دلایل استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo

دلایل استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo

امروزه موتورهای جستجو همچون منابع عظیمی از داده‌ها عمل کرده و افراد می‌توانند برای دست یافتن به پاسخ پرسش‌های خود، تحقیق کردن و سایر موارد به آنها مراجعه کنند. معمولاً ما برای جستجو، از موتورهای جستجوی معروفی مانند گوگل که روزانه بیش از چند میلیارد جستجو در سراسر دنیا توسط آن انجام می‌گردد، بینگ، یاهو و … استفاده می‌کنیم اما نکته‌ای که اکثر ما از آن غافلیم این است که موتورهای جستجوی دیگری نیز وجود دارند که امکانات خارق‌العاده‌ای در اختیار ما قرار می‌دهند و یکی از این موتورهای جستجو که دارای امکانات جالبی است، موتور جستجوی DuckDuckGo می‌باشد که در ادامه به بیان دلایلی برای استفاده از این موتور جستجو خواهیم پرداخت که می‌تواند ما را مجاب کند به این موتور جستجو مهاجرت کنیم. 

حفظ حریم شخصی برای خود و جستجوهایتان (مهم‌ترین دلیل) 
گوگل پس از هر جستجویی که توسط شما انجام می‌شود، اطلاعات جستجو و نتایج انتخابی شما را ذخیره می‌کند تا با این کار بتواند نتایج جستجوهای بعدی شما را مطابق مطالبی که مورد نیازتان است از یک سو و مرتبط با جستجوهای قبلی شما است از سوی دیگر، به شما نشان دهد.

نیاز به توضیح نیست که جستجوهای ما و نحوهٔ تعامل ما با دنیای مجازی، بازگوکنندهٔ جزئیات زندگی شخصی ما است؛ جزئیاتی که ممکن است بخواهیم آنها را برای خود نگاه داریم و از افشای آنها بپرهیزیم (جستجوهایی مانند علائم بیماری‌ها و موارد منع شده برای استفاده از داروها و غیره می‌توانند حاوی اطلاعات شخصی و خصوصی مهمی برای ما باشند).

در چنین شرایطی، ممکن است که ما بخواهیم نتایج جستجوی خود را به صورت شخصی نگاه داریم و از افشای مواردی که می‌توانند منجر به دستیابی اطلاعاتی دربارهٔ ما شوند، بپرهیزیم. DDG که مخفف DuckDuckGo می‌باشد به این مسئله احترام گذاشته و حتی شعاری همچون The Search Engine That Doesn't Track You (موتور جستجویی که هرگز شما را زیر نظر نمی گیرد) برای خود در نظر گرفته است.

شما می‌توانید تنظیمات مرتبط با امنیت اطلاعات را با کلیک کردن روی منوی تنظیمات، وارد شدن به Other Settings، و کلیک کردن روی تب Privacy تغییر دهید. در این بخش، علاوه بر امکان جلوگیری از ذخیره شدن اطلاعات جستجوهای خود، می‌توانید نوع پروتکل مورد نظر برای ارتباط با سایت و نحوهٔ مشاهدهٔ ویدیوهای جستجو شده و ... را نیز مشخص کنید.

ذخیره کردن تنظیمات خود در کلود
موتور جستجوی DDG به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید اطلاعت مرورگر خود را در فضای کلود ذخیره کرده و با قرار دادن یک کلمهٔ عبور، در هر سیستمی که تمایل دارید از آنها استفاده کنید. این سایت از سیستم ذخیره‌سازی Amazon S3 برای این کار استفاده می‌کند.

محدود کردن نتایج جستجو بر اساس ناحیه
با استفاده از این موتور جستجو، شما می‌توانید نتایج جستجوی خود را به نتایج مرتبط با یک منطقهٔ خاص جغرافیایی محدود کنید (متأسفانه چنین امکانی در ایران فعال نیست). 

دستیابی به اطلاعات در کمترین زمان ممکن
هنگامی که شما به جستجو با DDG می‌پردازید، این موتور جستجو امکان دستیابی به اطلاعاتی کلی دربارهٔ موضوع مورد نظر شما و موارد مرتبط را در صفحهٔ اصلی خود می‌دهد. این امکان می‌تواند در هنگامی که شما فقط به دنبال اطلاعاتی سریع و کوتاه و یا یک دید کلی دربارهٔ یک موضوع هستید، مفید باشد.

تمامی نتایج جستجو فقط در یک صفحه قرار دارند
تقریباً اکثر موتورهای جستجویی که مورد استفادهٔ ما قرار می‌گیرند، نتایج جستجوی خود را درون چندین صفحه به نمایش می‌گذارند اما این در حالی است که حدود ۹۰٪ کاربران موتورهای جستجو فقط نتایج صفحهٔ اول را بررسی می‌کنند زیرا اکثر آنها بر این باورند که نتایج به دست آمده در صفحه‌های دیگر، از اهمیت چندانی برخوردار نیستند (که تا حدودی هم حق با ایشان است!)

موتور جستجوی DDG با در نظر گرفتن این مسئله، تمامی نتایج خود را فقط در یک صفحه به نمایش می‌گذارد و از صفحات متعدد برای نمایش نتایج خود استفاده نمی‌کند! برای دست یافتن به نتایج بیشتر، کافی است به پایین صفحه مراجعه کنید و پس از مدت زمان اندکی، نتایج بیشتر به صورت ای‌جکس به نمایش در خواهند آمد (به طور کلی، منظور از فناوری AJAX این است که بدون بارگذاری مجدد صفحه، اطلاعات جدیدی در معرض دید کاربران قرار گیرد).

یک موتور جستجوی بدون تبلیغات
در حالت عادی، این موتور جستجو تبلیغات مرتبط با جستجوهای شما را به نمایش می‌گذارد اما اگر شما قصد جستجویی بدون تبلیغات را دارید، کافی است به Other Settings رفته و در تب General، گزینهٔ Advertisements را بر روی حالت Off قرار دهید.

جستجو کردن با حالت !Bang
یکی از بهترین امکاناتی که این موتور جستجو در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، امکان جستجو در حالت !Bang است. بهترین راه برای توضیح این روش جستجو، آموزش آن با یک مثال است.

به موتور جستجوی DuckDuckGo رفته و عبارت Amazon Breaking Bad را جستجو کنید. مشاهده می‌کنید که سایت نتایج جستجو را به صورت عادی برای شما به نمایش می‌گذارد. حال عبارت Amazon Breaking Bad! را جستجو کنید (علامت ! را قبل از نام سایت آمازون قرار دهید). در چنین صورتی، این موتور جستجو شما را مستقیماً به سایت آمازون برده و عبارت Breaking Bad را توسط موتور جستجوی خود سایت آمازون برای شما جستجو می‌کند.

اگر چه این روش از تمامی سایت‌ها پشتیبانی نمی‌کند، اما شما می‌توانید به طور مستقیم به موتور جستجوی بیش از صدها سایت دسترسی داشته باشید.

میانبرهای کاربردی
یکی از امکانات بسیار جالب و کاربردی این سایت، امکان استفاده از کلیدهای میانبر از پیش تعیین شده می‌باشد. با استفاده از این کلیدهای میانبر، شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن به بهترین نتایج جستجو دست یابید. تعدادی از کلیدهای میانبر این سایت و کاربرد آنها را در ادامه برای شما آورده‌ایم:
- کلیدهای j و k و کلیدهای جهت‌نمای بالا و پایین، برای حرکت کردن بین نتایج جستجو
- کلید H برای دست‌یابی به باکس جستجو
-کلید M برای نمایش نتایج اصلی جستجو

تغییر ظاهر موتور جستجو
شما می‌توانید فقط با چند کلیک، ظاهر موتور جسجتوی خود را تغییر دهید. برای این کار، کافی است از منوی تنظیمات، گزینهٔ More Themes را انتخاب کرده و استایل مورد نظر خود را برگزینید. در حال حاضر امکان انتخاب یکی از ۶ تم موجود برای شما وجود دارد. البته اگر شما به دنبال شخصی‌سازی بیشتری برای موتور جستجوی خود هستید، می‌توانید از بخش Other Settings و در تب Appearance به خواستهٔ خود برسید. تمامی تغییرات اعمال شده بلافاصله اجرا خواهند شد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا تجربهٔ کار با موتور جستجوی داک‌داک‌گو را داشته‌اید؟ علاوه بر این، به نظر شما چقدر حریم خصوصی در فضای آنلاین حائز اهمیت است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.