برنامه‌ای که نشان می‌دهد شما در ۴۰ سال آینده چه شکلی خواهید بود!

برنامه‌ای که نشان می‌دهد شما در ۴۰ سال آینده چه شکلی خواهید بود!

شاید شما تابه‌حال از برنامه‌های تشخیص سن استفاده کرده‌ باشید؛ مثلا برنامه‌هایی که چهرهٔ شما را جوان‌تر یا پیرتر نشان می‌دهند؛ گروهی از محققان فرانسوی از ۲ تکنیک ماشین لرنینگ برای طراحی برنامه‌هایی که پروسهٔ پیر کردن یا جوان کردن چهره را با دقت ۸۰٪ انجام می‌دهند استفاده کرده‌اند. این برنامه که Age Conditional Generative Adversarial Network نامیده می‌شود، می‌تواند برای شناسایی افرادی که برای مدت طولانی دیده‌ نشده یا گم شده‌اند مورد استفاده قرار گیرد. جهت آشنایی بیشتر با قابلیت‌های منحصربه‌فرد این برنامه‌، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

مایکروسافت پیش از این روباتی برای تشخیص سن ساخته‌ بود که البته با شکست بدی مواجه‌ شد! با این‌ حال، آیا تا به‌ حال به این فکر کرده‌اید که در ۳۰ الی ۴۰ سال آینده چه شکلی خواهید بود؟ تکنیک‌های زیادی هستند که می‌توانند این را به شما نشان بدهند که البته بدون مشکل هم نخواهند بود؛‌ مثلا این‌که بعضی از این برنامه‌ها نمی‌توانند هویت ظاهری افراد را در حین پروسهٔ پردازش چهره حفظ کنند و یا بعضی از آ‌ن‌ها خیلی گران و مستلزم صرف وقت زیادی هستند. اما امروزه، برخی محققان از ماشین لرنینگ استفاده‌ کرده‌اند تا سهولت و دقت در این کار را ممکن سازند.

Grigory Antipov فرانسوی به کمک همکارانش با استفاده از یادگیری ماشینی، سیستمی توسعه داده‌‌اند که جدای از این‌که سیستم کامپیوتری می‌تواند چهره‌ها را مسن تر کند، می‌تواند چهره‌های مسن را جوان‌تر هم بکند که این پروسه، Age Conditional Generative Adversarial Network نامیده می‌شود. به طور کلی، روشی که توسط Antipov استفاده شده‌است از دو سیستم ماشین لرنینگ که شامل یک مبدل چهره و یک تمایزدهندهٔ چهره می‌شود تشکیل شده‌است.

این ماشین‌ها از ۵۰۰۰ چهره در گروه‌های سنی ۱۸-۰، ۲۹-۱۹، ۳۹-۳۰، ۴۹-۴۰، ۵۹-۵۰، و ۶۰ سال به بالا استفاده کرده‌اند که این چهره‌ها را از IMbD و ویکی‌پدیا برداشته‌اند. ماشین‌ها می‌توانند ویژگی‌های مختص به هر گروه سنی را یادگرفته و بعدا روی چهره‌های دیگر اعمال کنند.

بعد از این‌که کار مبدل چهره تمام شد، حال نوبت به سیستم تمایزدهندهٔ چهره می‌رسد که چهره‌های مصنوعی تولید شده را بررسی‌ کند تا ببیند که هویت اصلی آن‌ها هنوز هم قابل‌ تشخیص است یا خیر. در تست‌های انجام شده توسط این محققان، سیستم آن‌ها چهره‌هایی که به درستی دستخوش تغییر سن شده بودند را ۸۰٪ تعیین کرد، که این میزان بیشتر از دیگر پروسه‌هاست که تنها در ۵۰٪ موارد درست عمل می‌کنند.

اما چنین سیستمی به چه دردی می‌خورد؟ به گفتهٔ محققان، تکنیک آن‌ها می‌تواند برای شناسایی افرادی که سال‌ها است دیده نشده یا گم شده‌اند استفاده شود. به‌نظر شما این تکنیک پیر و جوان کننده آیا در دنیای واقعی هم می‌تواند به کار گرفته شود؟برنامه‌های آینده‌ای که در این رابطه تولید‌ می‌شوند به چه صورت خواهند بود؟ لطفا نظرات خود را اینجا با ما، در سکان‌آکادمی به اشتراک بگذارید!

منبع


نهال سهیلی‌فر