باور نادرست ۶ در مورد UX: معمولاً وب‌سایت‌هایی که دسترسی‌پذیرند زشت هستند

باور نادرست ۶ در مورد UX: معمولاً وب‌سایت‌هایی که دسترسی‌پذیرند زشت هستند

دسترسی‌پذیری (Accessibility) در وب بدان معنا است که محتوای خود را در دسترس کاربرانی با توانایی‌ها (مثلاً کسانی که معلولیت جسمانی دارند) و دیوایس‌های مختلف قرار دهید. یک نکتهٔ کلیدی در زمینهٔ دسترسی‌پذیری وب این است که ساختار (HTML) را از ظاهر بصری (CSS) جدا کنید تا اجازه دهید که دیوایس‌های مختلف براساس نوع و ساختارشان برای دسترسی به محتوا، از Style Sheet مخصوص‌ به‌ خود استفاده کنند.

از آنجا که ظاهر بصری یک سایت توسط استایل‌شیت (کدهای CSS) تعریف می‌شود، دسترسی‌پذیری به‌خودی‌خود نباید هیچ‌گونه تأثیری بر طراحی بصری داشته باشد. درست است که بعضی سایت‌ها زیبا نیستند و میلیون‌ها سایت دسترسی‌پذیر هم وجود دارند که خسته‌کننده و بی‌روح هستند، اما دسترسی‌پذیری به‌خودی‌خود هیچ ربطی به زشتی و زیبایی یک وب‌سایت ندارد. از طرف دیگر، نداشتن آگاهی از این‌که دسترسی‌پذیری واقعاً چیست و چگونه می‌توان یک سایت را دسترسی‌پذیر کرد، می‌تواند منجر به ایجاد سایتی شود که خیلی از لحاظ ظاهری جذاب نباشد.

دسترسی پذیری به این معنا نیست که تمام رنگ‌ها، تصاویر و غیره را از رابط کاربری وب‌سایت خود حذف کنید، بلکه بدین معنا است که به نحوهٔ استفاده از یک رنگ فکر کنید و برای عکس‌ها و دیگر اِلمان‌های گرافیگی، محتوایی که قابل تطبیق است ایجاد کنید که اطلاعات کافی را به کاربر منتقل کرده و درعین‌حال کاربردی نیز باشد.

و درنهایت به یاد داشته باشید که فرقی ندارد یک وب‌سایت چه‌طور به‌نظر می‌رسد، چراکه در اغلب موارد محتوا (Content) چیزی است که بیشتر حائز اهمیت است.

باور نادرست ۵ در مورد UX: دسترسی‌پذیر کردن وب‌سایت سخت و هزینه‌بر است!
باور نادرست ۷ در مورد UX: گرافیک می‌تواند به توی چشم قرار دادن قسمتی از صفحه کمک کند

منبع


نهال سهیلی‌فر