف شده و در همهٔ‌ آبجکت‌های تعریف شده در آن کلاس،‌ وجود خواهد داشت که وظیفه دارد تا کار خاصی را انجام دهد.

بیشتر

اصطلاح Garbage Collection از ترکیب ۲ واژهٔ Garbage (زباله) و Collection (جمع‌آوری) ایجاد شده است؛ به طور کلی، Garbage Collection یا به اختصار GC به فرآیند بازیافت خودکار فضای مشترک حافظهٔ کامپیوتر اطلاق می‌شود.

بیشتر

Free Software (نرم‌افزار آزاد)، نرم‌افزاری است که می‌تواند به‌طور آزادانه مورد استفاده، اصلاح و توزیع مجدد قرار بگیرد و آن هم فقط با یک محدودیت: هر ورژن توزیع مجدد شدهٔ نرم‌افزار باید تحت شرایط اصلی و اولیهٔ استفاده، اصلاح و توزیع آزادانه (که Copyleft نامیده می‌شود) توزیع گردد.

بیشتر

FORTRAN که از ترکیب ۲ کلمهٔ FORmula (فرمول) و TRANslation (ترجمه) تشکیل شده، نام یک زبان برنامه‌نویسی نسل سوم است که در دههٔ ۱۹۵۰ در شرکت IBM و اساساً به منظور استفادهٔ مهندسان، ریاضی‌دانان و سایر کاربرانی که عمدتاً با فرمول‌ها و محاسبات سر و کار داشته و یا نیاز به ایجاد الگوریتم‌های علمی جدید داشتند طراحی و ایجاد شد.

بیشتر

در علم برنامه‌نویسی، به طور خلاصه Debug (دیباگ یا مشکل‌یابی) به فرآیند شناسایی و رفع ارورهای موجود در کدها اطلاق می‌شود. فرآیند دیباگینگ، بخشی از فرآیند تست است که آن نیز خود قسمتی از چرخهٔ توسعهٔ نرم‌افزار است.

بیشتر

ویرایشگر یا برنامهٔ WYSIWYG (ویزیویگ) به دولوپر اجازه می‌دهد که در حین ایجاد یک داکیومنت، نتیجهٔ نهایی کار خود را در هر مرحله به صورت Real-time (در لحظه) مشاهده کند.

بیشتر

به طور کلی، منظور از Attribute ویژگی یا خصوصیت یک چیز به خصوص است؛ به طور مثال،‌ رنگ یکی از اتریبیوت‌های موی انسان است. در برنامه‌نویسی هم منظور از اتریبیوت آن دست از ویژگی‌هایی است که می‌توان مقادیر متفاوتی برای آن در نظر گرفت.

بیشتر

در زبان HTML، اصطلاح Anchor به متنی گفته می‌شود که می‌شود روی آن کلیک کرده و به لینک دیگری ارجاع داده شد.

بیشتر

Alt Text یا Alternative Text (متن جایگزین)، کلمه یا عبارتی است که در داکیومنت‌های HTML می‌تواند به عنوان یک Attribute برای تصویری درج شده و ماهیت و محتوای آن تصویر را برای بازدیدکنندهٔ صفحهٔ‌ وب‌سایت آشکار نماید.

بیشتر

Import (ایمپورت) به معنای «وارد کردن» است. در یک برنامه، ایمپورت کردن یعنی باز کردن یک فایل با فرمتی متفاوت از فرمتی که خود برنامه با آن کار می‌کند و یا باز کردن فایلی که برنامه‌ٔ مد نظر آن را ساپورت می‌کند.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، اصطلاح Thread-safe روند اجرای برنامه‌ای را توصیف می‌کند که می‌توان آن را از تِرِدهای متعددی فراخوانی نمود بدون اینکه این فراخوانی موجب رخداد تداخلات ناخواسته در میان تِرِدهای مختلف شود.

بیشتر

Embedded System یا به طور خلاصه Embedded اصطلاحی است که به سیستم‌هایی متشکل از نرم‌افزار و سخت‌افزار اشاره دارد که برای اجرا، نیازی به نرم‌افزار یا سخت‌افزارهای جانبی نداشته و کاملاً مستقل بوده و به منظور انجام کار خاصی طراحی شده‌اند.

بیشتر

vi قبل از ویرایشگر Emacs -که به‌مراتب کاربردی تر از vi بوده و از فیچرهای بیشتری نیز برخوردار است- به بازار عرضه شده است. نسخهٔ پیشرفته‌تر ویرایشگر vi، نرم‌افزاری است به‌نام Vim که از امکانات به‌مراتب بیشتری نسبت به vi برخوردار است.

بیشتر

URL مخفف واژگان Uniform Resource Locator است. ما با وارد کردن آدرس یوآرال در مرورگر، می‌توانیم وارد سایت مرتبط با آن وب‌سایت مدنظر شویم.

بیشتر

3GL یا Third Generation Language (زبان برنامه‌نویسی نسل سوم) به زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا همچون جاوا، پایتون، پی‌اچ‌پی و ... گفته می‌شود.

بیشتر

شرکت SAP در سال ۱۹۷۲ توسط ۵ کارمند اسبق شرکت IMB در کشور آلمان تأسیس شد که به‌نوعی می‌توان این شرکت را یکی از بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری تولیدکنندهٔ نرم‌افزاری‌های تجاری محسوب کرد.

بیشتر

2GL یا Second Generation Language (زبان برنامه‌نویسی نسل دوم) به زبان اسمبلی اشاره دارد. درواقع، هدف اصلی زبان اسمبلی این بوده است تا برنامه‌نویسی را راحت‌تر سازد.

بیشتر

R/3 به مجموعه‌ای جامع از نرم‌افزارهای تجاری مرتبط با یکدیگر از شرکت SAP گفته می‌شود که نسخهٔ قبلی آن R/2 نام داشت.

بیشتر

Link در شبکهٔ جهانی وب (WWW) به کلمه یا تصویری گفته می‌شود که کاربران با کلیک کردن روی آن، به آدرس دیگری هدایت می‌شوند اما در صنعت مخابرات و شبکه، لینک به ارتباطی فیزیکی گفته می‌شود که مابین ۲ نقطه برقرار می‌گردد.

بیشتر

ISP که مخفف واژگان Internet Service Provider است به شرکتی گفته می‌شود که خدمات اینترنتی به کاربران ارائه می‌دهد.

بیشتر

Hyperlink مترادف Link است و Link هم در شبکهٔ جهانی وب (WWW) به کلمه یا تصویری گفته می‌شود که کاربران با کلیک کردن روی آن، به آدرس دیگری هدایت می‌شوند اما در صنعت مخابرات و شبکه، لینک به ارتباطی فیزیکی گفته می‌شود که مابین ۲ نقطه برقرار می‌گردد.

بیشتر

5GL یا Fifth Generation Language (زبان برنامه‌نویسی نسل پنجم) به گروهی از زبان‌های برنامه‌نویسی گفته می‌شود که از یک GUI یا Graphical User Interface (رابط گرافیکی کاربری) برای کدنویسی استفاده می‌کنند که درنهایت سورس‌کد نوشته شده با این زبان‌ها، با کامپایلر یک زبان 3GL یا 4GL کامپایل می‌شود.

بیشتر

4GL یا Fourth Generation Language (زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم) به زبان‌هایی گفته می شود که هدف از طراحی آن‌ها این بوده تا به نسبت یک زبان برنامه‌نویسی نسل سوم، به‌مراتب نزدیک‌تر به زبان محاوره‌ای انسان‌ها باشد.

بیشتر

در صنعت کامپیوتر، 1GL یا First Generation Language به Machine Language (زبان ماشین) یا همان صفر و یک اشاره دارد. در زبان ماشین -که یک زبان سطح پایین است- به‌جای آن‌که از دستورات انگلیسی استفاده شده باشد، از اعداد ۰ و ۱ برای نوشتن دستورات استفاده شده است.

بیشتر

Emacs یک ویرایشگر کد معروف برای سیستم‌عامل‌های مبتنی‌بر یونیکس همچون سیستم‌عامل گنو/لینوکس است که توسط دولوپرها، مهندسین، پژوهشگران و ادمین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر

به عدم اجرای موفقیت‌آمیز یک نرم‌افزار یا سیستم‌عامل اصطلاحاً Crash گفته می‌شود.

بیشتر