کدام زبان برنامه‌نویسی برایم مناسب است؟

کدام زبان برنامه‌نویسی برایم مناسب است؟

جمله ی جالبی از مرحوم استیو جابز وجود دارد با این مضمون که "به نظر من در آمریکا همه باید کدنویسی را فرا گیرند چرا که کدنویسی به شما یاد می‌دهد که چگونه فکر کنید!" علی و هادی پرتوی -دو ایرانی تاثیر گذار در سیلیکون ولی- هم با ابداع چیزی تحت عنوان Hour of Code ایده ایده ی استیو جابز را عملی کردند. یادگیری برنامه نویسی چیزی است که هم می‌شود آن را در دانشگاه فرا گرفت و هم به صورت فردی و با مطالعه ی منابع مرتبط اقدام به فراگیری آن کرد اما سؤال مهم اینجا است که کدام زبان برنامه نویسی را می بایست یاد گرفت که در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که بسته به نیاز شما، کدام زبان برنامه نویسی مناسب شما است.

آیا تازه‌وارد هستید؟
اگر شما تازه قدم به دنیای برنامه نویسی گذاشته اید، توصیه می‌شود که با زبان‌هایی همچون HTML و CSS کار خود را شروع کنید. توجه داشته باشید که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه زبانی است برای فرمت دادن به صفحات تحت وب. حال این صفحات تحت وب برای این که زیبا به نظر برسند، می بایست با استفاده از زبانی تحت عنوان CSS کدنویسی شده و به آن ها استایل داد.

آیا علاقمند به طراحی وب اپلیکیشن هستید؟
بخش قابل توجهی از سایت‌های دنیا با استفاده از زبان‌های اچ تی ام ال،‌ سی اس اس و البته جاوا اسکریپت کدنویسی شده اند. جاوا اسکرپیت زبانی است که به نظر می‌رسد آینده ی نسبتاً درخشانی نسبت به سایر رقبا داشته باشد و همواره جزو ده زبان برتر دنیا بوده است. جالب است بدانیم که از زبان جاوا اسکرپیت هم برای کدنویسی فرانت اند و هم کدنویسی بک اند استفاده می‌شود پس با یادگیری این زبان، می‌شود با یک تیر، دو نشان را زد! 

از زبان جاوا اسکرپیت در بخش فرانت اند می توان برای کارهای مختلفی همچون فرم ها، انیمیشن و ... استفاده کرد. در حوزه ی بک اند هم با حضور Node.js می توان به پردازش داده ها، ارتباط با دیتابیس و ... پرداخت. اگر علاقمند به فراگیری زبان JavaScript هستید، منابع تحت وب بسیار زیادی وجود دارند.

آیا علاقمند به کدنویسی بک‌اند هستید؟
زبان‌های پایتون و روبی جزو زبان‌هایی هستند که برای کدنویسی بک اند بسیاری از اپلیکیشن ها استفاده می شوند. زبان پایتون -که بخشی از موتور جستجوی گوگل نیز با این زبان نوشته شده- زبانی است که بسیار به زبان انگلیسی نزدیک است و به همین دلیل یادگیری این زبان نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی ساده‌تر است و جزو زبان هایی است که در سال های گذشته از پیشرفت بسیار خوبی برخوردار بوده است. در ضمن، اگر علاقمند به مباحثی همچون Machine Learning یا Artificial Intelligece هستید، پایتون گزینه ی مناسبی برای شما است.

آیا علاقمند به کدنویسی اپ موبایل هستید؟
در حال حاضر، توسعه ی اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید جزو یکی از حوزه هایی است که به سرعت در حال رشد است. برای کدنویسی اپ های اندرویدی، شما نیاز به یادگیری زبان جاوا دارید. زبان جاوا هم یکی دیگر از زبان های محبوب و قدرتمند دنیای برنامه نویسی محسوب می شود.

اما اگر علاقمند به کدنویسی اپ های سیستم عامل iOS هستید، زبان‌های آبجکتیو سی و سوئیفت اپل را می بایست فرا بگیرید. با ورود ویندوز 10 به بازار، شرکت بزرگ مایکروسافت مفهومی تحت عنوان Universal Apps را عرضه کرد که از آن طریق توسعه دهندگان قادر خواهند بود اپ هایی برای دیوایس های مختلف -از ویندوز فون گرفته، تا ایکس باکس، کامپیوترهای ویندوزی، هلولنز و غیره- توسعه دهند. برای کدنویسی Universal Apps شما نیاز به یادگیری زبان سی شارپ دارید که یکی از زبان های قدرتمند حال حاضر دنیا است.

توجه داشته باشید که روش دیگری هم برای توسعه ی اپ های موبایل وجود دارد تحت عنوان روش هیبریدی که در این متودولوژی شما با استفاده از زبان های تحت وب -اچ تی ام ال،‌ سی اس اس و جاوا اسکرپیت- قادر خواهید بود تا یک بار کدنویسی کنید سپس برای سیستم عامل های مختلفی همچون بلک بری، آی او اس، ویندوز فون، اندروید و ... خروجی بگیرید. اگرچه این روش تا حدودی ساده به نظر می رسد، اما اپ هایی که به روش هیبریدی توسعه داده می شوند قابل مقایسه با اپ های اصطلاحا نیتیو نیستند (به طور کلی، منظور از Native App اپلیکیشنی است که به طور اختصاصی برای یک پلتفرم خاص مثلا Android نوشته می شود.)

آنچه مسلم است این که زبان‌های برنامه نویسی دیگری هم وجود دارند که در این مقاله به آن‌ها اشاره‌ای نشد و برای خیلی از کارهای تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در اینجا سعی کردیم به زبان‌هایی اشاره کنیم که هم منابع آموزشی کافی برای یادگیری آن‌ها در دسترس است و هم در حال حاضر جزو زبان‌های محبوب دنیا مد نظر قرار داده می شوند.
نظر شما چیست؟ آیا زبان‌های فوق الذکر برای یک فرد مبتدی که تازه قرار است قدم به دنیای برنامه نویسی بگذارد مفید هستند؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع


فرنوش فهیم