باور نادرست ۲۸ در مورد UX: فضای سفید فضایی است که بلااستفاده مانده و حرام شده‌ است!

باور نادرست ۲۸ در مورد UX: فضای سفید فضایی است که بلااستفاده مانده و حرام شده‌ است!

فضای سفید یا اصطلاحاً Negative Space (فضای منفی)، به فضایی خالی که میان یا اطراف اِلِمان‌های یک طراحی یا لی‌اوت قرار دارد گفته می‌شود که اغلب هم مورد بی‌توجهی قرارمی گیرد اما این هرگز بدان معنا نیست که چنین فضاهایی هدر رفته‌اند!

اگرچه بسیاری از افراد ممکن است این فضاهای خالی را به عنوان بخش‌هایی ارزشمند از صفحه که حرام شده‌اند در نظر بگیرند، اما حقیقت این است که فضای سفید یک اِلِمان بسیار مهم در طراحی وب بوده و باید به عنوان یک عنصر فعال در نظر گرفته شود نه یک بک‌گراند منفعل. در واقع،‌ فضای سفید نه تنها باعث خوانایی بهتر و اولویت‌بندی محتوا می‌شود، بلکه نقش مهمی را، هم در طراحی بصری و هم در تبلیغ برند، بازی می‌کند که در ادامه بیشتر با اهمیت فضای سفید در طراحی وب آشنا خواهیم شد.

باعث خوانایی بیشتر و اسکن راحت‌تر محتوا می‌شود
نقش اساسی فضای سفید این است که میزان متنی که بازدیدکننده یک‌باره با آن روبه‌رو می‌شود را کاهش داده و از همین روی، مطالعه و خواندن محتوا را آسان‌تر می‌کند. یک صفحهٔ درهم برهم اصلاً جذاب نیست و باعث می‌شود کاربر به خواندن آن رغبتی پیدا نکند! تحقیقی که در این زمینه انجام شد نشان داد که فضای سفید واقعاً درک مطلب را بهبود می‌بخشد اما ممکن است در عین حال سرعت خواندن را هم تاحدودی پایین بیاورد.

اِلِمان‌های رابط کاربری را الویت‌بندی می‌کند
برای طراحان، فضای سفید تقریباً به همان اندازه اهمیت دارد که خود محتوا مهم است چرا که می‌تواند به برقراری ارتباط با کاربر کمک کرده و به وی نشان دهد که چه چیزی مهم است، چه چیزی مرتبط است و چه چیزی نیاز به توجه دارد.

کاربر را در صفحه راهنمایی می‌کند
فضای سفید همان‌طور که می‌تواند به شما نشان دهد توجهتان را باید روی چه چیزهایی منعکس کنید، چشم شما را هم هدایت می‌کند که به چه جاهایی باید نگاه بیندازید و در حقیقت یکی از نقش‌های مهم فضای سفید، راهنمایی کاربر است.

می‌تواند ایجاد حس زیبایی و دلفریبی بکند
استفادهٔ به‌موقع و سخاوتمندانه از فضای سفید می‌تواند به تبلیغ برند شما هم کمک کند؛ مثلاً در وب‌سایت یک برند معروف و پرطرفدار لوازم آرایشی، چیدمان محصولات در وب‌سایت ضمن استفادهٔ زیاد و به جا از فضاهای سفید، می‌تواند برای کاربر زیبا و دلفریب جلوه کرده و در آنها این تفکر را ایجاد کند که محصولاتشان هم بسیار باکیفیت و ارزشمند هستند.

برای داشتن یک لی‌اوت متعادل و هماهنگ ضروری است
فضای خالی در یک صفحه هم به اهمیت فضایی است که با عکس و دیگر عناصر بصری پُر شده است چرا که حتی فضای خالی هم هدفی داشته و موجب یکپارچگی بصری لی‌اوت یا طرح می‌شود.

به طور کلی، White Space (فضای سفید) را از طریق عناصر زیر می‌توان در طراحی صفحات وب گنجاند که عبارتند از:
- فضای اطراف تصاویر و دیگر عناصر بصری (همچون نمودار، جدول و غیره)
- حاشیه و فاصله‌ها
- فاصلهٔ خطوط و حروف در محتوای متنی
- فضای بین ستون‌ها

باور نادرست ۲۷ در مورد UX: طراحی تجربهٔ کاربری همه‌اش راجع به کاربردپذیری است
باور نادرست ۲۹ در مورد UX: مردم منطقی‌اند

منبع