آموزش برنامه‌نويسى به كودكان از طريق Minecraft

آموزش برنامه‌نويسى به كودكان از طريق Minecraft

از زمان انتشار بازی ماینکرفت در سال ٢٠١١ تاكنون، این بازی در سراسر دنيا و خصوصا در ميان كودكان طرفداران بسيارى پيدا كرده است. با انتشار آخرين نسخه از اين بازى با عنوان MinecraftEDU اين بازى محبوب که مخصوص مدارس است، به سرعت تبديل به يكى از مهم ترين نرم افزارهاى آموزشى نسل جديد شده است و از آن براى آموزش مسائل گوناگونى مانند آموزش منطق، حل مسئله و هندسه استفاده مى‌شود. در حالى كه بيشتر آموزگاران براى آموزش مباحث پروژه مانند و يا موضوعات آزاد هنرى از Minecraft استفاده مى كنند، بيشتر آن‌ها از اين حقيقت غافل‌اند كه Minecraft يكى از بهترين راه‌هاى آموزش برنامه‌نويسى به كودكان است. در ادامه به بررسى ٤ دليل مى پردازيم كه چرا Minecraft راهى مناسب براى آموزش برنامه نويسى به كودكان است. با سكان آكادمى همراه شويد.

MInecraft انگيزه ايجاد مى‌كند
به آسانى مى‌توان كارى كرد كه كودكان برنامه‌نويسى كامپيوتر را آغاز كنند؛ چالش اصلى زمانى آغاز مى‌شود كه از آن‌ها بخواهيد كارشان را با علاقه ادامه دهند. كودكان اگرچه به سرعت به محرک جديدى كه برايشان ايجاد كرده ايد عادت مى‌كنند و به آن پاسخ مى‌دهند، اما به ندرت پيش مى‌آيد كه آن‌ها به اختيار خود به سمت اين توانايى جديد و پيچيده گام بردارند.

حال نام اين بازى به گوش كودكان مى‌رسد؛ جذابيت اين بازى براى آن ها بسيار فراتر از چيزى است كه مى‌توان تصور كرد. حالا اگر امکان اعمال تغییر در بازی را هم در اختيارشان بگذاريد، حتى مى‌توانيد آن‌ها را بيشتر هم درگير كنيد و به آن‌ها اجازه دهيد بازى را آن طور كه مى‌خواهند تغيير دهند. Mod (مخفف Modification به معنی تغييرات) تغييراتى در بازى است كه شخصيت‌ها، اشياء و مناظر را با ويژگى‌هاى جديدى در اختيار كاربر قرار مى‌دهد. براى ايجاد اين تغييرات يا اصطلاحا «Mod كردن» بازى، كابران بايد كدنويسى را ياد بگيرند تا بتوانند تغييرات مفهومى دلخواه‌شان را پياده‌سازى كنند. وقتى كودک ببيند كه مى‌تواند آن چه را كه در ذهن دارد توسط كدنويسى در بازى پياده‌سازى كند و Mod هاى دلخواه خودش را بسازد، با تمركز و انگيزه بيشترى به كارش ادامه خواهد داد.

امكان كدنويسى Visual Block
دنبال كليدهاى كيبورد گشتن و تايپ كردن، مى‌تواند براى كودكان خسته كننده باشد. براى حل اين مشكل برخى معلمان خوش ذوق دست به طراحى ابزارى زده اند كه امكان اصطلاحا «درگ اند دراپ» را براى برنامه نويسى در اين بازى به كاربران مى‌دهد. در اين حالت كودكان با استفاده از ابزارهايى لگو مانند، دست به طراحى مى‌زنند (لازم به ذکر است که یکسری زبان‌های برنامه نویسی همچون اسکرچ سهم به سزايى در افزايش محبوبت اين شيوهٔ آموزشی داشته‌اند.) در سال ٢٠١٦، مايكروسافت و وبسايت code.org از يك پلتفرم جديد ماینکرفت که با درگ اند دراپ کار ‌می‌کند براى برنامه نويسى Minecraft رونمايى كردند.

بلوک‌های کد که به صورت بصری قابل مشاهده و جا‌به‌جایی هستند، بسيارى از دستورات رايج كدنويسى را در خود گنجانده‌اند که از آن جمله مى‌توان به دستورات شرطی، لوپ‌ها و بسيارى مفاهیم پایه‌یی ديگر اشاره كرد. از اين طريق مى‌توان به دانش آموزان جوان، مبانى و اصول برنامه نويسى كامپيوتر را به شيوهٔ بصرى آموزش داد. كدنويسى به این شیوه را مى‌توان به چرخ‌هاى كمكى هنگام يادگيرى دوچرخه سوارى تشبيه كرد؛ زيرا به گونه اى طراحى شده كه پس از فراگيرى كامل موضوع، می‌تواند كنار گذاشته شود. البته بايد اعتراف كرد براى كسانى كه به تازگى شروع به آموختن كدنويسى كرده‌اند، روشى بسيار مناسب است چرا كه باعث مى‌شود كاربر به جاى تمركز بر نحوهٔ نوشتن، بر طرح كلى كه در ذهن دارد متمركز شود. روی هم رفته و بنا بر مطالب گفته شده، Minecraft را مى توان يك منبع عالى براى آموزش برنامه نويسى در نظر گرفت.

Mod كردن در حقيقت آموزش جاوا است
زمانى كه كودكان آمادهٔ ارتقاء مهارت‌هاى خود هستند، Mod كردن بازى با استفاده از زبان جاوا وارد ميدان مى‌شود. از طريق اين امكان مى‌توان كودكان را با برنامه نويسى حقيقى آشنا كرد. يكى از جالب‌ترين ويژگى‌هاى Minecraft اين است كه به كاربر اجازه مى‌دهد به سورس کد نوشته شده با زبان جاوا برنامه دسترسى داشته باشد و بتواند تقريبا هر چيزى كه در ذهن دارد را در بازى پياده كند. در حين اين كار، كودكان ياد مى‌گيرند كه تبرها، دشمنان و جهان‌هاى دلخواهشان را بسازند. آن‌ها مى‌توانند با استفاده از كدنويسى جاوا، به مخلوقات خودشان ويژگى‌هاى جديد و دلخواه اضافه كنند و اين تغييرات را در بازى مشاهده كنند.

لحظه اى كه كودك نتيجه تلاشش را در بازى مى‌بيند و Mod خودش را در بازى اجرا مى‌كند، بسيار شگفت زده خواهد شد. وقتى كودک يک بار اين حس را تجربه مى‌كند، ناخودآگاه به دنبال يادگيرى بيشتر مى‌رود. Mod كردن بازى انگيزه و سماجت مضاعفى به كودكان مى‌دهد كه همين براى غلبه بر مسائل و چالش‌هايى مثل باگ‌ها و ... كه در طى برنامه‌نويسى پيش مى‌آيند كافى است.

گزينه‌هاى كدنويسى بسيارند
آموزش از طريق Minecraft به سرعت در حال گسترش است. در اين ميان منابع گوناگونى براى آموزش كدنويسى به كودكان در نظر گرفته شده است. با توجه به سرمايه گذارى اخير Minecraft در پروژه MinecraftEDU مى توان انتظار برنامه‌های بیشتری در آینده که به صورت بصری کدنویسی را آموزش می‌دهند داشت. وبسايت‌هايى مثل CodaKid، CodeKingdoms و LearnToMod نيز در حال عرضهٔ آموزش‌هاى باكيفيتی در رابطه با كدنويسى Minecraft هستند. با كمک اين وبسايت‌ها كودكان به خوبى با مفهوم كدنويسى آشنا شده و در راه يادگيرى اين مهارت ارزشمند قرن ٢١ ام قدم مى‌گذارند.

منبع


روزبه ژوله