باور نادرست ۹ در مورد UX: طراحی باید اورجینال و خاص باشد

باور نادرست ۹ در مورد UX: طراحی باید اورجینال و خاص باشد

بسیاری از طراحان ترجیح می‌دهند که الگوی جدیدی را در زمینهٔ طراحی استفاده کنند تا این‌که از الگوهای طراحی رابط کاربری معمول و شناخته شده استفاده نمایند اما باید این نکته را هم مدنظر داشت که چنین الگوهای طراحی معمول و شناخته شده‌ای به‌خوبی جواب داده و آزمایش خود را پس داده‌اند و کاربران از آن‌ها راضی هستند چراکه این الگوها خیلی وقت است که روی کار بوده و از آزمون کاربردپذیری سربلند بیرون آمده‌اند.

از آنجایی که کاربران با این‌گونه طراح‌ها به‌خوبی آشنا هستند، دیگر لازم نیست که شما توضیح یا دستورالعملی در رابطه با نحوهٔ کار با وب‌سایت یا اپلیکیشن خود ارائه کنید؛ همچنین از آنجا که کاربران بیشتر طرفدار کاربردپذیری هستند تا نوآوری، الگوهای استاندارد می‌توانند سرانجام به سود مخاطبان شما بوده و یا به بیان بهتر، مخاطبان رضایتمند بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورند.

شاید این‌طور فکر کنید که گاهی لازم است رویکردی جدید اتخاذ کرد، اما شما باید ۱۰۰٪ مطمئن باشید که این رویکرد و راه‌کار جدید شما کاملاً بهتر از الگوهایی قدیمی است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

Steve Krug در کتاب Don’t Make Me Think ادعا می‌کند که طراحی‌های معمول و شناخته شده که در وب‌سایت‌های مطرح دنیا مورد استفاده قرار گرفته‌اند به‌منزلهٔ دوستان شما هستند و لازم است که کاربر وقتی از این سایت به آن سایت می‌رود با همین طراحی‌های معمول روبه‌رو شود چراکه کاربر مدام وقت و حوصلهٔ این را ندارد که خودش را با قالب‌های جدید تطبیق بدهد!

به گفتهٔ Seth Godin -کارشناس در حوزهٔ تجربهٔ کاربری- هم بیش از میلیاردها صفحه در وب وجود دارد که شما می‌توانید برای طراحی وب‌سایت خودتان از آن‌ها الهام بگیرید. به‌طورکلی، این‌که بر اورجینال بودن و خاص بودن طراحی وب‌سایت پافشاری نکنیم باعث می‌شود که پروسهٔ طراحی سریع‌تر، راحت‌تر و به‌صرفه‌تر شده و همچنین درنهایت منجر به تجربهٔ کاربری به‌مراتب بهتری گردد.

این را هم به‌خاطر داشته باشید که ایدهٔ بکری که برای طراحی‌تان به دنبالش هستید، احتمالاً خیلی هم بکر نباشد چراکه به احتمال زیاد با گشت‌زنی در وب، خواهید توانست نمونه‌های پیاده‌سازی شدهٔ ایدهٔ خود را ببینید!

باور نادرست ۸ در مورد UX: تصاویر Stock تجربهٔ کاربر را بهبود می‌بخشند
باور نادرست ۱۰ در مورد UX: اگر طراحی خوب باشد جزئیات مهم نیست

منبع