Sokan Academy

فن‌واژه، واژه‌های تخصصی

فن‌واژه، واژه‌های تخصصی

دسته بندی
دسته بندی
حروف الفبا
حروف الفبا
مرتب سازی
مرتب سازی

کامپایلر

کامپایلر یک ابزار توسعه نرم افزار است که برنامه‌های نرم افزاری نوشته شده با زبان های سطح بالا را تبدیل به مجموعه‌ای از دستورات می‌کند تا یک پردازنده خاص آن را متوجه شود.

Compiler

کامپایلر

کامپایلر یک ابزار توسعه نرم افزار است که برنامه‌های نرم افزاری نوشته شده با زبان های سطح بالا را تبدیل به مجموعه‌ای از دستورات می‌کند تا یک پردازنده خاص آن را متوجه شود.

Bonferroni Correction

تصحیح بونفرونی

تصحیح بونفرونی به فرآیند تنظیم سطح آلفا (α) برای خانواده ای از آزمون های آماری اشاره دارد تا احتمال ارتکاب خطای نوع I کنترل شود.

CIA Triad

سه گانه‌ی CIA

سه حرف CIA در سه گانه ی CIA مخفف عبارت های Confidentiality, Integrity و Availability به معنی یکپارچگی، محرمانگی، و در دسترس بودن است.

Availability

در دسترس بودن

در دسترس بودن یعنی افرادی که به اطلاعات خاصی دسترسی دارند باید بتوانند در صورت نیاز از آن استفاده کنند و دستیابی به داده ها نباید زمان زیادی را صرف کند.

Confidentiality

محرمانه بودن

محرمانه بودن به معنی تلاش یک سازمان برای خصوصی نگه داشتن داده ها است. برای انجام این کار، دسترسی به اطلاعات باید کنترل شود تا از اشتراک گذاری غیرمجاز داده ها (عمدی یا تصادفی)، جلوگیری شود.

Insecure direct object references

ارجاعات مستقیم ناامن به شیء

ارجاعات مستقیم ناامن به شیء (IDOR)، نوعی آسیب پذیری کنترل دسترسی است که زمانی ایجاد می‌شود که یک برنامه از ورودی ارائه شده توسط کاربر، برای دسترسی مستقیم به اشیا استفاده می‌کند.

Integrity

یکپارچگی

یکپارچگی به معنی اطمینان از قابل اعتماد بودن داده ها و عاری از هر گونه دستکاری است. یکپارچگی داده ها تنها در صورتی حفظ می شود که داده ها معتبر، دقیق و قابل اعتماد باشند.

API rate limit

محدودیت نرخ API

محدود کردن نرخ API به کنترل یا مدیریت تعداد درخواست هایی که یک مصرف کننده ی API می تواند با یک API انجام دهد، اشاره دارد.

Cryptography

رمزنگاری

رمزنگاری روشی برای محافظت از اطلاعات و ارتباط ها است، به طوری که تنها کسانی که اطلاعات برای آن ها در نظر گرفته شده است می توانند آن را بخوانند و پردازش کنند.

JSON Web Token

جیسون وب توکن

JSON Web Token یا به اختصار JWT یک استاندارد در RFC است که یک روش فشرده و مستقل را برای انتقال امن اطلاعات، به صورت یک شی JSON تعریف می کند.

Encryption

رمزگذاری

رمزگذاری روشی برای به هم زدن داده ها است به طوری که فقط افراد مجاز می‌توانند آن داده ها را درک کنند.

Namespace

فضای نام

در تعریف کلی، namespaceها شیوه‌ای برای کپسوله کردن چند item اند.

Load balancing

متعادل سازی بار

Load balancing تکنیکی است که برای پخش کردن حجم کاری به صورت یکنواخت بین سرورها یا منابع کامپیوتری استفاده می‌شود.

sokan-academy-footer-logo
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به سکان آکادمی می باشد.