TensorFlow: فریم‌ورک اپن سورس یادگیری ماشینی گوگل

TensorFlow: فریم‌ورک اپن سورس یادگیری ماشینی گوگل

Tensorflow یک فریم‌ورک اپن‌ سورس برای انجام کار‌های مربوط به ماشین‌ لرنینگ می‌باشد؛ نسخه 1.0 این فریم‌ورک در حالی منتشر شد که تعداد زیادی از مشکلات قبلی را برطرف نموده و همچنین شامل امکانات جدید بسیاری نیز می‌باشد. این فریم‌ورک که توسط شرکت گوگل به صورت اپن‌ سورس منتشر شده است، توانسته در مدت زمان کوتاهی محبوبیت فراوانی را برای خود بدست بیاورد. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این فریم ورک، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

پس از سپری شدن دورهٔ یکساله، این فریم‌ورک آن‌قدر خوب مدیریت شده است که توانسته راه خود را از میان بیش از 6000 پروژهٔ اپن‌ سورس آنلاین به خوبی باز کند؛ در رابطه با نسخهٔ جدید، گوگل گفته که نسخهٔ منتشر شده جدید قابلیت استفادهٔ تجاری را دارا است. بنابراین، راحت‌تر است که از امکانات جدید این فریم‌ورک استفاده کنید بدون آن‌که نگران عملکرد ضعیف این فریم‌ورک باشید. از جمله بزرگترین ویژگی‌های جدید موجود در Tensorflow، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. افزایش 58 برابری سرعت این فریم‌ورک.
2. یکپارچگی با لایبرری Keras پایتون.
3. استفاده از APIهای زبان‌های جاوا و گو به صورت آزمایشی.

ویژگی‌های برجستهٔ Tensorflow
نسخهٔ جدید منتشر شده Tensorflow در مقایسه با نسخهٔ قبلی بسیار سریع‌تر شده است به طوری که با به‌کارگیری از بسیاری از سایر پلتفرم‌های محبوب، سرعت Tensorflow تا 58 برابر خواهد رسید! علاوه بر این، با وجود معرفی یک API سطح‌بالا برای Tensorflow، این فریم‌ورک منعطف‌تر شده است.

به یمن افزوده شدن ماژول جدید tf.keras به این فریم‌ورک، اکنون Tensorflow به طور کامل با Keras هم‌خوانی دارد (Keras یک لایبرری پایتون برای انجام کارهای مربوط به شبکه‌های عصبی می‌باشد.) سایر ویژگی‌های برجسته Tensorflow عبارتند از:

- API پایتون تغییرات زیادی کرده است تا به خوبی بتواند شبیه Numpy -یک لایبرری پایتون برای کارکردن بهتر و سریع‌تر با ماتریس‌ها- کار کند.
- API برای زبان‌های گو و جاوا
- انتشار آزمایشی XLA
- افزودن یک دیباگر برای Tensorflow
- نسخه‌های دمو برای سیستم‌عامل اندروید
- فرایند نصب ساده‌تر

در پایان هم خاطر نشان سازیم که با به پایان رسیدن ماه مارس سال 2017 میلادی، گوگل قرار است یک بنچمارک از مقایسه Tensorflow با سایر فریم‌ورک‌های یادگیری ژرف را منتشر نماید.

منبع