آموزش PHP

مؤلف دوره:
این دوره توسط بهزاد مرادی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره مقدماتی است.

پیش‌نیازها:
پیش نیاز این دوره، آشنایی با زبان HTML است. علاوه بر این، دوره ی آموزش اصول برنامه نویسی کمک شایانی به درک مفاهیم این دوره خواهد کرد.

تعداد آموزش‌ها:
۳۹ قسمت

برای شروع کلیک کنید

معرفی زبان برنامه‌نویسی PHP

در کنار زبان برنامه‌نویسی سمت سرور PHP، زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری همچون ASP.NET ،Python ،Java و Ruby را می‌توان نام برد که برای ساخت وب‌سایت‌های دینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در پاسخ به این سؤال که زبان PHP چه مزیتی نسبت به سایر رقبایش دارد، بایستی گفت که:
- زبان PHP را به سادگی می‌توان یاد گرفت (البته زبان پایتون هم زبان ساده‌ای است).
- زبان PHP مخصوص توسعهٔ سایت‌های دینامیک طراحی شده است.
- زبان PHP رایگان و اپن‌سورس است و همچنین منحصر به سیستم‌عامل خاصی نیست.
- زبان PHP معروف‌ترین زبان طراحی سایت‌های دینامیک است.

در ضمن بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا همچون وردپرس، جوملا، دروپال و غیره از یک سو و همچنین بسیاری از وب‌سایت‌های معروف مثل ویکیپدیا از سوی دیگر، توسط زبان PHP نوشته شده‌اند.

معرفی دورهٔ آموزش زبان برنامه‌نویسی PHP

PHP زبانی است که این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم یک سایت استاتیک را با افزودن قابلیت‌هایی همچون ثبت‌نام در سایت، ورود به ناحیهٔ کاربری، ارتباط با دیتابیس و بسیاری ویژگی‌های دیگر به سایتی دینامیک مبدل سازیم که مسلماً سایتی با برخورداری از چنین قابلیت‌هایی، به مراتب کاربردی‌تر خواهد بود.

در این دورهٔ آموزشی رایگان، سعی شده کلیهٔ مفاهیمی که یک دولوپر تازه‌کار برای شروع کار با زبان PHP نیاز دارد مورد بررسی قرار گرفته و علاوه بر این، در تألیف این دورهٔ آموزشی تمام تلاش به کار گرفته شده تا مفاهیم این زبان محبوب در قالب مثال‌هایی کاربردی مورد بررسی قرار گیرند و از هرگونه کلی‌گویی پرهیز شده است.

خالق زبان برنامه‌نویسی PHP

Rasmus Lerdorf یک برنامه‌نویس گرینلندی با تابعیت کانادایی است که بیشتر وی را به خاطر ابداع زبان برنامه‌نویسی PHP می‌شناسند. وی طراح دو نسخهٔ اولیهٔ زبان PHP بود و در نسخه‌های بعدی که توسط گروهی متشکل از Andi Gutmans و Zeev Suraski رهبری می‌شد هم مشارکت داشت و مشارکت وی در توسعهٔ زبان برنامه‌نویسی PHP هنوز هم ادامه دارد.

خانوادهٔ راسموس لردورف در سال ۱۹۸۰ از گرینلند به کانادا مهاجرت کردند. راسموس در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه واترلو مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ مهندسی طراحی سیستم‌ها دریافت کرد. راسموس لردورف مشارکت‌هایی هم در پروژه‌های وب سرور Apache و سیستم مدیریت دیتابیس MySQL داشته است.

لازم به ذکر است که وی از سپتامبر ۲۰۰۲ تا نوامبر ۲۰۰۹ در شرکت یاهو کار می‌کرد و تاکنون بارها در کنفرانس‌های متعددی در مورد نرم‌افزارهای آزاد و اپن‌سورس سخنرانی کرده است.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
سطح دورهٔ آموزش زبان PHP کاملاً مقدماتی است و این دوره برای دولوپرهای تازه‌کار در نظر گرفته شده که پیش از این، اصول پایه‌ای زبان‌ HTML را فرا گرفته باشند؛ برای توسعهٔ بک‌اند اپلیکیشن‌های تحت‌وب، زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن جمله می‌توان به روبی، پایتون، پرل، سی‌شارپ و همچنین یکی از پرکاربردترین آنها، یعنی PHP اشاره کرد.

دانشجویانی که علاقمند به فراگیری اصول زبان PHP برای توسعهٔ وب‌سایت‌های دینامیک باشند و یا طراحان سایتی که علاقمند به هک کردن سیستم‌های مدیریت محتوایی همچون وردپرس، جویا و یا دروپال هستند، می‌توانند از این دوره نهایت بهره را ببرند (در اینجا هک به‌معنی اعمال تغییرات، شخصی‌سازی و پیاده‌سازی نیازهای اختصاصی خود در سی‌ام‌اس است).

علاوه بر این، امروزه در شرکت‌های نرم‌افزاری و طراحی سایت که از زبان PHP برای توسعهٔ اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند تأکید بسیاری بر استفاده از فریمورک‌های این زبان است که از جملهٔ مهم‌ترین آنها می‌توان به لاراول، زند، کیک، سیمفونی و ... اشاره کرد؛ در همین راستا، این دوره برای علاقمندان به استفاده از فریمورک‌های PHP هم کاربردی خواهد بود.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
آشنایی با مفاهیم کلی برنامه‌نویسی و توسعهٔ نرم‌افزار برای هر دانشجویی که قصد دارد وارد حوزهٔ توسعه‌ٔ وب اپلیکیشن شود یک باید محسوب می‌شود که در همین راستا می‌توانید پیش از شروع این دوره و یا به‌صورت هم‌زمان، دورهٔ آموزش اصول برنامه‌نویسی در سکان آکادمی را بگذرانید.

علاوه بر این، آشنایی با زبان‌های CSS ،HTML و همچنین JavaScript پیش از شروع کدنویسی با زبان PHP توصیه می‌شود چرا که در توسعهٔ بسیاری از اپلیکیشن‌های تحت‌وب، این ۴ زبان در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما در این میان، درک ساز و کار زبان HTML پیش از شروع کدنویسی با زبان پی‌اچ‌پی یک باید است.

در ضمن، دورهٔ آنلاین دیگری در سکان آکادمی تحت‌عنوان ۹۷ چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند به‌ صورت کاملاً رایگان عرضه شده که در این دوره تجربیات دولوپرهای باتجربه و حرفه‌ای از سراسر دنیا در قالب ۹۷ نکتهٔ کاربردی جمع‌آوری شده که می‌تواند برای علاقمندان تازه‌کار به دنیای برنامه‌نویسی بسیار مفید و کاربردی واقع گردد.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که دورهٔ آموزش مقدماتی زبان برنامه‌نویسی PHP در سکان آکادمی را بگذرانند، پس از اتمام این دوره مفاهیم کلی این زبان همچون متغیرها، دستورات شرطی، حلقه‌ها و ... را فرا گرفته، با اصول برنامه‌نویسی شیٔ‌گرایی (OOP) در این زبان آشنا شده و آمادگی کار با فریمورک‌های زبان PHP از یک سو و همچنین ورود به بازار کار از سوی دیگر را پیدا می‌کنند.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هرگونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت برخلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل پیگرد قانونی است.