هرگونه روش یا قطعه کدی است که نفوذگر می تواند با استفاده از آن آسیب پذیری برنامه، سیستم عامل، شبکه، پلاگین و... را مورد بهره برداری قرار دهد.

بیشتر

در موضوع فناوری اطلاعات، Vulnerability به معنی ضعف یا رخنه امنیتی در کد یا معماری است که می تواند مورد سوء استفاده مهاجم جهت نفوذ در سیستم کاربر یا شبکه شود.

بیشتر

Infrastructure as Code یا به اختصار IaC به مجموعه عملیاتی گفته می‌شود که طی آن‌ها مدیریت زیرساخت (شامل تنظیمات شبکه، ماشین‌های مجازی، سرورها و اِستک نرم‌افزاری) با یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا صورت می‌گیرد.

بیشتر

Continuous Deployment به رویکردی در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار اشاره دارد که به موجب آن هر آپدیتی که روی سورس‌کد پروژه صورت گیرد، چنانچه تست‌هایی مبنی بر اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح آن‌ها و همچنین سازگاری با سایر کامپوننت‌ها را پشت سر بگذارند، به صورت خودکار روی سرور اصلی دیپلوی می‌گردند.

بیشتر

Continuous Delivery یا به اختصار CD که معادلی همچون «تحویل مداوم» می‌توان برایش در نظر گرفت به رویکردی در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار گفته می‌شود که طی آن تیم مهندسی همواره این آمادگی را دارا است تا آخرین نسخه‌ از نرم‌افزار را در هر زمانی منتشر نماید.

بیشتر

Continuous Integration یا به اختصار CI به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که طی آن‌ها تغییرات جدید در سورس‌کد با ریپازیتوری اصلی ادغام یا یکپارچه می‌شوند به طوری که هر تغییری در سورس‌کد در سریع‌ترین زمان ممکن و همچنین به صورت خودکار چند بار در روز تست و بیلد می‌گردد.

بیشتر

Pseudocode به بخشی از یک الگوریتم گفته می‌‌شود که حاوی توضیحات و جزئیات فراوانی است که به جای پیاده‌سازی با یک زبان برنامه‌نویسی، با استفاده از یک زبان زندهٔ دنیا همچون انگلیسی نوشته می‌شود.

بیشتر

در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار، به فرآیند انتشار آخرین نسخه از یک اپلیکیشن Release گفته می‌شود.

بیشتر

First In, First Out یا به اختصار FIFO مکانیسمی در مدیریت داده‌ها بر اساس ترتیب زمانی است که از آن طریق ریکوئست‌های مرتبط با دیتا استراکچرهای Queue و Stack مدیریت می‌شوند بدین صورت که اولین درخواستی ارسالی اول از همه هندل خواهد شد.

بیشتر

Minify یا به تعبیری Code Minification به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن کاراکترهای اضافی از سورس‌کد حذف می‌گردد.

بیشتر

Object Relational Mapping یا به اختصار ORM مکانیسمی در صنعت توسعهٔ‌ نرم‌افزار است که این امکان را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا به صورت کاملاً شیئ‌گرا اقدام به ارتباط با دیتابیس کنند.

بیشتر

در صنعت توسعهٔ‌ نرم‌افزار وقتی به طور مثال یک آبجکت حاوی آبجکت‌های دیگری باشد، گفته می‌شود که مجموعهٔ آن‌ها به صورت اصطلاحاً Nested در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

بیشتر

Concatenation از واژهٔ لاتین Concatenare به معنی «متصل کردن» گرفته شده است که در توسعهٔ‌ نرم‌افزار به زمانی اطلاق می‌گردد که دو استرینگ را در کنار یکدیگر قرار دهیم به طوری که به صورت واحد قلمداد گردند.

بیشتر

در برنامه‌نویسی شییٔ‌گرا (OOP)، اصطلاح Constructor به متدی اشاره دارد که به محض ساخت یک آبجکت از روی کلاسی، به صورت خودکار فراخوانی می‌شود.

بیشتر

در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار، Framework (چارچوب نرم‌افزاری) برای این طراحی شده‌ تا به دولوپرها این امکان را بدهد تا بیش از آنکه روی بدیهیات زمان خود را صرف کنند، به نیازمندی‌های اختصاصی پروژه بپردازند.

بیشتر

Role Based Access Control یا به اختصار RBAC یک شیوهٔ کنترل دسترسی به کامپیوتر یا منابع شبکهٔ مبتنی بر نقش‌های کاربری افراد در یک سازمان، شرکت یا سرویس آنلاین است.

بیشتر

Backward Compatibility که گاهی به آن Backward Compatible ،backwards compatible یا Downward Compatibility نیز گفته می‌شود، به یک سخت‌افزار یا نرم‌افزاری اشاره دارد که بدون هیچ مشکلی می‌تواند از نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم و یا سیستم‌های دیگر استفاده کند.

بیشتر

Forward Compatible سیستمی را توصیف می‌کند که به طوری طراحی شده است تا با ورژن‌های برنامه‌ریزی شده بعدی خود سازگاری داشته باشد.

بیشتر

Immutable در لغت به معنای تغییرناپذیر و در دنیای برنامه‌نویسی به آبجکتی گفته می‌شود که پس از تعریف، قابلیت تغییر در مقادیر آن وجود نداشته باشد.

بیشتر

Mutable در لغت به معنای تغییرپذیر و در دنیای برنامه‌نویسی به آبجکتی گفته می‌شود که پس از تعریف، قابلیت تغییر در مقادیر آن وجود داشته باشد.

بیشتر

Loose Coupling به نوعی معماری در توسعهٔ سیستم‌های نرم‌افزاری گفته می‌شود که در آن، کامپوننت‌ها یا بخش‌های مختلف اپلیکیشن تا حد ممکن مستقل از یکدیگر خواهند بود. به عبارت دیگر، این اصطلاح به میزان ارتباط مستقیم ماژول‌های مختلف اپلیکیشن با یکدیگر اطلاق می‌گردد.

بیشتر

ویجت یکی از عناصر رابط گرافیکی کاربری (GUI) است که اطلاعاتی را نمایش داده و یا به طریقی خاص، امکان برقراری ارتباط میان کاربر و سیستم‌عامل/اپلیکیشن را فراهم می‌آورد.

بیشتر

وب ­اپلیکیشن (یا به اختصار وب اپ) به اپلیکیشنی گفته می­‌شود که به صورت کلاینت­-سرور پیاده‌سازی شده و در یک سرور مرکزی اجرا می‌­شود. غالباً کلاینت­‌ها درخواست خود را در بستر شبکه و از طریق مرورگر به وب ­اپلیکیشن مد نظر ارسال کرده و در هما‌ن‌جا پاسخ را مشاهده می‌­کنند.

بیشتر

Visual Basic (ویژوال بیسیک) یک محیط برنامه‌نویسی است که در آن برنامه‌نویس می‌تواند با استفاده از رابط گرافیکی کاربری (GUI)، کدهایی که از قبل در زبان برنامه‌نویسی BASIC نوشته شده‌اند را انتخاب و ویرایش نموده و یا به نوشتن کدهای جدید بپردازد.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، Variable (متغیر) به منزله‌ٔ ظرفی است که یک Value (مقدار) یا محتوایی را در خود ذخیره‌سازی می‌کند و محتوای این ظرف با توجه به شرایط و یا اطلاعاتی که بعداً به برنامه وارد خواهد شد،‌ قابل تغییر است.

بیشتر

در حوزهٔ فناوری اطلاعات، User Interface (رابط کاربری) یا به اختصار UI شامل تمام چیزهایی می‌شود که در طراحی یک اپلیکیشن استفاده شده‌ است و در واقع بخش دیدنی و قابل لمس است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد.

بیشتر

Use Case روشی است که در آنالیز سیستم برای شناسایی، تشریح و سازماندهی نیازهای آن سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر، مجموعۀ توالی‌های ممکن از تعاملات بین سیستم و کاربران که در یک محیط خاص و مربوط به یک هدف خاص انجام می‌­شود.

بیشتر

Usability (کاربردپذیری) به معنای اندازه‌گیری پتانسیل یک محصول برای محقق کردن و دستیابی به اهداف کاربر است.

بیشتر

Tuple در لغت به معنای «چندتایی» بوده و در زبان­‌هایی مانند پایتون، لیسپ و غیره، به مجموعۀ مقادیری گفته می‌­شود که به صورت مرتب شده پشت سر هم آمده باشند.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، Transaction معمولاً به فرایند تبادل یکسری داده‌ها و تَسک‌های مرتبط با آن‌ها همچون آپدیت یکسری رکورد در دیتابیس گفته می‌شود که این اطمینان را حاصل می‌کند که ریکوئست (درخواست) مد نظر بدون هیچ‌گونه کم و کاستی با صحت کامل انجام خواهد شد.

بیشتر

Timestamp (تایم‌استمپ به معنی برچسب زمان) زمان فعلی یک رویداد ثبت شده توسط یک سیستم کامپیوتری را گویند.

بیشتر

تَگ یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف عناصر یک زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی به مجموعه‌ای از تگ‌ها، اصطلاح Markup (مارک‌آپ) نیز اطلاق می‌شود.

بیشتر

در برنامه‌­نویسی، String (رشته) به مجموعه‌ای از علائم، کاراکترها، اعداد و نمادها گفته می‌شود.

بیشتر

SDK مخفف واژگان Software Development Kit به معنای «کیت توسعهٔ نرم‌افزار» است و در واقع مجموعه‌ای از برنامه‌ها، لایبرری‌ها و اسکریپت‌ها است که توسط یک شرکت‌نرم‌افزاری برای نوشتن یک اپلیکیشن استفاده می‌شود.

بیشتر

به طور کلی، Sandbox یک محیط رایانش ایزوله و مجزا است که در آن یک فایل یا برنامه می‌تواند بدون تحت‌تأثیر قرار دادن سایر بخش‌های سیستم‌عامل و یا اپلیکیشن،‌ اجرا شود.

بیشتر

Regular Expression یا به اختصار Regex شیوه‌ای است که یک کاربر کامپیوتر یا برنامه‌نویس در نظر می‌گیرد تا چگونه یک برنامهٔ کامپیوتری باید در متنی خاص، دنبال الگوی مشخصی بگردد و سپس در هنگام یافتن هر مطابقت، چه کاری باید صورت گیرد.

بیشتر

پایتون که توسط شخصی به نام Guido van Rossum ابداع شده است، یک زبان برنامه‌نویسی تفسیری و شیی‌ٔگرا، مشابه زبان پرل است که به‌خاطر سینتکس واضح و همچنین خوانایی‌اش، توانسته به زبانی پرطرفدار و محبوب تبدیل شود.

بیشتر

اصطلاح Prototype از دو واژهٔ لاتین Proto (به معنی اولیه) و Typus (به معنی شکل یا مدل) تشکیل شده است که در سه حوزهٔ توسعهٔ نرم‌افزار، برنامه‌نویسی مبتنی بر پروتوتایپ و طراحی سخت‌افزار به کار گرفته می‌شود.

بیشتر

دویست و پنجاه و ششمین روز از تقویم میلادی ـ به صورت غیر رسمی ـ روز برنامه‌نویس نامیده شده است که در سال‌های عادی بر ۱۳ سپتامبر و در سال‌های کبیسه بر ۱۲ سپتامبر منطبق است.

بیشتر

در صنعت IT، هر سخت‌افزار یا نرم‌افزاری که به عنوان میزبانی برای یک اپلیکیشن یا سرویس قرار بگیرد، Platform (سکو) خوانده می‌شود.

بیشتر