باور نادرست ۳۴ در مورد UX: ساده یعنی مینیمال

باور نادرست ۳۴ در مورد UX: ساده یعنی مینیمال

کلید یک طراحی عالی و خلاقانه سادگی است اما سادگی اغلب با استایل مینیمالیستی اشتباه گرفته می‌شود؛ در واقع، یک رابط کاربری که ظاهری ساده و مینیمالیستی داشته باشد، اغلب دارای پیچیدگی‌های پنهان است!

طراحانی که سعی می‌کنند صرفاً سادگی و به حداقل رساندن جزئیات را سرلوحهٔ کارشان قرار دهند، دست آخر موجب ایجاد یک تجربهٔ کاربری‌ پیچیده و سردرگم‌کننده می‌شوند! به عبارت دیگر، مثلاً برای ساده‌سازی بیشتر رابط کاربری، برچسب روی آیکان‌ها را حذف می‌کنند که همین باعث سردرگمی و به دردسر انداختن کاربر می‌شود (البته که ما باید به دنبال ساده‌سازی و قابل‌فهم و دسترس کردن هرچه بیشتر طراحی برای کاربر باشیم، اما افراط در هر چیزی می‌تواند دردسرساز باشد).

Julie Zhuzo مدیر طراحی محصول فیسبوک در این رابطه می‌گوید که یکی از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی این است که به خاطر وضوح و شفاف‌سازی، بیش از حد روی سادگی تمرکز می‌شود. در حقیقت، مینیمالیسم یک استایل است و در واقع واکنشی به پیچیدگی است در حالی که سادگی و ساده‌سازی متکی بر درک پیچیدگی است. به عبارت دیگر، در اصل مینیمالیسم متضاد و پاسخگی به پیچیدگی است اما سادگی درک پیچیدگی است. به گفتهٔ Jason stirman:

اصلاً فکر نکنید که دکمه‌های کمتر، برچسب‌های کمتر و به طور کلی گزینه‌های کمتر باعث ساده‌تر شدن دیزاین می‌شوند.

گاهی‌اوقات برای ساده‌تر شدن یک چیز لازم است که چیزهای بیشتری به آن اضافه کنیم و همیشه نباید چیزهای مختلف را حذف کرده یا کم کنیم. در واقع، سادگی به مفهوم درک و شفافیت برمی‌گردد و طراحی باید به گونه‌ای باشد که کاربر سریع و راحت به کارش بپردازد. در همین راستا، Frank Chimero می‌گوید: 

من از چیزهای ساده خسته‌ام؛ چیزهای ساده ضعیفن، محدودن و کسل‌کننده هستن. چیزی که من واقعاً می‌خوام، وضوحه؛ به جای چیزهای ساده، به من چیزهای روشن و واضح نشون بدین.

در انتها می‌توان به این نتیجه رسید که ساده‌سازی نباید تنها محدود به حذف و کاهش اِلِمان‌ها باشد بلکه ساده‌سازی یعنی وضوح. به عبارت دیگر، کاربر باید بداند برای باز و بسته شدن یک منو کجا را کلیک کند، یعنی کاربر بداند چه‌طور مراحل خرید یک جنس را از طریق وب‌سایت دنبال کند، یعنی کاربر با آزمون و خطا و آزمایش یاد بگیرد که برای دسترسی به فلان گزینه چه‌طور باید عمل کرد و از چه طریقی اقدام کرد.

حذف گزینه‌ها، امکانات، برچسب‌های راهنما و غیره موجب ساده‌سازی و سهولت استفاده از یک محصول نمی‌شوند، بلکه بیشتر کاربر را با سردرگمی مواجه می‌کنند و نکتهٔ دیگر این است که بد نیست در حین طراحی، از رابط‌های کاربری‌ و طرح‌هایی که قبلاً امتحان‌شان را پس داده‌اند و کاربر تجربهٔ کار با آنها را دارد ایده بگیرید تا هم در وقت کاربر صرفه‌جویی شود و هم محصولی کاربردپذیرتر ارائه شده باشد (به عبارت دیگر، به طور مثال از آیکان‌هایی که کاربران هر روزه در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و ... با آنها رو به رو می‌شوند استفاده نمایید).

باور نادرست ۳۳ در مورد UX: موبایل منجر به حواس‌پرتی کاربران می‌شود

مجموعه مقالات افسانه‌های UX که در سکان آکادمی عرضه شد، برگردان فارسی و بومی‌سازی شدهٔ مقالات وب‌سایت UXMyths است که تا این لحظه ۳۴ مورد را پوشش داده است و به محض افزودن شدن آیتم‌های جدید، ادامهٔ افسانه‌های مرتبط با تجربهٔ کاربری در سکان آکادمی نیز منتشر خواهد شد.

منبع