باور نادرست ۱۵ در مورد UX: کاربران گزیده انتخاب می‌کنند

باور نادرست ۱۵ در مورد UX: کاربران گزیده انتخاب می‌کنند

شاید در یک فضای آرمانی فکر کنید که کاربران کل پِیج وب‌سایت شما را بررسی اجمالی می‌کنند تا اطلاعاتی که به دنبالش هستند را پیدا کنند، اما در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که اصلاً این‌طور نیست! چرا که تست‌های کاربردپذیری اثبات کرده‌اند که کاربران تمایل دارند اولین گزینهٔ معقولی که چشمشان را می‌گیرد انتخاب کنند.

مثلاً اگر به لینکی برسند که عنوان آن حتی کمی به چیزی که دنبالش هستند ربط داشته باشد، روی آن کلیک می‌کنند؛ دلیل این قضیه هم این است که آنها بر اساس تجربه این‌ طور فکر می‌کنند که حدسی اشتباه در مورد یک لینک و زدن دکمهٔ Back، راحت‌تر و کارآمدتر از این است که کل یک صفحه را مطالعه کنند تا بلکه به چیزی که دقیقاً دنبالش هستند برسند که این نوع رفتار یک استراتژی تصمیم‌گیری معروف در علم روانشناسی است که تحت عنوان Satisficing شناخته می‌شود.

Steve Krug در کتاب معروف Don’t Make Me Think عنوان می‌کند که کاربران به‌‌جای انتخاب‌های بهینه و حساب‌شده در وب‌سایت‌ها، اغلب از روش حدس زدن استفاده می‌کنند چراکه این کار هم برایشان جالب و سرگرم‌کننده است و هم اگر اشتباه حدس بزنند، هیچ عواقبی براشان در بر ندارد.

با این تفاسیر و حال که با روش تصمیم‌گیری اکثر کاربران آشنا شدیم می‌توانیم به این نتیجه برسیم که ایشان همیشه دست به انتخاب بهترین‌ها نمی‌زنند، بلکه راحت‌ترین‌ گزینه‌ها را انتخاب می‌کنند.

باور نادرست ۱۴ در مورد UX: شما شبیه کاربران‌تان هستید
باور نادرست ۱۶ در مورد UX: وجود دکمهٔ سرچ در وب‌سایت مشکلات نَویگیشن را حل می‌کند

منبع


نهال سهیلی‌فر