باور نادرست ۳۲ در مورد UX: موفقیت یک شبه اتفاق می‌افتد

باور نادرست ۳۲ در مورد UX: موفقیت یک شبه اتفاق می‌افتد

به نظر می‌آید که آیپادهای اپل بازار MP3 Playerها را یک شبه زیر و رو کردند یا آمازون کار فروش کتاب را یک‌باره دچار تغییر و دگرگونی کرد اما واقعیت این‌طور نیست و فرقی هم ندارد که از بیرون چه‌طور به نظر می‌آید چرا که حقیقت این است که دستیابی به موفقیت‌های بزرگ حتی برای کمپانی‌های اینترنتی سال‌ها طول می‌کشد و در این راه به سخت‌کوشی، استقامت، یادگیری، آزمایش و شکست‌های بسیار احتیاج است.

هم‌بنیان‌گذار توییتر، Biz Stone، قبل از ایجاد این سرویس میکروبلاگینگ به مدت ۸ سال در کار بلاگینگ، موبایل و محصولات اجتماعی بوده‌ است و در این راه با شکست‌های فراوانی رو به رو شده است؛ او می‌گوید زمان‌بندی، استقامت و ۱۰ سال تلاش، در نهایت باعث می‌شود که کار شما یک شبه موفق شدن به نظر برسد!

۳ سال طول کشید تا اپل به موفقیت در زمینهٔ پخش موسیقی برسد؛ اولین آیپاد در سال ۲۰۰۱ وارد بازار شد و ۱ سال روی آیپاد کار شد تا از نظر اِرگونومیک در ورژن دوم بهبود پیدا کند اما در نهایت موفقیت اصلی در نسخهٔ چهارم آن، یعنی در سال ۲۰۰۴ حاصل شد.

از آگوست ۲۰۰۱ کار کردن روی جیمیل شروع شد. برای مدتی طولانی تقریباً همهٔ کاربران از این سرویس متنفر بودند! تعدادی فکر می‌کردند که گوگل باید این پروژه را کلاً کنسل کند؛ حتی وقتی به نقطهٔ لانچ جیمیل در آوریل ۲۰۰۴ رسیدند، بسیاری از افراد داخل گوگل سرنوشت بدی را برای این سرویس پیش‌بینی می‌کردند. حال می‌بینیم که نتیجه چه شده است.

کمپانی آمازون در سال ۱۹۹۴ آغاز به کار کرد و در سال ۱۹۹۶ بررسی کتاب و در سال ۱۹۹۸ سی‌دی‌ها را به لیست محصولات خود اضافه کرد و گفتنی است که آنها در ۷ سال اول کار خود، اصلاً سودآور نبودند.

بازی انگری بردز یک موفقیت بزرگ بود؛ اما شرکت بازی‌سازی Rovio قبل از آن ۵۰ بازی موبایلی را تست کرده بود و تقریباً ورشکسته شده بود تا بالاخره با انگری بردز به موفقیت رسید.

مفهوم موفقیت یک شبه بسیار گمراه‌کننده است و در واقع برای امید داشتن به رشد طولانی و پایدار در این صنعت بسیار مضر است. باید دانست که فرقی نمی‌کند کسب‌وکار چه باشد، اما رسیدن به موفقیت‌های بزرگ زمان می‌برد.

در این میان، برخی افراد به‌طور اشتباه بر این باورند که تنها نوع موفقیت که ارزشمند است، موفقیت یک شبه است و اگر شما در هفتهٔ اول غوغا نکنید یا مثلاً صدها نفر در صف بازگشایی مغازه و عرضهٔ محصول جدیدتان نایستند، یعنی شما شکست خورده‌اید که باورهایی از این دست کاملاً اشتباه هستند.

در انتها باید دانست که هیچ موفقیت بزرگی یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه به مدت‌ها و سال‌های مدیدی تلاش برای رسیدن به آن موفقیت بزرگ احتیاج است. موفقیت یک شبه چیزی است که دیگر افراد از بیرون ماجرا می‌بینند اما اگر نگاهی دقیق‌تر بیندازیم، احتمالاً در پشت یک موفقیت بزرگ سال‌ها تلاش، پشتکار و تفکر می‌بینیم.

باور نادرست ۳۱ در مورد UX: طراحی تجربهٔ کاربری همان طراحی رابط کاربری است
باور نادرست ۳۳ در مورد UX: کاربران موبایلی حواس پرت‌ هستند

منبع