پلتفرم یادگیری ماشینی گوگل موسوم به AutoML عملکرد بهتر از سازندگانش داشته است!

پلتفرم یادگیری ماشینی گوگل موسوم به AutoML عملکرد بهتر از سازندگانش داشته است!

سیستم AutoML گوگل که کمی پیش‌تر در ماه می ۲۰۱۷ معرفی شد، اخیراً با راندمان و کارایی بیشتری نسبت به محققینی که این سیستم را ساخته‌اند، کدهای یادگیری ماشینی تولید کرده‌ است! گوگل AutoML را توسعه داده تا به منزلهٔ مدلی از هوش مصنوعی‌ باشد که به انسان‌ها کمک می‌کند تا دیگر سیستم‌هایی که خودشان کارهای مختلف را یاد گرفته و در واقع خودآموز هستند را ایجاد کنند.

AutoML اساساً به این دلیل توسعه یافته است چرا که در حال حاضر کارشناسان و متخصصین اندکی هستند که دانش و مهارت کافی‌ در زمینهٔ ساخت سیستم‌های به شدت پیچیدهٔ هوش مصنوعی دارند؛ برای برطرف کردن نیاز به متخصصین بیشتر، AutoML خلق شده تا بواسطهٔ خودآموزی، کدنویسی کرده و به نوعی خودش را کلون کند (همچنین برای آشنایی بیشتر با ساز و کار ماشین لرنینگ، به مقالهٔ یادگیری ماشینی چیست؟ مراجعه نمایید).

گوگل در وبلاگ رسمی خود اعلام کرده که می‌توان AutoML را برای یک سری وظایف خاص آموزش داده و از نحوهٔ انجام آنها فیدبک گرفت. AutoML همچنین می‌تواند هزاران شبیه‌سازی را به منظور ایجاد تغیرات مناسب، ایجاد معماری‌های جدید و دادن بازخوردهای تکراری انجام دهد.

نکتهٔ جالب این است که راندمان و کارایی AutoML در زمینهٔ تشخیص یک سری عکس بر اساس محتوای آنها، ۸۲٪ برآورد شده‌ است. به این سیستم همچنین وظیفهٔ شناسایی مکان یکسری شییٔ در تصویر داده شد که پس از آن کدی که AutoML نوشت در این زمینه میزان موفقیتی ۴۳ درصدی داشت در حالی که بهترین برنامه‌ای که دولوپرها برای این کار کدنویسی کرده‌اند، شاخص موفقیتی ۳۹ درصدی داشته است! مدیرعامل گوگل، Sundar Pichai، در این باره اظهار کرد:

AutoMl فقط متشکل از ماشین‌هایی هست که به طور اتوماتیک مدل‌های یادگیری ماشینی ایجاد می‌کنن. امروز این سیستم به دست دانشمندان یادگیری ماشینی ساخته شده و به معنای واقعی در کل دنیا فقط چند هزار دانشمند وجود دارن که می‌تونن همچنین کاری رو به این خوبی و درستی انجام بدن. این کار، خیلی کار سختیه و ما می‌خوایم این قضیه رو به صورت همه‌گیر در بیاریم. در واقع، ما می‌خوایم که این امکان رو در اختیار افراد بیشتری قرار بدیم.

گفتنی است که به جای طراحی یک شبکه‌ٔ عصبی از پایه، کارآمدتر است که بر روی یک سیستم هوش مصنوعی از پیش ایجاد شده کار کنیم و بر طبق تسکی که باید انجام دهد آن را اصلاح کنیم. انسان‌ها از این به بعد بیشتر باید فقط نقش ناظر و کنترل‌کننده را برعهده داشته باشند چرا که با پیشرفت چنین سیستم‌های هوشمندی، دیگر خیلی کاری نمی‌ماند که بخواهد به دست انسان‌ها انجام شود!

شما آیندهٔ دنیا و این صنعت را با ظهور و پیشرفت چنین سیستم‌های هوشمند و خودآموزی چه‌طور پیش‌بینی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع