TensorFlow Lite: ابزار اختصاصی یادگیری ماشینی گوگل برای موبایل و تبلت

TensorFlow Lite: ابزار اختصاصی یادگیری ماشینی گوگل برای موبایل و تبلت

انتشار نسخه‌ٔ Lite فریمورک اپن‌سورس TensorFlow گوگل برای دولوپرهای یادگیری ماشینی، نشان از یک حرکت هیجان‌انگیز رو به جلو در حوزهٔ هوش مصنوعی است. تمرکز گوگل بر روی توسعهٔ مدلی از هوش مصنوعی‌ که قادر به اجرای الگوریتم‌ها بر روی موبایل یا تبلت -بدون متصل شدن به سرویس‌های کلود- باشد، زمینه‌ساز مقدمات هوش مصنوعی اشیاء (AioT) در آینده است.

در بین محصولات مصرفی فعلی، دیوایس‌هایی همچون Google Assistant ،Alexa و Siri محبوب‌ترین کاربردهای عملی استفاده از هوش مصنوعی به شمار می‌آیند؛ فقط با صرف چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ دلار، هر فردی می‌تواند از این ابزارهای هوش مصنوعی به راحتی بهره ببرد.

TensorFlow Lite یک حرکت بسیار مهم در این حوزه‌ است؛ از این جهت که دیوایس‌های مجهز به هوش مصنوعی را تبدیل به دستگاه‌های کاربردی روزمره خواهد کرد. برای واضح‌تر شدن این موضوع، فرض کنید که با دستگاه‌های هوش مصنوعی به مانند لباس، اسباب‌بازی و یا هر چیزی که تحت تأثیر دید مصرف‌گرایی است برخورد خواهیم کرد. 

هم اکنون دسترسی به TensorFlow Lite در اندروید و آی‌او‌اس برای دولوپرها فراهم است و بایستی به این نکته اشاره کرد که هدف از طراحی این محصول اضافه کردن قابلیت‌‌های جدید در هوش مصنوعی نیست، بلکه هدف اصلی این است که پردازنده‌های فعلی گوشی‌های هوشمند -مانند Snapdragon- بتوانند الگوریتم‌هایی که پردازش آنها در موبایل غیرممکن به نظر می‌رسد را بدون متصل شدن به کلود، پردازش کنند.

با این پلتفرم جدید هوش مصنوعی گوگل، شما می‌توانید مدل‌های هوش مصنوعی را بر روی گوشی‌های هوشمند در اختیار داشته باشید و بعد از افزودن دیتا به آن، الگوریتم‌های مورد نظر را اجرا کنید و منتظر خروجی‌ بمانید. در واقع، به راحتی از یادگیری ماشینی بهره‌مند خواهید شد، بدون آنکه نیاز داشته باشید تا به شبکه‌ٔ خاصی متصل شوید.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که از وجود تعداد زیادی دستگاه‌های هوشمند در خانهٔ خود نگران هستید و فکر می‌کنید احتمال جاسوسی از طریق این ابزارها بسیار زیاد است، احتمالاً با شنیدن این خبر که محققان گوگل TensorFlow Lite را با در نظر گرفتن این نگرانی‌ها توسعه داده‌اند، بسیار خوشحال خواهید شد! بر اساس اطلاعیهٔ وب‌سایت رسمی TensorFlow Lite، این محصول با توجه به معیارهای زیر طراحی شده است:

- ساخت مدل‌هایی از هوش‌ مصنوعی بر روی دستگاه‌های هوشمندی که به صورت عمومی در دسترس همگان هستند.
- توجه بسیار زیاد به پارامترهای حریم خصوصی در مورد اطلاعات کاربران، بدین صورت که نیازی نیست تا دیتا از موبایل خارج شود.
- قابلیت ارائهٔ سرویس به صورت آفلاین؛ به عبارت دیگر، برای استفاده از آن نیازی به متصل شدن به شبکهٔ اینترنت وجود ندارد.

لازم به ذکر است که این پلتفرم مسیر پیشرفت را برای دیوایس‌هایی که از طریق صدا قابل کنترل هستند و بر روی چیپ‌های ارزان قیمت سوار شده‌اند و یا دیگر انواع دستگاه‌های قدرت گرفته از هوش مصنوعی، هموار می‌سازد. البته فراموش نکنیم که یکی از ویژگی‌های اساسی TensorFlow Lite این است که دیگر نیاز به اتصال به شبکه نیز وجود ندارد و ترسی از وجود هکرها و گوش ایستادن آنها در شبکه‌ها نخواهد بود.

اگر گوگل علاوه بر این حرکت، به روند خود در پیاده‌سازی راه‌کارهای سبک بر روی پردازنده‌های نه چندان قوی ادامه دهد، در نهایت ما در دنیایی زندگی خواهیم کرد که هوش مصنوعی به راحتی می‌تواند داخل هر گونه گجتی قابل استفاده باشد. در همین راستا، Pete Warden که لیدر تیم فنی TensorFlow و مهندس گوگل است به MIT گفته است:

چیزی که من می‌خواهم، یک چیپ ۵۰ سنتی هست که بتونه قابلیت تشخیص صدا داشته باشه و با یک باتری کوچک، به مدت ۱ سال کار کنه.

به نظر می‌رسد که پلتفرم TensorFlow Lite این دید آقای واردن را یک قدم دیگر به واقعیت نزدیک‌تر کرده است. در پایان، همچنین اگر علاقمند هستید تا با TensorFlow بیشتر آشنا شوید، به مقالهٔ TensorFlow: فریمورک اپن‌سورس یادگیری ماشینی گوگل مراجعه نمایید.

منبع