repl.it: بستری برای آموزش تعاملی برنامه‌نویسی

repl.it: بستری برای آموزش تعاملی برنامه‌نویسی

REPL که مخفف واژگان Read Evaluate Print Loop می‌باشد، یک محیط برنامه‌نویسی تعاملی است که از کاربر ورودی می‌گیرد، آن را ارزیابی کرده و بعد نتیجه را به وی باز می‌گرداند؛ یعنی دیگر اصلاً نیازی به صرف زمان برای کامپایل و منتظر ماندن نیست. در واقع، برنامه‌ای که در محیط REPL نوشته می‌شود، به صورت اصطلاحاً Piecewise (بخش به بخش) اجرا می‌شود.

شاید شما یک مدرس باشید و بخواهید برنامه‌نویسی را در یک محیط ساختاریافته و مجازی تدریس کنید؛ اگر این‌طور است، خبر خوب اینکه repl.it یک محیط برنامه‌نویسی مبتنی بر وب بوده که از بیش از ۳۰ زبان برنامه‌نویسی مطرح دنیا پشتیبانی می‌کند.

این وب‌سایت چیزی تحت عنوان کلاس درس ارائه می‌کند که شما به عنوان یک مدرس می‌توانید کدآموزانتان را از طریق ایمیل یا کد اختصاصی به برنامه دعوت کنید، با دیگر مدرسان تعامل داشته باشید و حتی می‌توانید برای مخاطبین تکالیف ایجاد کرده و به صورت دستی یا اتوماتیک به تصحیح آنها بپردازید.

جالب است بدانید که در زمینهٔ تکالیف می‌توانید حتی کدآموزان را در حین انجام دادن‌ تکالیف مد نظر داشته باشید و ببینید که مثلاً چه کسی کارش را دیر انجام داده، چه کسی کارش را به اتمام رسانده و یا چه کسی به کمک احتیاج دارد.

این وب‌سایت در واقع بستری ارائه می‌کند که کدآموزان می‌توانند در آن پیشرفت یکدیگر را ببینند، با هم تعامل داشته باشند، به درک خوبی از مفاهیم کدنویسی برسند و دانش و مهارت خود را در زمینهٔ کدنویسی افزایش دهند.

۹ دلیل برای اینکه چرا باید از برنامه‌های آموزشی کلاس درس repl.it استفاده کرد
سرویس repl.it مزایای بسیاری دارا است که در ادامه به ۹ مورد از مهم‌ترین دلایلی اشاره خواهیم کرد که شما را مجاب به استفاده از این سرویس می‌کند:
۱. شروع به استفاده از آن راحت است، چرا که مدرسین می‌توانند در عرض چند دقیقه کلاس درس خودشان را در آن محیط ایجاد کنند.

۲. repl.it بر روی تمام کامپیوترها به خوبی کار می‌کند چرا که مبتنی بر مرورگر می‌باشد و هر کس با هر نوع سیستم و کامپیوتری می‌تواند از آن بهره ببرد.

۳. همان‌طور که گفته شد، repl.it از بیش از ۳۰ زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین مدرسین می‌توانند از این ابزار برای پوشاندن جامهٔ عمل به اهداف آموزشی متفاوت و خاص خود استفاده کنند.

۴. مدرسین می‌توانند به طُرُق مختلف برای کدآموزان تکلیف و مسئله ایجاد کنند.

۵. گزینه‌ای وجود دارد که مدرسین می‌توانند از طریق آن به طور مستقیم برای کدآموزان فیدبک بفرستند و به آنها در انجام هرچه بهتر کارشان کمک کنند.

۶. مدرسین می‌توانند از یونیت تستینگ برای تصحیح کدآموزان استفاده کرده و پیشرفت آنها را چک کنند.

۷. تصحیح خودکار در repl.it بدین معنا است که کدآموزان می‌توانند به طور آنی بر روی کاری که انجام می‌دهند بازخورد بگیرند و از کارشان اشکال‌یابی شود، که این موجب صرفه‌جویی در وقت می‌شود.

۸. کلاس‌های repl.it شامل ابزارهای مدیریتی کارآمدی مانند داشبورد مدرسین، توانایی پیگیری پیشرفت کدآموزان، نوتیفیکیشن و غیره می‌شود.

۹. این برنامهٔ آموزش برنامه‌نویسی برای کدآموزان کاملاً رایگان است.

اگر شما هم می‌خواهید در زمینهٔ آموزش و یادگیری علوم کامپیوتری و برنامه‌نویسی قدمی پیش‌تر بگذارید، شاید بد نباشد سری به این وب‌سایت زده و امکانات آن را تست کنید. در ضمن در صفحهٔ اصلی این وب‌سایت ویدیویی آموزشی‌ وجود دارد که نحوهٔ استفاده از این پلتفرم را به صورت تصویری به شما نشان می‌دهد (لازم به ذکر است که سرویس ایرانی مشابهی تحت عنوان Quera.ir نیز در اختیار کاربران ایرانی قرار دارد).

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا تجربهٔ کار با سرویس‌ها فوق‌الذکر را داشته‌اید؟ آیا سرویس‌هایی آموزشی از این دست کمکی به پیشرفت‌ مهارت‌های دولوپرهای تازه‌کار می‌کنند؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع