Kotlin: درآمدی بر این زبان برنامه‌نویسی جدید برای توسعهٔ اپ‌های اندرویدی

Kotlin: درآمدی بر این زبان برنامه‌نویسی جدید برای توسعهٔ اپ‌های اندرویدی

گوگل در کنفرانس l/O سال ۲۰۱۷،  پشتیبانی Kotlin برای اندروید را رسماً اعلام کرد؛ اما با این حال، هنوز هم خیلی‌ها دربارهٔ زبان برنامه‌نویسی Kotlin چیزی نمی‌‌دانند و خبر ندارند که قضیه از چه قرار است.

Kotlin چیست؟
Kotlin یک زبان برنامه‌نویسی شیٔ‌گرا است که توسط کمپانی JetBrains معرفی شده (یعنی همان کمپانی سازندهٔ IntelliJ IDE که محیطی برای توسعهٔ اپ با زبان جاوا است که اندروید استدیو هم برپایهٔ آن ساخته شده‌ است). اتفاقاً کوتلین هم با IntelliJ IDE بسیار سازگار است و این بدان معنا است که دولوپرها می‌توانند از لایبرری‌های جاوا که پیش از این به‌کار می‌بردند نیز استفاده کرده و کدی که توسط کوتلین می‌نویسند را به جاوا یا برعکس تبدیل کنند.

این موضوع مسئلهٔ مهمی است؛‌ چراکه جاوا یکی از پراستفاده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا است و از آغاز برای برنامه نویسی اندروید نیز استفاده می‌شده‌ است (برای شروع یادگیری زبان Java، می‌توانید به دورهٔ آموزش آنلاین و رایگان جاوا در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

کمپانی JetBrains کانورترها یا مبدل‌های جاوا به کوتلین ساده اما قدرتمندی ارائه کرده است که می‌توانند خروجی سورس‌کدهای کوتلین را به زبان‌های جاوا و جاوااسکریپت تبدیل کنند؛ کدی که توسط کوتلین ایجاد می‌شود نسبت به معادل جاوای آن -با لایبرری‌ها و کلاس‌های مشابه- ساده‌تر است. کدهای کوتلین راحت‌تر توسط دولوپرها خوانده می‌شوند که این کار هم به نوبهٔ خود موجب آسان‌تر شدن عمل دیباگینگ شده و این زبان را به انتخاب مناسب‌تری برای برنامه‌نویسی اندروید تبدیل می‌کند.

آیا Kotlin قرار است جاوا را از رده خارج کند؟
در یک کلام، خیر! در هر صورت جاوا در حال سازگارتر شدن با ورژن‌های جدید اندروید و اندروید استدیو است و همان‌طور که اشاره شد، بیس یا پایهٔ جاوا و کوتلین بسیار مشابه و نزدیک به‌هم است و ساپورت شدن کوتلین توسط اندروید منجر به بهبود جاوا نیز شده‌ است. باتوجه به اختلافات اخیر اوراکل و گوگل، این موضوع که یک روز بالاخره جاوا برای توسعهٔ اپ‌های اندرویدی از رده خارج خواهد شد امری بدیهی است! اما آن روز آن‌قدرها نزدیک نیست و این از رده خارج شدن ربطی به کوتلین نخواهد داشت!

آیا برنامه‌ها تغییر کرده و ظاهر متفاوتی خواهند داشت؟
خیر! خوب شدن و ظاهر بهتر برنامه‌ها فقط به وقتی که دولوپر برای کار کردن روی UI می‌گذارد مربوط است؛ اما از نظر قابلیت و عملکرد، جاوا و کوتلین مثل هم هستند و از لحاظ ظاهری هم در برنامه‌ها تغییری ایجاد نخواهد شد. در کل، برخی از ویژگی‌های کوتلین عبارتند از:
- اپن‌سورس بودن
- سازگاری کامل با جاوا
- کامپایل شدن به بایت‌کد JVM یا JS
- کدنویسی کم‌تر و ساده‌تر نسبت به جاوا
- تفاوت قائل شدن بین نوع‌هایی که null می‌پذیرند با آن‌هایی که نمی‌پذیرند.

چه‌طور می‌توان بیشتر راجع به kotlin دانست و کار با آن را شروع کرد؟
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این زبان، می‌توانید به مقالات آشنایی با برخی از ویژگی‌های جذاب زبان برنامه‌نویسی Kotlin و همچنین زبان برنامه‌نویسی kotlin در یک نگاه مراجعه نمایید. علاوه بر این، می‌توانید برای دانستن هرآنچه که لازم است به و‌ب‌سایت رسمی زبان برنامه‌نویسی Kotlin مراجعه کنید؛ در ضمن، یک کامپایلر آنلاین هم برای تست کدهای کوتلین توسط این وب‌سایت عرضه شده که علاقمندان می‌توانند به‌سادگی بااستفاده از آن شروع به یادگیری این زبان کنند. در پایان هم توصیه می‌کنیم وب‌سایتی تحت‌عنوان kotlin.link را از دست ندهید که حاوی اطلاعات گسترده‌ای در مورد این زبان است.

منبع


نهال سهیلی‌فر