باور نادرست ۱۳ در مورد UX: آیکان‌ها باعث بهبود کاربردپذیری می‌شوند

باور نادرست ۱۳ در مورد UX: آیکان‌ها باعث بهبود کاربردپذیری می‌شوند

تحقیقات بسیار زیادی نشان داده‌اند که به خاطر سپردن آیکان‌ها دشوار بوده و غالباً استفاده از آنها به شدت ناکارآمد است. تولبار Microsoft Outlook مثال خوبی در این زمینه است؛ تولبار قبلی که فقط آیکان-محور بود، کاربردپذیری ضعیفی داشت و تعویض خود آیکان‌ها یا جای آنها هم کمک زیادی به این قضیه نکرد! این وضعیت زمانی تغییر کرد که لیبل‌ها یا برچسب‌های متنی به آیکان‌ها اضافه شدند که خیلی سریع مشکلات و مسائل مربوط به کاربردپذیری را حل کرد و کاربران پس از آن شروع به استفادهٔ گسترده از تولبار مد نظر کردند. 

همچنین در مطالعه‌‌ای صورت گرفته توسط کارشناسان UX، مشخص شد که افراد به جای به خاطر سپردن آیکان‌ها، مکان آنها را به خاطرشان می‌سپارند. واقعیت امر این است که در اکثر پروژه‌ها، تنظیم صحیح آیکان‌ها کار دشواری است و به آزمون و خطاهای زیادی احتیاج دارد چراکه در زمینهٔ مفاهیم انتزاعی، کمتر پیش می‌آید که تنها استفاده از آیکان جواب‌گو باشد.

کمپانی UIE، برای اینکه بفهمد افراد چطور از آیکان‌ها استفاده می‌کنند، ۲ آزمایش انجام داد؛ در آزمایش اول تصاویر آیکان‌ها را در تولبار عوض کرد اما جایشان را تغییر نداد که در این مورد نتیجه این شد که افراد به سرعت با این تغییر وفق پیدا کردند اما در آزمایش دوم آنها تصایر آیکان‌ها را نگاه داشتند اما جایشان را در تولبار عوض کردند که این تغییر موجب سردرگمی برای شرکت کنندگان و ایجاد مشکل برای آنها شد.

داستان تولبار Microsoft Outlook هم از این قرار بود؛ تا زمانی‌ که برچسبی به آیکان‌ها اضافه نشده بود، کاربرانی که حرفه‌ای نبودند اصلاً از دکمه‌های تولبار استفاده نمی‌کردند (البته به جز دکمهٔ‌ Delete). پس از این جریان، رفع اشکال‌های مختلفی اعمال شد که آن جمله می‌توان به استفاده از آیکان‌های جدید، بازآرایی آیکان‌ها و قرار دادن آیکان‌ها در زیرمنوهای مربوطه اشاره کرد اما درنهایت یک تغییر بود که موجب درست شدن همه چیز شد و آن هم برچسب زدن دکمه‌های مهم تولبار بود. پس از انجام این کار، تولبار به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت و هرکسی با هر مهارت و میزان دانشی می‌توانست از آن استفاده کند.

در حقیقت، درک کاربران از یک آیکان بر پایهٔ تجربیات قبلی صورت می‌گیرد؛ به دلیل عدم استفادهٔ استاندارد از اکثر آیکون‌ها، استفاده از برچسب‌های متنی برای رساندن معنا و عملکرد آیکان به کاربر و کاهش ابهامات، امری ضروری تلقی می‌شود.

هیچ تصویری مفهوم کلمهٔ «مدیریت» را به خوبی خود این کلمه نمی‌رساند؛ به بیان بهتر، وقتی بخواهیم از نقطه نظر وضوح و رسایی آیکان‌ها و لیبل‌ها را مقایسه کنیم، لیبل‌ها همیشه پیروز می‌شوند.

همواره هم به یاد داشته باشید که بهترین آیکان‌ها، آنهایی هستند که برچسب متنی دارند. به طور کلی، مواقعی که استفاده از آیکان‌ها ارزشمند است به شرح زیر می‌باشد:
ـ آیکان‌هایی که در دنیا شناخته شده‌اند معمولاً خوب جواب می‌دهند مثل آیکان توییتر ، پخش کردن ویدیو ، پرینت ، بستن پنجره و غیره.

ـ آیکان‌هایی که به جای Bulletpoint می‌توانند استفاده می‌شوند مثل آیکان چک ، به‌علاوه و غیره. 

به طور کلی اگر از آیکان‌ها به درستی استفاده شود، منجر به تجربهٔ کاربری بهتری خواهند شد اما در مقابل اگر از آیکان‌هایی در طراحی صفحات وب استفاده کنیم که نه تنها شناخته شده نیستند، بلکه برچسبی هم در کنار آنها استفاده نشده باشد در نهایت به کاربردپذیری سایت لطمه خواهد خورد.

باور نادرست ۱۲ در مورد UX: حق انتخاب‌ها و ویژگی‌های زیاد باعث رضایت کاربر می‌شود
باور نادرست ۱۴ در مورد UX: شما شبیه کاربران‌تان هستید

منبع


نهال سهیلی‌فر