باور نادرست ۲۳ در مورد UX: انتخاب‌ها همیشه باید محدود به ۲±۷ باشند

باور نادرست ۲۳ در مورد UX: انتخاب‌ها همیشه باید محدود به ۲±۷ باشند

محدود کردن تعداد تب‌های منو یا تعداد آیتم‌های آن در لیست کشویی، بر طبق قانون جورج میلر، به ۷ آیتم کار صرفاً درستی نیست! نظریهٔ اصلی میلر عنوان می‌کند که افرد فقط می‌توانند ۷ (به علاوه و منهای ۲) آیتم را در حافظهٔ کوتاه‌مدت خود نگاه دارند. باتوجه به اینکه در یک وب‌پیج اطلاعات از لحاظ بصری پیش روی کاربر موجود بوده و لازم نیست که افراد چیزی را به خاطر بسپارند، به همین دلیل می‌توان بیش از ۷ آیتم را هم در معرض دید آنها قرار داد. 

همچنین بر اساس مطالعات ثابت شده وب‌سایت‌هایی که ریزتر و جزئی‌تر دسته‌بندی شده‌اند، کاراتر و قابل استفاده‌تر از وب‌سایت‌هایی هستند که فقط در چند مورد کلی دسته‌بندی شده‌اند. این قضیه به خصوص در فروشگاه آنلاین بسیار کاربردی و حائز اهمیت است.

طبق قانون عدد جادویی ۲±۷ که به Miller’s Law (قانون میلر) هم معروف است، میلر عنوان می‌کند که ۲±۷  تعداد بخش‌هایی از اطلاعات است که یک فرد عادی می‌تواند در حافظهٔ کوتاه‌مدت خود ذخیره کند. اما این در حالی است که مطالعات بعدی نشان داده‌اند که ظرفیت حافظهٔ کوتاه‌مدت انسان یک عدد ثابت برحسب بخش یا قطعه نیست و این مقدار برای رقم‌ها، حروف و واژه‌ها بین ۷ تا ۵ تغییر می‌کند و حتی در میان خود این موارد هم مقدار ثابتی ندارد. در واقع، ظرفیت ذخیره‌سازی همبستگی زیادی با مدت زمان لازم برای بیان اطلاعات به صورت گفتاری دارد و این ظرفیت به عوامل گوناگون دیگری هم بستگی دارد.

گفتنی است که حتی خود جورج میلر هم از اینکه این نظریهٔ او اشتباه تفسیر شده شوکه شده‌ است، چرا که این عدد ۷ برای چیزهایی بوده که لازم است فرد به خاطر بسپارد اما متن چاپ شده یا تایپ شده که جلوی چشم انسان قرار دارد مهم نیست اگر بیشتر از ۷ مورد هم باشد. Jakob Nielsen نیز در این باره می‌گوید:

اگرچه توجه داشتن به حافظهٔ کوتاه‌مدت در هنگام طراحی صفحات وب مهمه، اما در طراحی منو اصلاً اهمیتی نداره.

پس در نهایت نتیجه می‌گیریم که در طراحی صفحات وب مهم است که حافظهٔ کوتاه‌مدت افراد را مد نظر داشته باشیم اما در طراحی منو لازم نیست حتماً ۷ آیتم را برای انتخاب قرار دهید چرا که هرچه آیتم‌ها بیشتر و جزئی‌تر باشند، مخاطب از سردرگمی درآمده و زودتر به اطلاعات مد نظر خود می‌رسد.

باور نادرست ۲۲ در مورد UX: انجام تست‌های کاربردپذیری گران تمام می‌شود
باور نادرست ۲۴ در مورد UX: افراد همیشه آن طور که شما می‌پندارید از محصولتان استفاده نمی‌کنند!

منبع