در برنامه‌نویسی، Transaction معمولاً به فرایند تبادل یکسری داده‌ها و تَسک‌های مرتبط با آن‌ها همچون آپدیت یکسری رکورد در دیتابیس گفته می‌شود که این اطمینان را حاصل می‌کند که ریکوئست (درخواست) مد نظر بدون هیچ‌گونه کم و کاستی با صحت کامل انجام خواهد شد.

بیشتر

Timestamp (تایم‌استمپ به معنی برچسب زمان) زمان فعلی یک رویداد ثبت شده توسط یک سیستم کامپیوتری را گویند.

بیشتر

Use Case روشی است که در آنالیز سیستم برای شناسایی، تشریح و سازماندهی نیازهای آن سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر، مجموعۀ توالی‌های ممکن از تعاملات بین سیستم و کاربران که در یک محیط خاص و مربوط به یک هدف خاص انجام می‌­شود.

بیشتر

Regular Expression یا به اختصار Regex شیوه‌ای است که یک کاربر کامپیوتر یا برنامه‌نویس در نظر می‌گیرد تا چگونه یک برنامهٔ کامپیوتری باید در متنی خاص، دنبال الگوی مشخصی بگردد و سپس در هنگام یافتن هر مطابقت، چه کاری باید صورت گیرد.

بیشتر

Backward Compatibility که گاهی به آن Backward Compatible ،backwards compatible یا Downward Compatibility نیز گفته می‌شود، به یک سخت‌افزار یا نرم‌افزاری اشاره دارد که بدون هیچ مشکلی می‌تواند از نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم و یا سیستم‌های دیگر استفاده کند.

بیشتر

در برنامه‌­نویسی، String (رشته) به مجموعه‌ای از علائم، کاراکترها، اعداد و نمادها گفته می‌شود.

بیشتر

دویست و پنجاه و ششمین روز از تقویم میلادی ـ به صورت غیر رسمی ـ روز برنامه‌نویس نامیده شده است که در سال‌های عادی بر ۱۳ سپتامبر و در سال‌های کبیسه بر ۱۲ سپتامبر منطبق است.

بیشتر

Mutable در لغت به معنای تغییرپذیر و در دنیای برنامه‌نویسی به آبجکتی گفته می‌شود که پس از تعریف، قابلیت تغییر در مقادیر آن وجود داشته باشد.

بیشتر

Immutable در لغت به معنای تغییرناپذیر و در دنیای برنامه‌نویسی به آبجکتی گفته می‌شود که پس از تعریف، قابلیت تغییر در مقادیر آن وجود نداشته باشد.

بیشتر

ویجت یکی از عناصر رابط گرافیکی کاربری (GUI) است که اطلاعاتی را نمایش داده و یا به طریقی خاص، امکان برقراری ارتباط میان کاربر و سیستم‌عامل/اپلیکیشن را فراهم می‌آورد.

بیشتر

تَگ یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف عناصر یک زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی به مجموعه‌ای از تگ‌ها، اصطلاح Markup (مارک‌آپ) نیز اطلاق می‌شود.

بیشتر

در علم برنامه‌نویسی، به طور خلاصه Debug (دیباگ یا مشکل‌یابی) به فرآیند شناسایی و رفع ارورهای موجود در کدها اطلاق می‌شود. فرآیند دیباگینگ، بخشی از فرآیند تست است که آن نیز خود قسمتی از چرخهٔ توسعهٔ نرم‌افزار است.

بیشتر

در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار، Framework (چارچوب نرم‌افزاری) برای این طراحی شده‌ تا به دولوپرها این امکان را بدهد تا بیش از آنکه روی بدیهیات زمان خود را صرف کنند، به نیازمندی‌های اختصاصی پروژه بپردازند.

بیشتر

Role Based Access Control یا به اختصار RBAC یک شیوهٔ کنترل دسترسی به کامپیوتر یا منابع شبکهٔ مبتنی بر نقش‌های کاربری افراد در یک سازمان، شرکت یا سرویس آنلاین است.

بیشتر

Forward Compatible سیستمی را توصیف می‌کند که به طوری طراحی شده است تا با ورژن‌های برنامه‌ریزی شده بعدی خود سازگاری داشته باشد.

بیشتر

Loose Coupling به نوعی معماری در توسعهٔ سیستم‌های نرم‌افزاری گفته می‌شود که در آن، کامپوننت‌ها یا بخش‌های مختلف اپلیکیشن تا حد ممکن مستقل از یکدیگر خواهند بود. به عبارت دیگر، این اصطلاح به میزان ارتباط مستقیم ماژول‌های مختلف اپلیکیشن با یکدیگر اطلاق می‌گردد.

بیشتر

وب ­اپلیکیشن (یا به اختصار وب اپ) به اپلیکیشنی گفته می­‌شود که به صورت کلاینت­-سرور پیاده‌سازی شده و در یک سرور مرکزی اجرا می‌­شود. غالباً کلاینت­‌ها درخواست خود را در بستر شبکه و از طریق مرورگر به وب ­اپلیکیشن مد نظر ارسال کرده و در هما‌ن‌جا پاسخ را مشاهده می‌­کنند.

بیشتر

Visual Basic (ویژوال بیسیک) یک محیط برنامه‌نویسی است که در آن برنامه‌نویس می‌تواند با استفاده از رابط گرافیکی کاربری (GUI)، کدهایی که از قبل در زبان برنامه‌نویسی BASIC نوشته شده‌اند را انتخاب و ویرایش نموده و یا به نوشتن کدهای جدید بپردازد.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، Variable (متغیر) به منزله‌ٔ ظرفی است که یک Value (مقدار) یا محتوایی را در خود ذخیره‌سازی می‌کند و محتوای این ظرف با توجه به شرایط و یا اطلاعاتی که بعداً به برنامه وارد خواهد شد،‌ قابل تغییر است.

بیشتر

در حوزهٔ فناوری اطلاعات، User Interface (رابط کاربری) یا به اختصار UI شامل تمام چیزهایی می‌شود که در طراحی یک اپلیکیشن استفاده شده‌ است و در واقع بخش دیدنی و قابل لمس است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد.

بیشتر

Usability (کاربردپذیری) به معنای اندازه‌گیری پتانسیل یک محصول برای محقق کردن و دستیابی به اهداف کاربر است.

بیشتر

Tuple در لغت به معنای «چندتایی» بوده و در زبان­‌هایی مانند پایتون، لیسپ و غیره، به مجموعۀ مقادیری گفته می‌­شود که به صورت مرتب شده پشت سر هم آمده باشند.

بیشتر

SDK مخفف واژگان Software Development Kit به معنای «کیت توسعهٔ نرم‌افزار» است و در واقع مجموعه‌ای از برنامه‌ها، لایبرری‌ها و اسکریپت‌ها است که توسط یک شرکت‌نرم‌افزاری برای نوشتن یک اپلیکیشن استفاده می‌شود.

بیشتر

به طور کلی، Sandbox یک محیط رایانش ایزوله و مجزا است که در آن یک فایل یا برنامه می‌تواند بدون تحت‌تأثیر قرار دادن سایر بخش‌های سیستم‌عامل و یا اپلیکیشن،‌ اجرا شود.

بیشتر

پایتون که توسط شخصی به نام Guido van Rossum ابداع شده است، یک زبان برنامه‌نویسی تفسیری و شیی‌ٔگرا، مشابه زبان پرل است که به‌خاطر سینتکس واضح و همچنین خوانایی‌اش، توانسته به زبانی پرطرفدار و محبوب تبدیل شود.

بیشتر

اصطلاح Prototype از دو واژهٔ لاتین Proto (به معنی اولیه) و Typus (به معنی شکل یا مدل) تشکیل شده است که در سه حوزهٔ توسعهٔ نرم‌افزار، برنامه‌نویسی مبتنی بر پروتوتایپ و طراحی سخت‌افزار به کار گرفته می‌شود.

بیشتر

در صنعت IT، هر سخت‌افزار یا نرم‌افزاری که به عنوان میزبانی برای یک اپلیکیشن یا سرویس قرار بگیرد، Platform (سکو) خوانده می‌شود.

بیشتر

PHP یک زبان اسکریپتی است که تحت یک مجوز اپن‌سورس و به صورت رایگان در دسترس بوده و عمدتاً در وب‌سرورهای لینوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر

Patch (پَچ یا به فارسی وَصله) که گاهی‌اوقات Fix هم نامیده می‌شود، تصحیح کدی است که باگ دارد.

بیشتر

Parse در لغت به معنای تجزیه و تحلیل است اما در دنیای برنامه‌نویسی به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن نوعی از دیتا به دیتایی دیگر تبدیل شده که برای ما در آن لحظه قابل‌فهم‌تر و ساده‌تر باشد.

بیشتر