TeachCraft: آموزش برنامه‌نویسی پایتون از طریق بازی ماینکرفت

TeachCraft: آموزش برنامه‌نویسی پایتون از طریق بازی ماینکرفت

TeachCraft وب‌سایتی است که به ارائهٔ دروسی برای آموزش مبانی برنامه‌نویسی به دانش‌آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان پرداخته است؛ این مجموعه دروس برپایهٔ برنامه‌نویسی به زبان پایتون هستند و به آموزش مفاهیم و الگوریتم‌های مختلف پرداخته‌اند. گفتنی است که استراتژی این وب‌سایت، آموزش اصول کدنویسی در محیط بازی ماینکرفت می‌باشد.

پیش از ادامهٔ این مطلب، نیاز به توضیح است که پیش از این هم ماینکرفت در حوزهٔ آموزش برنامه‌نویسی سروصداهایی به‌پا کرده بود؛ به‌طور مثال، در مقاله‌ای تحت‌عنوان اقدام جدید ماینکرفت برای آموزش برنامه‌نویسی، گفتیم که ماینکرفت چندی پیش برنامه‌ای تحت‌عنوان Code Builder for Minecraft را عرضه کرد که به‌منزلهٔ ماژول جدیدی است که محیط گیمینگ ماینکرفت را برای آموزش ساخت نرم‌افزار به کودکان آماده می‌کند و نسخهٔ بتای آن برای دانش‌آموزان و علاقه‌مندان در مدارس، کتابخانه‌ها و نهادهای دیگر در دسترس قرار گرفته است.

علاوه‌بر این، در مقاله‌ای تحت‌عنوان آموزش برنامه‌نويسى به كودكان از طريق Minecraft به توضیح این مسئله پرداختیم که ماینکرفت یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای آموزش مسائل مختلف مانند آموزش منطق، حل مسئله و هندسه و از همه مهم‌تر برنامه‌نویسی به کودکان است.

پروسهٔ آموزش از طریق TeachCraft فعالیتی برپایهٔ همکاری است چراکه دانش‌آموزان همه در یک سرور چندنفره یا به‌عبارتی Multiplayer هستند و می‌توانند میزان پیشرفت یکدیگر را در زمینهٔ کدنویسی مشاهده کنند؛ مثلاً در یکی از این دروس، آموزش ایجاد یک شهر جادویی داده شده که دانش‌آموزان می‌توانند بااستفاده از کدنویسی‌های مختلفی که انجام می‌دهند از جادوها و طلسم‌های مختلف برای مبارزه با یکدیگر استفاده کنند.

همچنین با کدنویسی در این بازی می‌توانید خود را به یک ابرقدرت تبدیل کنید، برای ساختن شهرها و ساختمان‌های بزرگ الگوریتم‌های مختلف را به‌کار بگیرید و می‌توانید یک محیط بازی ۲ یا چندنفره ایجاد کنید و قدرت‌ها و جادوهایتان را به رخ دوستانتان بکشید! در‌واقع، این وب‌سایت کدنویسی را به عملی سرگرم‌کننده تبدیل کرده‌ است. به‌طورکلی، آموزش‌هایی که این در وب‌سایت به آن‌ها پرداخته شده عبارتند از:

- راه اندازی اولیه: نصب و راه‌اندازی بازی ماینکرفت و اتصال به سرور
- درس ۱: هدایت کردن کاراکتر خود به مکانی که توسط کد تعریف کرده‌اید
- درس ۲: ایجاد مسیری از گل، گدازه یا آتش پشت سرتان هنگامی که راه می‌روید
- درس ۳: دادن توانایی راه رفتن بر روی آب یا گدازه به کاراکتر خود
- درس ۴: ایحاد یک شهر یا ساختمان
- درس ۵: ایجاد یک هرم
- درس ۶:‌ استفاده از یک الگوریتم برای ساخت هرم با آنالیز کردن الگویی که در درس ۵ بیان شد
- درس ۷: ایجاد یک سیستم جادویی که به چت شما در ماینکرفت گوش می‌دهد و جادوهای از پیش تعیین‌شدهٔ شما توسط کدها را اجرا می‌کند

این وب‌سایت همچنین به ارائهٔ یک سری پروژهٔ اپن‌سورس هم پرداخته که می‌تواند الهام‌بخش شما در طراحی و کدنویسی این بازی باشد! حال به‌نظر شما استفاده از آموزش برنامه‌نویسی از طریق بازی به دانش‌آموزان چقدر می‌تواند مؤثرتر و کارآمدتر باشد؟ نظرات خود را در این‌باره با ما و دیگر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع


نهال سهیلی‌فر