۱۰ دلیل برای استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo

۱۰ دلیل برای استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo

امروزه موتورهای جستجو مانند منابع عظیمی از اطلاعات عمل کرده و افراد می توانند برای دست یافتن به پاسخ پرسش های خود، تحقیق کردن و سایر موارد به آن ها مراجعه کنند. معمولا ما برای جستجو، از موتورهای جستجوی معروفی مانند گوگل که روزانه بیش از 3 میلیارد جستجو در سراسر دنیا توسط آن انجام می گردد، بینگ، یاهو و … استفاده می کنیم. اما نکته ای که اکثر ما از آن غافلیم این است که موتورهای جستجوی دیگری نیز وجود دارند که امکانات خارق العاده ای در اختیار ما قرار می دهند و یکی از این موتورهای جستجو که دارای امکانات جالبی است، موتور جستجوی DuckDuckGo می باشد. در این مقاله ما به بیان ۱۰ دلیل منطقی برای استفاده از این موتور جستجو خواهیم پرداخت. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

1- حفظ حریم شخصی برای خود و جستجوهایتان 
گوگل پس از هر جستجویی که توسط شما انجام می شود، اطلاعات جستجو و نتایج انتخابی شما را ذخیره می کند تا با این کار بتواند نتایج جستجوهای بعدی شما را مطابق مطالبی که مورد نیازتان است از یک سو و مرتبط با جستجوهای قبلی شما است از سوی دیگر، به شما نشان دهد. نیاز به توضیح نیست که جستجوهای ما و نحوه تعامل ما با دنیای مجازی، باز گو کننده ی جزئیات زندگی شخصی ما است. جزئیاتی که ممکن است بخواهیم آن ها را برای خود نگه داریم و از افشای آن ها بپرهیزیم (جستجوهایی مانند علائم بیماری ها و موارد منع شده برای استفاده از داروها می توانند حاوی اطلاعات شخصی و خصوصی مهمی برای ما باشند.) در چنین اوضاعی، ممکن است که ما بخواهیم نتایج جستجوی خود را به صورت شخصی نگه داریم و از افشای مواردی که می توانند منجر به دست یابی اطلاعاتی درباره ی ما شوند، بپرهیزیم. DDG -که مخفف DuckDuckGo می باشد- به این مسئله احترام گذاشته و حتی شعاری همچون The search engine that doesn't track you (موتور جستجویی که هرگز شما را زیر نظر نمی گیرد) برای خود در نظر گرفته است.

شما می توانید تنظیمات مرتبط با امنیت اطلاعات را با کلیک کردن روی منوی تنظیمات، وارد شدن به Advanced Settings، و کلیک کردن روی تب Privacy تغییر دهید. در این بخش علاوه بر امکان جلوگیری از ذخیره شدن اطلاعات جستجو های خود، می توانید نوع پروتکل مورد نظر برای ارتباط با سایت، و نحوه ی مشاهده ی ویدیو های جستجو شده و ... را نیز مشخص کنید.

2- ذخیره کردن تنظیمات خود، در Cloud
سایت DDG به شما این امکان را می دهد تا بتوانید اطلاعت مرورگر خود را با استفاده از کلود ذخیره کرده، و با قرار دادن یک کلمه ی عبور، در هر سیستمی که تمایل دارید از آن ها استفاده کنید. این سایت از سیستم ذخیره سازی Amazon S3 برای این کار استفاده می کند. برای فعال کردن این امکان مراحل زیر را دنبال کنید :

به بخش Advanced Settings بروید. در سمت راست خود می توانید تنظیمات مرتبط با کلود را مشاهده کنید. برای ذخیره ی تنظیمات بر روی کلود، روی گزینه ی save settings کلیک کرده و کلمه ی عبور مورد نظر خود را انتخاب کرده سپس آن را ذخیره کنید. حال برای استفاده از این تنظیمات در هر سیستم دیگری، می توانید بر گزینه ی Load settings کلیک کرده و با وارد کردن کلمه ی عبور خود، تنظیمات خود را روی دستگاه مورد نظر بارگذاری کنید.

3- محدود کردن نتایج جستجو بر اساس ناحیه
با استفاده از این سایت، شما می توانید نتایج جستجوی خود را به نتایج مرتبط با یک منطقه ی خاص جغرافیایی محدود کنید. متاسفانه چنین امکانی در ایران فعال نیست (البته چنین چیزهایی اصلا جای تعجب ندارند!). برای استفاده از چنین قابلیتی، این مراحل را دنبال کنید: به Advanced Settings بروید و تب General را انتخاب کنید. در این تب می توانید با استفاه از منوی کشویی ای که در بخش Region قرار دارد، منطقه ی جغرافیایی مورد نظر خود را برگزینید. با این کار، شما نتایج خود را به محدوده ی جغرافیایی مورد نظرتان محدود کرده اید.

4- نمایش نتایج جستجو در گروه بندی های مختلف
سایت DDG به شما این امکان را می دهد تا برای کلماتی خاص، نتایج جستجو را در گروه بندی های مختلف مشاهده کنید. برای مثال اگر شما کلمه Height را جستجو کنید، این موتور جستجو، به شما نتایجی دسته بندی شده مانند Human height، Dorothy Height و … را می دهد. متاسفانه این امکان برای کلمات فارسی در این سایت وجود ندارد (باز هم اصلا جای تعجب نیست!)

5- دست یابی به اطلاعات در کمترین زمان ممکن
هنگامی که شما به جستجو با DDG می پردازید، این موتور جستجو امکان دست یابی به اطلاعاتی کلی درباره موضوع مورد نظر شما و موارد مرتبط را در صفحه ی اصلی خود می دهد. این امکان می تواند در هنگامی که شما فقط به دنبال اطلاعاتی سریع و کوتاه و یا یک دید کلی درباره ی یک موضوع هستید، مفید باشد.

6- تمامی نتایج جستجو فقط در یک صفحه قرار دارند
تقریبا اکثر موتور های جستجویی که مورد استفاده ی ما قرار می گیرند، نتایج جستجوی خود را درون چندین صفحه به نمایش می گذارند اما این در حالی است که حدود نود درصد کاربران موتورهای جستجو فقط نتایج صفحه ی اول را بررسی می کنند زیرا اکثر آن ها بر این باورند که نتایج به دست آمده در صفحه های دیگر، از اهمیت چندانی برخوردار نیستند (که تا حدودی هم حق با ایشان است!) موتور جستجوی DDG با در نظر گرفتن این مسئله، تمامی نتایج خود را فقط در یک صفحه به نمایش می گذارد و از صفحات متعدد برای نمایش نتایج خود استفاده نمی کند. برای دست یافتن به نتایج بیشتر، کافی است به پایین صفحه مراجعه کنید و پس از مدت زمان اندکی، نتایج بیشتر به صورت ای جکس به نمایش در خواهند آمد (به طور کلی منظور از فناوری ای جکس این است که بدون بارگذاری مجدد صفحه، اطلاعات جدیدی در معرض دید کاربران قرار گیرد.)

7- یک موتور جستجوی بدون تبلیغات
در حالت عادی، این موتور جستجو، تبلیغات مرتبط با جستجوهای شما را به نمایش می گذارد اما اگر شما قصد جستجویی بدون تبلیغات را دارید، کافی است این مراحل را دنبال کنید: به Advanced Settings رفته و در تب General ، گزینه ی Advertisements را بر روی حالت Off قرار دهید.

8- جستجو کردن با حالت !Bang
یکی از بهترین امکاناتی که این موتور جستجو در اختیار کاربرانش قرار می دهد، امکان جستجو در حالت !Bang است. بهترین راه برای توضیح این روش جستجو، آموزش آن با یک مثال است.به موتور جستجوی DuckDuckGo رفته و عبارت amazon breaking bad را جستجو کنید. مشاهده می کنید که سایت نتایج جستجو را به صورت عادی برای شما به نمایش می گذارد. حال عبارت  amazon breaking bad! را جستجو کنید (علامت تعجب را قبل از نام سایت آمازون قرار دهید). در چنین صورتی، این موتور جستجو شما را مستقیما به سایت آمازون برده و عبارت breaking bad را توسط موتور جستجوی خود سایت آمازون برای شما جستجو می کند. اگر چه این روش از تمامی سایت ها پشتیبانی نمی کند، اما شما می توانید به طور مستقیم به موتور جستجوی بیش از صدها سایت دسترسی داشته باشید. برای اطلاع از لیست سایت های قابل پشتیبانی، این لینک را مشاهده کنید و اگر هم شما سایت خاصی را مد نظر دارید که می خواهید به لیست سایت های قابل پشتیبانی اضافه شود، می توانید در خواست خود را از طریق این لینک، اعلام کنید.

۹- میانبر های کاربردی
یکی از امکانات بسیار جالب و کاربردی این سایت، امکان استفاده از کلیدهای میانبر از پیش تعیین شده می باشد. با استفاده از این کلیدهای میانبر، شما می توانید در کمترین زمان ممکن به بهترین نتایج جستجو دست یابید. تعدادی از کلید های میانبر این سایت و کاربرد آن ها را در ادامه برای شما آورده ایم:

-کلید های j و k و کلید های جهت نمای بالا و پایین، برای حرکت کردن بین نتایج جستجو
-کلید H برای دست یابی به باکس جستجو
-کلید M برای نمایش نتایج اصلی جستجو

لیست تمامی کلید های میانبر تعبیه شده در این موتور جستجو در این لینک قابل مشاهده است. همچنین شما می توانید به راحتی این امکان را از بخش تنظیمات  غیر فعال کنید.

10- تغییر ظاهر موتور جستجو
شما می توانید فقط با چند کلیک، ظاهر موتور جسجتوی خود را تغییر دهید. برای این کار، کافی است از منوی تنظیمات، گزینه ی More Themes را انتخاب کرده و استایل مورد نظر خود را برگزینید. در حال حاظر امکان انتخاب یکی از ۶ تم موجود برای شما وجود دارد. البته اگر شما به دنبال شخصی سازی بیشتری برای موتور جستجوی خود هستید، می توانید از بخش Advanced Settings و در تب Appearance به خواسته ی خود برسید. تمامی تغییرات اعمال شده بلافاصله اجرا خواهند شد.