باور نادرست ۳۳ در مورد UX: موبایل منجر به حواس‌پرتی کاربران می‌شود

باور نادرست ۳۳ در مورد UX: موبایل منجر به حواس‌پرتی کاربران می‌شود

وقتی به کاربران موبایلی فکر می‌کنیم تصویر کلیشه‌ای فردی که در حال راه رفتن از موبایل استفاده می‌کند را مجسم می‌کنیم؛ فردی که دایره‌ٔ توجه کمی داشته و بسیار هم حواس‌ پرت است. اما آیا واقعاً کاربران موبایلی حواس پرت‌ هستند؟ البته که هستند؛ اما هنگامی ما که از کامپیوتر استفاده می‌کنیم، تلویزیون می‌بینیم یا رانندگی می‌کنیم هم همان‌قدر حواس پرت هستیم و در واقع حواس پرتی همه جا هست و فقط مختص کاربران موبایلی نیست.

با مطالعه‌ای که گوگل انجام داد، مشخص گردید که ۶۰٪ استفاده از گوشی‌های هوشمند، ۶۹٪ استفاده از کامپیوتر و همین‌طور ۷۹٪ استفاده از تبلت‌ها در منزل صورت می‌گیرد؛ همچنین مطالعه‌ای دیگر دریافت که کلاً ۶۸٪ استفاده از موبایل‌ها (یعنی نه فقط اسمارت‌فون‌ها) که مثلاً شامل تماس و پیام دادن هم می‌شود در منزل اتفاق می‌افتد. در همان مطالعه گوگل دریافت که ۷۷٪ از جست‌وجوهای موبایلی هم در خانه یا محل کار صورت می‌گیرد؛ یعنی جایی که احتمالاً کامپیوتر و لپ‌تاپ دارید اما ترجیح می‌دهید از موبایل استفاده کنید.

با این اوصاف، کاربران موبایل افرادی هستند که عمدتاً در خانه یا محل کار -که بیشتر وقتمان را آنجا می‌گذرانیم- از موبایلشان برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنند، چرا که این نزدیک‌ترین دیوایسی است که دم دستشان است.

حواس پرتی همه جا هست و فقط به موبایل محدود نمی‌شود
مطالعه‌ای که گوگل انجان داد نشان داد که ۶۷٪ از زمان‌هایی که ما از PC استفاده می‌کنیم، به طور هم‌زمان از وسیلهٔ‌ دیگری هم استفاده می‌کنیم و این آمار برای تبلت ۷۵٪ و برای تماشای تلویزیون ۷۷٪ است در حالی که وقتی از موبایل استفاده می‌کنیم، فقط ۵۷٪ احتمال دارد که ما از وسیلهٔ دیگری هم استفاده کنیم.

طبق مطالعه‌ٔ دیگری که در ایالات متحده انجام شد، ۸۶٪ از افراد هنگام رانندگی یا چیزی می‌خورند یا می‌نوشند، ۴۱٪ با GPS و نقشه سروکله می‌زنند و ۱۴٪ حتی آرایش می‌کنند و در این بین، حواس پرتی‌ای که بچه‌ها ایجاد می‌کنند را هم نباید از قلم انداخت. دانش آموزان و دانشجویان هم حواس پرت هستند؛ مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که دانش‌آموزان به طور متوسط فقط ۳ دقیقه می‌توانند روی یک چیز تمرکز کنند و تقریباً تمام حواس پرتی آنها به خاطر تکنولوژی است.

استفاده از موبایل در حال حاضر خیلی بیش از کامپیوتر است
اوقاتی که ما با استفاده از گوشی آنلاین هستیم خیلی بیشتر از اوقاتی است که با کامپیوتر یا لپ‌تاپ در فضای مجازی سپری می‌کنیم. ما برای بسیاری از کارها فقط از موبایلمان استفاده می‌کنیم. استفادهٔ منحصر از اسمارت‌فون‌ها رو به افزایش است؛ مثلاً ۳۰٪ از کاربران فیسبوک فقط از موبایل‌هایشان برای دسترسی به این شبکهٔ اجتماعی استفاده می‌کنند.

با این تفاسیر، طراحی ریسپانسیو به نوعی که وب‌سایت در دیوایس‌های هوشمندی همچون موبایل و تبلت به خوبی و کاربرپسندانه نمایش داده شده امروز دیگر یک فیچر نیست بلکه یک باید است! 

باور نادرست ۳۲ در مورد UX: موفقیت یک شبه اتفاق می‌افتد
باور نادرست ۳۴ در مورد UX: ساده یعنی مینیمال

منبع