باور نادرست ۱۰ در مورد UX: اگر طراحی خوب باشد جزئیات مهم نیست

باور نادرست ۱۰ در مورد UX: اگر طراحی خوب باشد جزئیات مهم نیست

جزئیات فقط جزئیات نیستند، آنها طراحی را می‌سازند؛ جزئیات خیلی ریز مثل نوع پیام‌های خطا، ترتیب نشان دادن محصولات در دسته‌بندی یک صفحهٔ فروشگاه آنلاین و مسائلی از این دست به‌شدت روی تجربهٔ کاربری و میزان بازدید وب‌سایت تاثیرگذار هستند.

جزئیات نقش مهمی را در موفقیت یک وب‌سایت بازی می‌کنند و این چیزی است که کمپانی اپل بیش از سایرین به آن معتقد است؛ یعنی توجه وسواسی به جزئیات حتی کوچکترین چیزها.

در وب‌سایت BestBuy، از بین بردن اجباری عضویت برای خرید محصولات منجر به ۳۰۰ میلیون دلار درآمد سالانهٔ بیشتر شد! اگر در وب‌سایتی نیاز به وارد کردن اطلاعات کاربران وجود دارد، قرار دادن گزینهٔ «اختیاری» به‌طور واضح و مشخص در کنار فیلدهایی که وارد کردن اطلاعات در آنها اجباری نیست می‌تواند منجر به ثبت‌نام بیشتری در وب‌سایت‌تان شود. این کاری است که سایت ClickTale فقط در کنار فیلد شمارهٔ‌ تلفن انجام داد و میزان ثبت نام‌هایش در وب‌سایت ۲ برابر شد.

یک شرکت تجارت الکترونیک با کمی بهبود بخشیدن به پیام‌های خطا در وب‌سایتش، توانست ۰/۵٪ میزان خریدها را افزایش دهد (شاید درصد کمی باشد، اما نسبت به کار کوچکی که انجام شده قابل‌ توجه است) و سالانه ۲۵۰ هزار پوند بیشتر درآمدزایی کند.

در منوی رستوران‌ها هم چیزهایی هستند که بر تصمیم مشتری تأثیرگذارند؛ مثلاً استفاده از تصویر غذاها. چنین چیزی شاید بی‌اهمیت و بی‌ربط به‌نظر برسد اما در حقیت تأثیر زیادی روی مشتریان دارد. علاوه‌ بر این، تحقیقی که در یک رستوران انجام شد تأیید کرد که چنین نکات ظریفی، مانند کیفیت دستمال‌ها، بر میزان رضایت مشتری تاثیرگذار هستند.

Naz Hamid عنوان می‌کند که طراحان باید روی جزئیات تمرکز کنند و راجع به آن وسواسی باشند؛ آنها همواره باید آزمایش کنند، خودشان را نقد کنند و تلاش کنند که به تمام جزئیات رسیدگی کنند.

Des Taynor هم در این رابطه می‌گوید که کاربران اغلب کیفیت یک نرم‌افزار را بر پایهٔ برداشتی آنی که از آن می‌کنند می‌سنجند. Joshua Brewer هم در مورد اهمیت جزئیات می‌گوید:

صنعت خدمات این راز رو همیشه می‌دونسته. فرصت زمانی کوتاه و تعامل محدودی برای شکل‌دهی به تجربهٔ مشتری وجود دارد. در این لحظات مشتری می‌تونه با یک سری چیزهای کوچیک مثلاً توجه شما به جزئیات، سرعت خدمات‌رسانی، هرچیز اضافی مطلوبی یا حتی فقط یک لبخند ساده به‌طور لذت‌بخشی از خدمات شما خوشش بیاد. اگر مشتری جوری خارج بشه که حس کنه اندکی بیش از معمول بهش توجه شده، شما می‌تونین مطمئن باشید که نه‌تنها برخواهد گشت بلکه شما رو به دوستانش هم معرفی خواهد کرد.

اما درعین‌حال این نکته را هم به خاطر داشته باشیم که مسئلهٔ توجه به جزئیات کاملاً با شلوغ کردن سایت با دکمه‌ها، گرافیک، علائم، هشدارها و ... متفاوت است. به‌طورکلی، جزئیاتی که منجر به بهبود UX می‌شوند چیزهایی هستند که در صورت وجود داشتن، اگر خوب طراحی شده باشند، حضورشان حس نمی‌شود اما در ناخودآگاه کاربر تأثیر مثبت می‌گذارند اما در صورت عدم وجود، کاربر حس می‌کند که چیز کم است!

باور نادرست ۹ در مورد UX: طراحی باید اورجینال و خاص باشد
باور نادرست ۱۱ در مورد UX: هرچند وقت یک‌بار باید وب‌سایت‌تان را بازطراحی کنید

منبع