باور نادرست ۱۴ در مورد UX: شما شبیه کاربران‌تان هستید

باور نادرست ۱۴ در مورد UX: شما شبیه کاربران‌تان هستید

شاید هنگامی که وب‌سایتی طراحی می‌کنید، این باور در شما شکل بگیرد که همه شبیه شما هستند اما باید دانست که این فکر باعث می‌شود یک‌طرفه اوضاع را قضاوت کرده و اغلب منجر به پیداش یک طراحی‌ ناکارآمد می‌شود. مسلم است که شما اطلاعات زیادی راجع به وب‌سایت و خدماتی که قرار است ارائه دهد داشته و برای آن شور و شوق زیادی دارید، اما از طرف دیگر کاربران شما خیلی به این چیزها اهمیت نمی‌دهند!

در یک کلام،‌ اهداف و نگرش کاربران با شما متفاوت بوده و فقط می‌خواهند کارشان را در وب‌سایت انجام دهند و بروند. در چنین شرایطی برای اینکه یک‌طرفه قضاوت نکنید، لازم است که در مورد کاربران‌تان بیشتر بدانید، آنها را در پروسهٔ طراحی مد نظر قرار دهید و همچنین با آنها تعامل داشته باشید.

Jakob Nielsen اظهار می‌کند که یکی از نکاتی که افراد در زمینهٔ کاربردپذیری دیر متوجه آن می‌شوند این است که آنها با کاربر فرق دارند؛ هنگامی که طراحی می‌کنید، باید برای کاربری که خارج از محیط توسعه است طراحی کنید که بدین منظور باید دست به انجام تست‌های کاربردپذیری بزنید تا ببینید که کاربران واقعاً به چه چیزی نیاز دارند. وسوسه کننده است که بخواهید روی چیزی که بازارش داغ است کار کنید، اما برای کسب درآمد و گرفتن نتیجهٔ مناسب‌تر، بهتر است که روی اصولی که برای کاربر ارزشمند هستند تمرکز داشته باشید.

راه‌اندازی Google Buzz مثال بسیار جالب و درخوری در این زمینه است. این سرویس گوگل توسط ۲۰ هزار کارمند یک کمپانی مورد آزمایش قرار گرفت و با این حال باز هم هنگامی که لانچ شد، ویژگی‌ای داشت که موجب شکایت تعداد زیادی از کاربران شد تا اینکه دست آخر آن ویژگی حذف شد! مسئله اینجا است که این برنامه تست شده بود اما توسط کارمندان گوگل و دلیل شکست فرایند تست نرم‌افزار هم این بود که آنها کاربران واقعی محسوب نمی‌شوند!

Kathy Sierra توصیه می‌کند که شما باید روی نظر و عقیدهٔ کاربران متمرکز باشید تا نظر و عقیدهٔ خودتان چرا که میان مدل ذهنی کاربران و نگرش طراحان تفاوت‌هایی وجود دارد و کلید دستیابی به طراحی UX خوب این است که این ۲ مدل را با هم مطابقت بدهید.

اما با این همه، گاهی‌اوقات هم پیش می‌آید که کاربران و طراحان هم عقیده هستند که در این صورت تست کردن یک طراحی میان اعضای خود تیم توسعهٔ نرم‌افزار می‌تواند کار عاقلانه‌ای باشد؛ هرچند همهٔ این‌ها اول از همه نیاز به شناخت کاربر هدفتان دارد!

باور نادرست ۱۳ در مورد UX: آیکان‌ها باعث بهبود کاربردپذیری می‌شوند
باور نادرست ۱۵ در مورد UX: کاربران گزیده انتخاب می‌کنند

منبع


نهال سهیلی‌فر