آموزش طراحی سایت به کودکان

مؤلف دوره:
این دوره توسط حمیده کریمی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره مقدماتی است.

پیش‌نیازها:
این دوره هیچ گونه پیش نیازی ندارد.

تعداد آموزش‌ها:
۱۱ قسمت

برای شروع کلیک کنید

معرفی زبان نشانه‌گذاری فرامتنی (HTML)

HTML در کنار CSS تشکیل‌دهنده اجزای اصلی صفحات وب هستند؛ به زبان ساده، زبان نشانه‌گذاری فرامتنی یا همان HTML مشخص کننده ساختار صفحات وب است که دستورات این زبان اصطلاحاً Tag (برچسب) نامیده می‌شوند. هریک از تگ‌های اچ‌‌تی‌‌ام‌‌ال معنا و مفهوم خاصی دارد و تأثیر مشخصی بر نحوهٔ نمایش محتوا می‌گذارد؛ مثلاً تگ‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن -نظیر بولد کردن یک کلمه- یا برقراری لینک به صفحات دیگر در اچ‌‌تی‌‌ام‌‌ال تعریف شده‌اند. طراحان بااستفاده از تگ‌های مختلف، نحوهٔ نمایش صفحات وب را برای مرورگرهای مختلف توصیف می‌کنند.

HTML زبان برنامه‌‌نویسی نیست بلکه اساساً برای ساختاردهی اطلاعات و مجزاسازی اجزای یک صفحه به‌کار می‌رود؛ از سوی دیگر، اچ‌تی‌ام‌ال را نباید به‌عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی صفحات وب به کار برد چرا‌که این وظیفه اکنون بر دوش فناوری‌های دیگری همچون زبان CSS است.

معرفی دورهٔ آموزش طراحی سایت به کودکان

تأثیر وب بر زندگی روزمرهٔ همه ما آدم‌ها غیرقابل انکار است و اگر اغراق نکرده باشیم، این تأثیرگذاری روی کاربران کم سن‌وسال‌تر که تحت‌عنوان «کاربران عصر دیجیتال» شناخته می‌شوند -یا همان کودکان- به‌مراتب بیشتر است و در حین کار با وب اپلیکیشن‌ها، همواره این سؤال ممکن است برای کودکان -و همچنین بزرگسالان- پیش بیاد که وب چگونه کار می‌کند؟

برای آن که کودکان بتوانند تعامل سازنده‌تری با دنیای فناوری و به‌خصوص وب داشته باشند، ما در سکان این دوره را تألیف نمودیم تا راه را برای کودکان علاقمند به دنیای فناوری، وب و برنامه‌نویسی هموار‌تر کرده باشیم. در این دوره سعی شده تا در قالب پروژه، به ساده‌ترین شکل ممکن نحوهٔ پیاده‌سازی یک وب‌سایت به افراد علاقمند آموزش داده شود.

خالق زبان HTML

Tim Berners Lee در ۸ ژوئن سال ۱۹۵۵ در شهر لندن به دنیا آمد و درحال‌حاضر به‌عنوان یکی از دانشمندان مطرح علوم کامپیوتری دنیا محسوب می‌گردد اما بیشتر شهرت وی به خاطر ابداع شبکهٔ‌ جهانی وب (WWW) است.

وی استاد دانشگاه‌ ام‌‌آی‌‌تی، استاد و پژوهشگر دانشگاه ساوثهمپتون و رئیس کنسرسیوم جهانی وب (W3C) است؛ همچنین او مدیر بنیاد WWW می‌باشد که در سال ۲۰۰۹ برای سرمایه‌گذاری و تلاش برای هماهنگی بیشتر برای استفاده از مزایای بالقوهٔ وب برای کاربران راه‌اندازی شده است. علاوه‌بر موارد فوق، از وی به‌عنوان خالق زبان HTML نیز یاد می‌شود که اولین نسخه از آن‌را در سال ۱۹۹۱ منتشر کرد.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
امروز اینترنت و وب به بخشی لاینفک از زندگی روزمرهٔ ما تبدیل شده است و حتی در میان کاربران کم‌سن‌ و‌ سال همچون کودکان و نوجوانان هم کمتر کسی را می‌توان یافت که با وب و سرویس‌های ارائه شده بر بستر آن تاکنون تعامل نداشته باشد.

در چنین شرایطی، این احتمال وجود دارد که برای بسیاری از کاربران -که کودکان کنجکاو هم در میان آن‌ها هستند- این سؤال پیش بیاد که وب چگونه کار می‌‌کند و صفحات وب‌سایت‌های مختلف چگونه طراحی شده‌اند. در همین راستا، در سکان آکادمی درصدد برآمدیم تا دوره‌ای طراحی کنیم تا پاسخی باشد به این سؤال کاربران کودک و نوجوان (و حتی بزرگسالان).

گرچه دورهٔ آموزش طراحی سایت به کودکان با هدف آموزش اصول طراحی وب‌سایت به کودکان و نوجوانان طراحی و تألیف شده است، اما دیگر افراد در سایر گروه‌های سنی نیز که علاقمند هستند بدانند یک وب‌سایت چگونه کار می‌کند می‌توانند پس از گذراندن این دورهٔ آنلاین، به هدف خود دست یافته و با اصول طراحی وب آشنا شوند.   

هزینهٔ این دوره چقدر است؟
این دوره کاملاً رایگان و به‌صورت آنلاین برگزار می‌گردد.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
باتوجه به این‌که دورهٔ آموزش طراحی سایت به کودکان در سکان آکادمی خود دوره‌ای مقدماتی است، لذا این دوره به گونه‌ای تألیف گردیده تا کودکان و نوجوانان را از نیاز به مطالعهٔ سایر محتواهای آموزشی تا حد ممکن بی‌نیاز سازد.

درعین‌حال، دورهٔ دیگری در سکان آکادمی تحت‌عنوان آموزش برنامه نویسی به کودکان (زبان برنامه‌نویسی اسکرچ) تألیف و منتشر شده که در این دوره اصول برنامه‌نویسی در قالب آموزش‌های ویدویی در اختیار کودکان قرار می‌گیرد که این دوره نیز می‌تواند بیش از پیش، کودکان و سایر گروه‌های سنی را با فرایند توسعهٔ نرم‌افزار آشنا سازد.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌دست خواهم آورد؟
یکی از مزیت‌های این دورهٔ آموزشی، پروژه-محور بودن آن است که این ویژگی برای بسیاری از کاربران کودک و نوجوان این دورهٔ آموزشی آنلاین جذاب خواهد بود؛ پس از پایان این دورهٔ آموزشی، کودکان به ساده‌ترین شکل ممکن با مفاهیم طراحی سایت آشنا شده و به‌خوبی درک‌ خواهند نمود سازوکار وب‌سایت‌هایی که به‌صورت روزمره با آن‌ها سروکار دارند به چه شکلی است و همچنین این توانایی و مهارت را خواهند داشت تا یک وب‌سایت شخصی برای خود طراحی و راه‌اندازی کنند.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
براساس قوانین سکان آکادمی، هرگونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت برخلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل پیگرد قانونی است.