باور نادرست ۱۸ در مورد UX: فلش در سال‌های گذشته فناوری مزخرف و بدی بوده است!

باور نادرست ۱۸ در مورد UX: فلش در سال‌های گذشته فناوری مزخرف و بدی بوده است!

در اولین سال‌های به وجود آمدن و فراگیر شدن اینترنت، بسیاری از طراحان دوست داشتند که تا جایی که می‌توانند از انیمیشن‌های فلش استفاده کنند و در این میان اصلاً به سرعت پایین اینترنت کاربر یا نصب نبودن فلش‌پلیر بر روی سیستم او توجهی نداشتند. همچنین پیاده‌سازی‌های اولیهٔ این فناوری اصول پایه‌ای کاربردپذیری را هم نادیده می‌گرفتند که این موضوع باعث شده بود که این تکنولوژی به دلیل غیر قابل استفاده و غیر قابل دسترس بودن مورد انتقاد قرار بگیرد.

تکنولوژی فلش به مرور زمان کاملاً دستخوش تغییر شد؛ مثلاً با سئو سازگاری پیدا کرد، قابلیت‌های دسترسی پیشرفته‌ای پیدا کرد و حتی از Back Button (دکمهٔ بازگشت به عقب) مرورگر هم پشتیبانی کرد.

در آن زمان اکثر کاربران هیچ مشکلی با فلش نداشتند، اما پس از مدتی با افزایش محبوبیت گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، که اکثرشان این تکنولوژی را ساپورت نمی‌کردند، استفاده از فلش دیگر در هیچ برنامه یا وب‌سایتی رایج نبود (البته انتقادات کمپانی اپل به خصوص استیو جابز از فلش هم در کاهش محبوبیتش بی‌تأثیر نبود!)

حقایقی دربارهٔ فلش
- طبق گفتهٔ کمپانی ادوبی، زمانی ۱ میلیارد کامپیوتر وجود داشت که بر رویشان فلش‌پلیر نصب شده‌ بود.
- از سال ۲۰۰۸ به بعد،‌ گوگل تقریباً می‌تواند تمام محتواهایی که به صورت فلش هستند را ایندکس کند.
ـ فلش، نَویگیشن با استفاده از بک باتن مرورگر را ساپورت می‌کند.
- محتوای متنی در فایل‌های فلش قابل کپی/پیست شدن هستند.

آشنایی با برخی از محدودیت‌های فلش
وقتی فلش تجربهٔ کاربری را بهبود می‌بخشید، انتخاب خوبی تلقی می‌شد؛ به عنوان مثال، فلش همیشه یک آپشن خوب برای وب‌سایت‌های بوده است که به عنوان پورتفولیوی شخصی استفاده می‌شدند چرا که در این‌گونه وب‌سایت‌ها انیمیشن، افکت‌های ۳بعدی یا صدا، در شکل‌دهی یک تجربهٔ کاربری خوب دست به دست هم می‌دادند تا مخاطب مجذوب وب‌سایت شود اما مثلاً استفاده از همین فناوری بر روی وب‌سایت‌های فروشگاه آنلاین اصلاً توصیه نمی‌شد.

همچنین برای اینکه وب‌سایتی که با فلش ایجاد شده را در دسترس همگان قرار دهید، به یک ورژن بدون فلش وب‌سایت هم احتیاج بود؛ که این هم به نوبهٔ خود منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شد.

بسیاری از متخصصین امنیتی نیز به کاربران توصیه کرده‌اند که به دلیل آسیب‌پذیری‌های فلش، فلش‌پلیر را هنگام وارد شدن به سایت‌های ناشناخته و غیر قابل اعتماد غیرفعال کنند.

با اینکه درصد قابل‌توجهی از کاربران اینترنتی فلش‌پلیر را بر روی سیستم خود نصب دارند، اما خیلی از آنها مسدودکنندهٔ فایل‌های فلش را هم نصب کرده‌اند!

تا به اینجا سرگذشت فلش و بالا و پایین‌های را به صورت خلاصه بیان کردیم، اما از چندی پیش HTML5 رسماً به عنوان جایگزینی برای این فناوری معرفی شده و کمپانی‌های بسیاری خبر از عدم پشتیبانی خود از این فناوری داده‌اند و احتمالاً دیگر برنامه‌ای با استفاده از این تکنولوژی ساخته نخواهد شد!

باور نادرست ۱۷ در مورد UX: هوم پیج مهم‌ترین صفحه‌‌ی وب‌سایت‌تان است
باور نادرست ۱۹ در مورد UX: در طراحی وب‌سایت محتوا مهم نیست

منبع