باور نادرست ۴ در مورد UX: طراحی یعنی خوب به‌نظر آمدن وب‌سایت

باور نادرست ۴ در مورد UX: طراحی یعنی خوب به‌نظر آمدن وب‌سایت

بسیاری از افراد به طراحی وب به چشم تزئین و زیبا کردن وب‌سایت نگاه می‌کنند اما باید گفت که طراحی بیشتر راجع به این است که یک چیز چه‌طور کار می‌کند تا این‌که چه ظاهری دارا است! درواقع، طراحی عبارت است از هم توجه به شکل و ظاهر و هم توجه به عملکرد یک چیز که در مقایسه با هنر، یک طراحی خوب نه‌تنها از لحاظ بصری و حسی خوب است، بلکه کارا نیز هست.

هدف از طراحی این است که بتوانیم به‌طور مؤثر مشکلات را حل کنیم و این درحالی است که طراحی برپایهٔ دیدگاه، طرز فکر و رفتار کاربران صورت می‌گیرد. همچنین، در فرایند طراحی یک چیز مجموعه ابزار‌هایی که یک طراح از آن‌ها جهت طراحی استفاده می‌کند، چیزی بیش از رنگ‌ها و فونت‌های مختلف بوده بلکه شامل تحقیقات در مورد کاربر، نمونه‌سازی (پروتوتایپ)، انجام تست‌های کاربردپذیری و چیزهای این‌چنینی هم می‌شود. در ادامه، دیدگاه افراد مطرح در حوزهٔ فناوری پیرامون طراحی را آورده‌ایم که به‌نوعی می‌تواند الهام‌بخش طراحان رابط کاربری و تجربهٔ کاربری باشد:

استیو جابز:

طراحی فقط ظاهر و حس کار نیست. طراحی عملکرده.

جرد اپول:

یک طرح وقتی به‌خوبی طراحی شده باشه، به‌چشم نمیاد چون فقط وقتی ضعیف کار شده باشه هست که توجه ما بهش جلب می‌شه. دستگاه تهویهٔ هوای یک اتاق رو درنظر بگیرین؛ ما فقط وقتی به اون توجه می‌کنیم که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد باشه، دستگاه سروصدا داشته باشه یا خراب باشه. اما درمقابل، اگر اون دستگاه بی‌نقص کار کنه هیچ‌کس هیچی نمی‌گه و حواسش نیست.

چارلز ایمز:

طراحی، برنامه‌ای برای تنظیم المان‌ها به بهترین نحو هست تا بتوان در راستای اون به هدفی خاص دست یافت.

پاول اسکریونس:

طراحی برای من یعنی کنار گذاشتن مشکلات تا زمانی‌که بتونی آسون‌ترین راه‌حل رو برای اون‌ها پیدا کنی.

الیور رایکنستاین:

طراحی در درجهٔ اول برای سرگرمی یا زیبایی نیست بلکه هدف اولیهٔ اون عملکرد مناسبه.

جاشوا پورتر:

کاری که طراحان انجام میدن اینه که مشکلات رو با کار کردن روی ظاهر و عملکرد یک چیز حل می‌کنن. حالا این کار کردن می‌تونه نوشتن متن باشه، می‌تونه لی‌اوت یک اینترفیس باشه یا چیزهایی از این دست.

پیتر بیلاک:

در طراحی گرافیکی درست و غلط وجود نداره بلکه تنها چیزی که وجود داره ارتباط مؤثر و غیرموثره! همه می‌تونن راجع به تبلیغات داخل مجله‌ها شکایت کنن، اما چیزی که برای مشتری‌ها (کسانی‌که جهت تبلیغات محصولاتشون هزینه کرده‌اند) مهمه اینه که اون تبلیغات می‌تونن خریدار احتمالی رو جذب کنن یا نه.

ایوان کرمایف:

طراحی همگام با انسان‌ها جلو میره. طراحی کردن یعنی حل مشکلات انسان‌ها، با شناسایی و اجرای راه‌حل‌های مناسب.

به‌طورکلی، اگر وب‌سایتی طراحی کرده‌ایم که ریسپانسیو است، از رنگ‌ها به‌خوبی در آن استفاده شده، عکس‌های جذابی در آن به کار رفته و دیگر اقداماتی از این است اما درعین‌حال کار کردن با آن سخت است، بایستی بگوییم براساس آنچه در بالا اشاره شد طراحی خوبی انجام نداده‌ایم.

باور نادرست ۳ در مورد UX: کاربران اسکرول نمی‌کنند!
باور نادرست ۵ در مورد UX: دسترسی‌پذیر کردن وب‌سایت سخت و هزینه‌بر است!

منبع