وب چگونه کار می‌کند؟

مؤلف دوره:
این دوره توسط محمد طاهری تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره مقدماتی است.

پیش‌نیازها:
این دوره هیچ‌گونه پیش‌نیازی ندارد.

تعداد آموزش‌ها:
۹ قسمت

برای شروع کلیک کنید

در این دوره با سازوکار پروتکل HTTP و نسخهٔ ایمن آن تحت عنوان HTTPS آشنا شده و خواهیم دید که اساساً در پشت پرده چه اتفاقی می‌افتد که می‌توانیم یک وب‌سایت را در مرورگر خود باز کنیم که در این بین باید با مفاهیمی همچون DNS Server و Nat Server نیز آشنا شویم که اصطلاحاتی از این دست نیز کاملاً توضیح داده شده‌اند.

در پایان این دوره، خواهیم دید که پروتکل امن HTTPS چگونه می‌تواند این تضمین را ایجاد کند که در بین راه مجرمین سایبری نتوانند ارتباط کاربران با سرورهای مختلف را شُنود کنند مضاف بر اینکه راه‌کارهای به منظور جلوگیری از کوکی‌هایی که ناقض حریم خصوصی هستند نیز ارائه خواهد شد.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
دورهٔ «وب چگونه کار می‌کند؟» برای کسانی که قصد ورود به حوزهٔ طراحی سایت، طراحی ای‌پی‌آی و دیگر مباحث وابسته را دارند می‌تواند مفید واقع گردد.

هزینهٔ این دوره چقدر است؟
این دوره کاملاً رایگان و به‌ صورت آنلاین برگزار می‌گردد.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
با توجه به اینکه خودِ این دورهٔ آموزشی به‌ عنوان یک دورهٔ مقدماتی تألیف و عرضه شده است،‌ لذا نیاز به پیش‌نیاز خاصی ندارد.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که این دوره را بگذرانند، درک نسبتاً کاملی از اینکه یک وب‌سایت بر بستر اینترنت چگونه کار می‌کند و در پشت پرده چه اتفاقی می‌افتد که می‌توانیم سایتی را در مرورگر باز کنیم به‌ دست خواهند آورد.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هرگونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت برخلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل‌ پیگرد قانونی است.