باور نادرست ۷ در مورد UX: گرافیک می‌تواند به توی چشم قرار دادن قسمتی از صفحه کمک کند

باور نادرست ۷ در مورد UX: گرافیک می‌تواند به توی چشم قرار دادن قسمتی از صفحه کمک کند

یک اشتباه رایج در طراحی وب‌سایت این است که روی یک قسمت از محتوا که خیلی مهم نیست گرافیک‌های سنگین و جلوه‌های بصری بیش از حد نیاز استفاده می‌شود و این درحالی است که بایستی گفت اتخاذ چنین رویکردی اغلب باعث کمتر دیده شدن محتوای مذکور می‌شود!

وقتی کاربران به‌دنبال چیز خاصی در یک وب‌سایت می‌گردند، متن‌ها یا لینک‌هایی را سرچ می‌کنند که فکر می‌کنند آن‌ها را به اطلاعات موردنظرشان نزدیک می‌کند؛ اغلب اوقات کاربران از صفحه‌ها یا عناصری در یک صفحه که بیش از حد رنگی‌رنگی بوده و دارای جلوهٔ بصری بالایی هستند اجتناب می‌کنند چراکه فکر می‌کنند قرار است با تبلیغات -غالباً آزاردهنده‌ای- رو‌به‌رو شوند.

اما این موضوع به بدین معنا نیست که شما نمی‌توانید جلوه‌های بصری متنوع روی محتوای‌تان استفاده کنید چراکه ایجاد تضاد در صفحه مهم است و باعث می‌شود که محتوا را جذاب‌تر کرده و بدین طریق منجر به ایجاد یک رابط کاربری مؤثر می‌شود.

تحقیقات و مقالات در زمینهٔ استفاده و سوء‌استفاده از گرافیک در طراحی سایت
مطالعهٔ ردیابی چشم Jakob Nielsen نشان داد که افراد تقریباً هیچ‌وقت به چیزی که شبیه تبلیغات به‌نظر برسد نگاه نمی‌کنند! در اینجا ما با اصطلاحی به‌نام Banner Blindness (کوری بنری) روبه‌رو می‌شویم؛ این اصطلاح به این موضوع اشاره دارد که کاربران تبلیغات یا محتوایی که به شکل تبلیغات یا بنر تبلیغاتی باشد را نگاه نمی‌کنند. به گفتهٔ جیکوب نیلسن:

یافتهٔ بزرگ اینه که Banner Blindness یک چیز واقعیه و فقط راجع به بنرهای تبلیغاتی نیست بلکه درمورد هر چیزی که به شکل بنر تبلیغاتی باشه صدق می‌کنه.

به‌عنوان مثال، در وب‌سایتی در زمینهٔ پزشکی و سلامت، یک قسمت باکس مانند در سایت وجود داشت که به کاربران یاد می‌داد که اگر حس کردند دچار حملهٔ قلبی شدند چه‌کار کنند اما مطالعه‌ای که روی این وب‌سایت انجام شد نشان داد که کاربران این قسمت از سایت را به‌خاطر مکان قرارگیری نادرستش اصلاً نمی‌دیدند!

کوری بنری اتفاقی است که در انتخابات سال ۲۰۰۶ آمریکا هم رخ داد؛ بدین صورت که به‌خاطر نوع طراحی تعرفه‌های رأی، ۱۳٪ از رأی‌دهندگان یک بخش کامل را به‌خاطر جای نادرستش ندیدند.

مطالعهٔ Frank Largeault هم که بر روی ۳۰۰ نفر انجام گرفت، وجود کوری بنری را تأیید کرد (هرچند این مطالعه برای این انجام شده بود که مشخص شود تأثیر لینک‌ها بر افراد بیشتر است یا بنرها که نتیجتاً مشخص شد بنرهای تبلیغاتی در صورت دیده شدن، تأثیر بیشتری روی افراد خواهند داشت).

در تحقیقی که Don Norman انجام داد، نشان داده شد که اکثر مردم فکر می‌کنند چیزی که به دنبالش هستند را می‌توانند از طریق متن‌ها و لینک‌ها پیدا کنند و به همین دلیل وقتشان را روی چیزهایی که شبیه تبلیغات به‌نظر می‌رسند و جلوهٔ نمایشی دارند تلف نمی‌کنند. درنهایت هم Howard Luck در زمینهٔ اجتناب افراد از تبلیغات می‌گوید:

حقیقت اینه که هیچ‌کس تبلیغات رو نمی‌خونه. مردم چیزی رو می‌خونن که براشون جالب باشه و این چیز جالب گاهی اوقات می‌تونه تبلیغات باشه!

باور نادرست ۶ در مورد UX: معمولاً وب‌سایت‌هایی که دسترسی‌پذیرند زشت هستند
باور نادرست ۸ در مورد UX: تصاویر Stock تجربهٔ کاربر را بهبود می‌بخشند

منبع


نهال سهیلی‌فر