باور نادرست ۲۹ در مورد UX: مردم منطقی‌اند

باور نادرست ۲۹ در مورد UX: مردم منطقی‌اند

علیرغم آنچه اقتصاد کلاسیک به ما آموخته، مردم بر اساس آنالیزهای دقیق از هزینه و سود مورد انتظار، تصمیمات صرفاً منطقی نمی‌گیرند؛ یافته‌های تحقیقاتی ثابت کرده‌اند که تصمیمات کاربران بیشتر بر پایهٔ احساسات است تا تفکری منطقی و آگاهانه! با این حال غیرمنطقی بودن ما قابل پیش‌بینی است و از همین روی طراحان به خوبی می‌توانند در مورد نحوهٔ تصمیم‌گیری کاربران به کسب دانش پرداخته و پا را فراتر از قابلیت‌ها و کاربردپذیری بگذارند تا بتوانند محصولاتی تولید کنند که به طور مؤثر بر نحوهٔ کاربران تأثیرگذار باشند.

عصب‌شناسی به نام Joana Lehrer استدلال می‌کند که آدم‌ها در یک کلام غیرمنطقی‌ هستند چرا که منطق ما کُند عمل می‌کند و عمر زیادی از مغز منطقی ما نمی‌گذرد و چنین مغزی ظرفیت محدودی دارا است. اما از سوی دیگر، مغز احساساتی ما خیلی قدرتمند بوده و تصمیمات خوبی می‌گیرد و به این دلیل است که اکثر تصمیمات ما بر پایهٔ احساسات گرفته می‌شوند (برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، توصیه می‌شود کتاب Predictably Irrational اثر Dan Ariely را مطالعه نمایید که در فارسی تحت عنوان نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر ترجمه شده است).

مطالعات بیشتری در زمینهٔ غیرمنطقی بودن انسان
در آزمایشی، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا از میان چیزهایی که قیمت متفاوت داشتند یکی را انتخاب کنند. این آزمایش دریافت که افراد می‌توانند فروش یک چیز گران‌قیمت را ۲ برابر کنند اگر یک جنس با قیمت مشابه اما کم کیفیت در کنار آن عرضه شود! این روش در واقع یک نوع تله‌گذاری است که باعث می‌شود افراد تحت تأثیرقرار گرفته و جنس اصلی را بخرند.

یک آزمایش دیگر نشان داد که به راحتی می‌شود مردم را مجبور به ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کرد تا ۷ دلار از کالای ۱۸ دلاری تخفیف بگیرند، اما همان ۱۵ دقیقه را صرف گرفتن ۷ دلار تخفیف از یک جنس ۴۴۵ دلاری نمی‌کنند (اگر مردم منطقی بودند، قیمت بالا و پایین جنس برایشان مهم نبود، بلکه آن ۷ دلاری که می‌توانستند سود کنند برایشان مهم بود).

مردم حتی ترجیح می‌دهند چیزی را به رایگان بخرند تا چیز گرانی را به بهای کمتر؛ تحقیقات نشان داد مثلاً اگر یک Gift آمازون به ارزش ۱۰ دلار رایگان داده شود و یک Gift دیگر که ۲۰ دلار ارزش داشته باشد اما به قیمت ۷ دلار به فروش برسد، مردم گیفت ۱۰ دلاری رایگان را انتخاب می‌کنند! و از سوی دیگر افراد صبر و حوصله‌ام ندارند؛ مثلاً هدیهٔ فوری و در همان لحظه را ترجیح می‌دهند تا اینکه ۲ الی ۴ هفته صبر کنند و یک هدیه‌ای با ارزش بالاتر بگیرند.

مسائل زیادی هستند که بر تصمیم‌گیری ما تأثیرگذار هستند؛ شاید بی‌ربط به نظر برسد اما ترتیب محصولات در یک لیست هم بر تصمیم‌گیری ما اثر می‌گذارد. همچنین تصمیمات ما به راحتی تحت تأثیر طراحی هم قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال، رستوران‌ها از این گونه ترفندها مثل حذف کردن واحد پول از لیست قیمت‌ها یا کلاً حذف کردن قیمت از منو استفاده می‌کنند تا شما پول بیشتری بپردازید.

پس در انتها باید گفت که خیلی نباید روی تصمیم‌گیری منطقی مردم حساب باز کنید و باید رفتار عامهٔ مردم را مد نظر داشته باشید چرا که آنها بیشتر احساسی تصمیم گرفته، صبور نیستند و چیزی را ترجیح می‌دهند که حس کنند در لحظه به سودشان است نه اینکه برای سود بردن از چیزی، برنامه‌ریزی کنند و منطقی پیش بروند!

باور نادرست ۲۸ در مورد UX: فضای سفید فضایی است که بلااستفاده مانده و حرام شده‌ است!
باور نادرست ۳۰ در مورد UX: اگر شما متخصص هستید، لازم نیست که طراحی‌تان را تست کنید

منبع