یادگیری برنامه‌نویسی علاوه‌بر امکان به دست آوردن یک شغل خوب‌، زندگی روزمرهٔ آدم‌ها را نیز بهبود می‌بخشد!

یادگیری برنامه‌نویسی علاوه‌بر امکان به دست آوردن یک شغل خوب‌، زندگی روزمرهٔ آدم‌ها را نیز بهبود می‌بخشد!

اخیراً بحث‌های زیادی دربارهٔ این‌که «آیا همه باید کدنویسی یاد بگیرد یا نه؟» شکل گرفته است؛ برخی همچون Yevgeniy Brikman که یکی از مهندسین نرم‌افزار صاحب‌نظر در زمینهٔ آموزش برنامه‌نویسی می‌باشد، بر این باور است که این سؤال اساساً اشتباه است! و برخی دیگر هم همچون میشل رسنیک -خالق زبان برنامه‌نویسی Scratch- بر این باور است که آموزش اصول کدنویسی به کودکان در عصر حاضر، یک باید است. 

به‌طورکلی، یادگیری برنامه‌نویسی مزایای زیادی دارد؛ مثلاً شما می‌توانید اپلیکیشن‌های مختلفی طراحی کنید که نیازها و دغدغه‌های افراد جامعه را رفع کنند و یا اگر این حرفه را به‌صورت حرفه‌ای‌تر دنبال کنید، می‌توانید باگ‌های موجود در فناوری‌های موجود را یافته و آن‌ها را مرتفع سازید. به‌هرحال، برنامه‌نویسی بخش کوچکی از علوم کامپیوتری است و راه‌های دیگری نیز برای به کار بردن مفاهیم کامپیوتر در زندگی روزمره نیز وجود دارد.

به‌طور‌کلی، برنامه‌نویسی عبارت است از «دستور دادن به کامپیوتر برای انجام کار خاصی». اگر شما تا‌به‌حال برنامه‌نویسی نکرده‌اید، به احتمال قوی تجربهٔ تعامل با یک اپ موبایل و برنامهٔ کامپیوتری را داشته‌اید؛ هر اپلیکیشن در پشت پرده شامل یکسری از کدها است که به سیستم می‌فهماند چگونه باید آن اپلیکیشن را در معرض دید کاربران گذاشته، در کجا اطلاعات را ذخیره و بازیابی کرده و یا چگونه به کلیک‌های کاربر واکنش دهد.

در حقیقت، برنامه‌نویسی یک بخش ضروری از یادگیری علوم کامپیوتر است که با فراگیری آن، راه و روش جدید فکر کردن را هم خواهیم آموخت. درواقع، فراگیری علوم کامپیوتری به‌خصوص برنامه‌نویسی، مهارت‌ تفکر انتقادی را به ما یاد می‌دهد که در خارج از بحث تکنولوژی نیز بسیار کاربردی است؛ به‌عبارت دیگر، تفکر انتقادی به شما قدرت تحلیل ساده‌تر اطلاعات را می‌دهد که درنهایت به اتخاذ تصمیمات به‌مراتب بهتری در زندگی روزمره منجر خواهد شد.

میشل رسنیک -دانشمند علوم کامپیوتری از دانشگاه MIT- در مورد اهمیت آموزش برنامه‌نویسی به کودکان گفته است که:

هرکسی که در قرن ۲۱ام برنامه‌نویسی بلد نباشد، بی‌سواد است!

شاهد چنین ادعایی هم این‌که می‌بینیم بسیاری از کشورهای جهان اول همچون آمریکا، انگلستان، ژاپن و ... آموزش اصول کدنویسی را در برنامه‌ٔ درسی کودکان از سنین ابتدایی گنجانده‌اند.

با این تفاسیر، ما هم برای آن‌که از غافلهٔ دنیای تکنولوژی عقب نمانیم، می‌بایست کودکانی که بزرگسالان چند سال آینده خواهند شد را از امروز به مهارت کدنویسی تجهیز کنیم. در همین راستا، علاقمندان می‌توانند به دورهٔ آموزش زبان برنامه‌نویسی اسکرچ و یا دورهٔ آموزش طراحی سایت به کودکان در سکان آکادمی مراجعه نموده و به‌صورت کاملاً رایگان در این دوره‌ها شرکت نمایند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به‌ نظر شما اهمیت آموزش برنامه‌نویسی به کودکان در عصر حاضر چقدر است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.