باور نادرست ۱۷ در مورد UX: هوم پیج مهم‌ترین صفحه‌‌ی وب‌سایت‌تان است

باور نادرست ۱۷ در مورد UX: هوم پیج مهم‌ترین صفحه‌‌ی وب‌سایت‌تان است

کارشناسان کاربردپذیری بسیاری از جملهٔ Jakob Nielsen، مدت مدیدی در این رابطه بحث و استدلال می‌کردند که صفحهٔ هوم‌پیج مهم‌ترین صفحهٔ یک وب‌سایت است و به همین دلیل هم بسیاری از طراحان وب و دولوپرهای فرانت‌اند هنوز هم بیشتر وقت‌شان را صرف طراحی هوم‌پیج می‌کنند؛ اما باید گفت که امروزه این موضوع دیگر صدق نمی‌کند، چرا که نحوهٔ سرچ کردن و جست‌وجوی کاربران به طور چشمگیری در طول زمان تغییر کرده‌ است که به طور معمول دیگر به هوم‌پیج ارجاع داده نمی‌شوند.

همچنین آمار و آنالیزهایی که از وب‌سایت‌های مختلف به دست آمده‌ حاکی از آنند که سهم بازدید هوم‌پیج بسیاری از وب‌سایت‌ها مدام در حال کمتر و کمتر شدن است! آمار و ارقامی که Gerry Mc Govern با بررسی چندین وب‌سایت به دست آورده، کاهش میزان بازدید هوم‌پیج را در طی سالیان تأیید می‌کنند:

- در سال ۲۰۰۳، تقریباً ۳۹٪ از بازدیدهای یک وب‌سایت پربازدید مربوط به صفحهٔ هوم‌پیجش بود اما تا سال ۲۰۰۹ این آمار به ۱۹٪ رسید.

- در سال ۲۰۰۸ یک وب‌سایت مرتبط با اخبار تکنولوژی ۷۰ هزار ویو داشت که ۲۲ هزار بازدید آن مربوط به هوم‌پیج بود اما در سال ۲۰۱۰ از ۱۲۰ هزار ویوی آن وب‌سایت، فقط ۲۵۰۰ بازدیدش مربوط به هوم‌پیج بود.

- یک وب‌سایت مرتبط با تکنولوژی دیگر هم در سال ۲۰۰۸، تقریباً ۱۰٪ از بازدیدهایش مربوط به هوم‌پیج بود اما در سال ۲۰۱۰ آن ۱۰٪ نصف شده و به ۵٪ رسید.

- به عنوان مثال آخر هم یکی دیگر از وب‌سایت‌های بزرگ در سال ۲۰۰۵، تقریباً ۲۵٪ از ویوها یا بازدیدهایش متعلق به هوم‌پیج بوده، اما در سال ۲۰۱۰ این میزان به ۱۰٪ رسید.

با این اوصاف می‌توان نتیجه  گرفت که درست است هوم‌پیج (صفحهٔ اصلی سایت) مهم بوده و باید روی آن کار شود، اما امروزه صفحات دیگر سایت هم به بااهمیتی هوم‌پیج، و حتی در بیشتر مواقع بااهمیت‌تر از آن هستند؛ چرا که وقتی کاربران چیزی را در اینترنت جست‌وجو می‌کنند، وارد هوم‌پیج شما نمی‌شوند بلکه وارد صفحه‌ای از وب‌سایت‌تان می‌شوند که مطلب مورد نظرشان داخل آن وجود دارد.

باور نادرست ۱۶ در مورد UX: وجود دکمهٔ سرچ در وب‌سایت مشکلات نَویگیشن را حل می‌کند
باور نادرست ۱۸ در مورد UX: فلش در سال‌های گذشته فناوری مزخرف و بدی بوده است!

منبع