Cryptography (رمزنگاری)

Cryptography به معنی رمزنگاری، شامل ابزارها و روش‌هایی است که برای محافظت از داده ها استفاده می‌شود. این داده های می‌توانند در دو حالت متفاوت باشند: 

  1. زمانی که استفاده نمی شوند و برای مثال در مکانی مثل کامپیوتر یا شبکه قرار دارد. 
  2. داده های در حال انتقال 

رمزنگاری روشی برای محافظت از اطلاعات و ارتباطات است، به طوری که تنها کسانی که اطلاعات برای آن ها در نظر گرفته شده است می توانند آن را بخوانند و پردازش کنند. 

در علم کامپیوتر، رمزنگاری به اطلاعات ایمن و روش های ارتباطی برای انتقال آن ها اشاره دارد. این روش ها در واقع همان الگوریتم هایی هستند که قرار است پیام ها را به گونه ای منتقل کنند که رمزگشایی آن ها دشوار باشد. این الگوریتم ها برای تولید کلید رمزنگاری، امضای دیجیتال، تایید برای محافظت از حریم خصوصی داده ها، وب گردی و ارتباط های محرمانه مانند تراکنش های کارت اعتباری و ایمیل استفاده می‌شوند.

به طور کلی رمزنگاری در مورد ساخت و تجزیه و تحلیل پروتکل هایی است که از خواندن پیام های خصوصی توسط اشخاص دیگر یا عموم جلوگیری می‌کند. علم رمز نگاری مدرن، محل تلاقی علوم ریاضیات و علوم کامپیوتر و ... است. یعنی در این علم از مفاهیم ریاضیات و علوم کامپیوتر و ... استفاده می‌شود (یعنی یک علم میان رشته ای است) مفاهیم اصلی مرتبط با امنیت اطلاعات (محرمانه بودن داده ها، یکپارچگی داده ها، احراز هویت، و عدم انکار) نیز در رمزنگاری حضور دارند. کاربردهای عملی رمزنگاری شامل تجارت الکترونیک، کارت های پرداخت مبتنی بر تراشه، ارزهای دیجیتال، رمزهای عبور و ارتباط های نظامی است.

برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید به مقاله‌ی رمزنگاری (Cryptography) چیست؟ مراجعه کنید.

online-support-icon