باور نادرست ۱۹ در مورد UX: در طراحی وب‌سایت محتوا مهم نیست

باور نادرست ۱۹ در مورد UX: در طراحی وب‌سایت محتوا مهم نیست

استفاده از Lorem Ipsum (طرح‌نما) و یا استفاده از متون بی‌معنی و ساختگی شاید باعث زیبایی شود اما در حقیقت منجر به شکل‌گیری طرحی غیرواقعی می‌گردد! چیزی که از همه بدتر می‌باشد این است که این توهم را برای دولوپر به وجود می‌آورد که در حین فرایند طراحی سایت، محتوای اولیه اصلاً مهم نیست!

اما حقیقت این است که کاربران به دنبال محتوا هستند نه طراحی و محتوا در واقع مهم‌ترین اِلِمان در طراحی رابط کاربری است. وب‌سایتی با ساختاری ساده اما محتوایی باکیفیت در تست‌های کاربردپذیری سربلندتر از وب‌سایتی با یک طراحی چشمگیر اما محتوایی میان‌رده بیرون می‌آید.

طراحی به نام Luke Wroblewski استدلال می‌کند که استفاده از محتوای ساختگی یا اطلاعات فِیک (جعلی) در پروسهٔ طراحی وب می‌تواند منجر به بروز نقص‌هایی جدی‌ در طراحی و ایجاد فرضیات غیرواقعی در مورد محصول نهایی شود.

در یک مصاحبه، متخصص محتوا Kristina Halvorson عنوان کرد که تصمیمات در مورد طراحی باید محتوا-محور باشند و همچنین کل لی‌اوت باید به گونه‌ای باشد که اول از همه بر محتوا تأکید کند. به بیانی دیگر اگر شما فکر می‌کنید که در حین فرایند طراحی، هر پیکسل یا هر آیکان و تک‌تک فونت‌‌ها مهم هستند و باید همهٔ نکات را در نظر داشته باشید، باید این را هم در نظر گرفت که هر حرف و کلمهٔ محتوا نیز مهم است!‌ و همان‌طور که Jakob Nieslen بیان کرده «رابط کاربری در واقع همان محتوا است» یا به گفتهٔ Jeffrey Zeldman «محتوا مقدم بر طراحی است؛ طراحی در صورت عدم وجود محتوا اصلاً طراحی نیست بلکه دکور است».

در مقاله‌ای دیگر عنوان شده که Lorem Ipsum نه تنها اهمیت طراحی بلکه اهمیت کپی‌رایتینگ را هم در زمینهٔ طراحی وب از بین می‌برد! Lorem Ipsum (طرح‌نما)، متنی آزمایشی و بی‌معنی در طراحی تلقی می‌شود و طراحان از این نوع متن‌ها به عناون الِمِانی از ترکیب‌بندی برای پرکردن صفحه و ارائهٔ اولیهٔ شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می‌کند تا از نظر گرافیکی نشان‌گر چگونگی نوع و اندازهٔ فونت و ظاهر متون باشد.

پس در نهایت باید گفت که هر بلایی دوست دارید سر طرح‌هایتان بیاورید، در هر قسمت آن وسواس به خرج بدهید و هر جزء آن را به دقت برگزینید اما این را به خاطر داشته باشید که برای کاربر، اول محتوا مهم است بعد طراحی.

باور نادرست ۱۸ در مورد UX: فلش در سال‌های گذشته فناوری مزخرف و بدی بوده است!

باور نادرست ۲۰ در مورد UX: اگر چیزی روی وب‌سایت آمازون جواب داده روی وب‌سایت شما هم جواب خواهد داد!

منبع