برگزاری دورهٔ آنلاین Machine Learning (یادگیری ماشینی) گوگل به صورت کاملاً رایگان

برگزاری دورهٔ آنلاین Machine Learning (یادگیری ماشینی) گوگل به صورت کاملاً رایگان

در دنیای امروز مرتباً اسم یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را می‌شنویم که این نشان از اهمیت موضوعاتی از این دست دارد و شرکت‌های فناورانه هم در تلاش هستند تا هر کدام سهم بیشتری در این تِرِند از آن خود کنند. در همین راستا، کمپانی گوگل دوره‌ای به منظور معرفی و آموزش مفاهیم اصلی حوزهٔ Machine Learning به صورت کاملاً رایگان منتشر کرده است که در ادامه بیشتر پیرامون جزئیات این دوره بحث خواهیم کرد.

هوش‌ مصنوعی و یادگیری ماشینی جزو به‌روزترین روند‌های دنیای تکنولوژی محسوب می‌شوند؛ دو واژه‌ای که به طور مرتب از آن‌ها استفاده می‌شود اما با هم یکسان نیستند و کاربردها و معانی متفاوتی دارند که توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این حوزه‌ها، به ترتیب به مقالات هوش مصنوعی (AI) چیست؟ و یادگیری ماشینی چیست؟ مراجعه نمایید.

در حقیقت، هوش مصنوعی و حوزه‌های زیرشاخه‌اش چیزی است که امروزه در قالب دستیاران دیجیتالی، پردازنده‌های گوشی‌های هوشمند، ماشین‌های خودکار و ... توسط هزاران کاربر استفاده می‌شود اما واقعیت امر آن است که بسیاری از ما نمی‌دانیم که هوش‌ مصنوعی و یادگیری ماشینی در حقیقت چه هستند و چگونه کار می‌کنند!

گوگل به تازگی وب‌سایتی به نام Learn with Google AI ایجاد کرده است که شامل مطالبی آموزشی‌ است که به مفاهیم اصلی یادگیری ماشینی می‌پردازد و همچنین مباحث پیاده‌سازی یادگیری ماشینی برای مشکلات دنیای واقعی را عنوان می‌کند. محتوای این دورهٔ آموزشی توسط مهندسان گوگل برای مبتدیانی که می‌خواهند یادگیری ماشینی را شروع کنند و تمام روش‌های پیشرفتهٔ یادگیری ژرف را بدانند، طراحی شده است (برای آشنایی بیشتر با این موضوع، به مقالهٔ یادگیری ژرف چیست و چگونه کار می‌کند؟ مراجعه نمایید).

دورهٔ بسیار مهم این وب‌سایت، Machine Learning Crash Course یا به اختصار MLCC نام دارد که دوره‌ای 15 ساعته است که دارای سخنرانی‌ها، بیش از 40 تمرین، امکان تعامل دانشجویان با اساتید و ... است (هدف از تألیف این دوره قبل از رایگان شدنش این بود تا 18000 کارمند گوگل با مفاهیم کلی یادگیری ماشینی آشنا شوند). در واقع، مفاهیم MLCC به کارکنان گوگل کمک می‌کند تا با استراتژی‌های مختلفی مانند بهبود کیفیت پخش یوتیوب، افزایش کالیبراسیون دوربین برای دستگاه‌های Daydream و ... آشنا شوند.

به نظر می‌رسد که عرضهٔ این دوره یکی دیگر از تلاش‌های گوگل برای ترویج یادگیری ماشینی است. این شرکت روش‌های جدیدی را برای ارائهٔ بهترین دانش تولید شده در حوزهٔ هوش مصنوعی خود به‌ کار می‌گیرد. در ماه ژانویهٔ ۲۰۱۸، گوگل یک ابزار سازمانی به نام AutoML Cloud منتشر کرد تا به کسب‌وکارها برای ایجاد مدل‌های یادگیری ماشینی با استفاده از درگ & دراپ کمک کند که توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ Google AutoML Cloud: پلتفرم ساخت مدل‌های ماشین لرنینگ بدون نیاز به دانش کدنویسی مراجعه نمایید.

منبع