آشنایی با تأثیرات مثبت آموزش کدنویسی به کودکان

آشنایی با تأثیرات مثبت آموزش کدنویسی به کودکان

رشد خلاقیت، بهبود تفکر الگوریتمیک و آشنایی با مهارت‌های حل مسئله صرفاً بخشی از مزیت‌هایی است که آموزش اصول کدنویسی به کودکان و نوجوانان در بر خواهد داشت که به همین دلیل برخی کشورها همچون ژاپن، چین، انگلستان، کانادا، استونی و غیره به این مهم پی برده‌اند و آموزش اصول کدنویسی را در برنامه‌ٔ درسی مدارس ابتدایی خود گنجانده‌اند. به طور کلی، آموزش اصول کدنویسی به کودکان دارای مزایای بسیاری است که در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌ترین آن‌ها را یادآور شویم.

فرصت‌های شغلی بسیار
به یقین می‌توان گفت که امروزه موفقیت در هر صنعتی وابسته به توسعهٔ نرم‌افزار است و ورود به این حوزه احتمال یافتن شغلی مناسب در آینده را افزایش می‌دهد (پیش‌بینی می‌شود که در سال 2020 بیشتر از یک میلیون فرصت شغلی در ایالات متحده وجود دارد که نیروی آماده به کار برای کمتر از نیمی از این فرصت‌های شغلی وجود خواهد داشت.)

کودکان راحت‌تر و سریع‌تر می‌آموزند
آموزش کدنویسی به کودکان زمانی که کوچک‌تر هستند بسیار مهم است چرا که بچه‌ها بهتر از بزرگ‌ترها یاد می‌گیرند، ذهن‌شان باز و انعطاف‌پذیر است و یادگیری کدنویسی نیز مانند یادگیری زبانی همچون انگلیسی، در سنین پایین به مراتب راحت‌تر است.

کدنویسی، موجب بروز خلاقیت می‌شود
یکی دیگر از فواید آموزش کدنویسی به کودکان، این است که خلاقیت آن‌ها را شکوفا می‌سازد و ابزاری برای آن‌ها فراهم می‌کند تا جهانی از امکانات نامحدود بسازند که در آن می‌توانند مسیرشان را مشخص کنند و روش خودشان را در حل مسائل به کار گیرند. در واقع، کدنویسی مهارتی است که ویژگی‌ها و مهارت‌های دیگری را نیز به دنبال می‌آورد. همان‌طور که هنر و صنایع دستی راهی برای بیان و بروز خلاقیت هستند، کدنویسی نیز می‌تواند مهارت‌های گوناگون کودکان را شکوفا سازد.

پلتفرم‌های متعددی مانند زبان برنامه‌نویسی Scratch برای آموزش کدنویسی به کودکان وجود دارد که به گونه‌ای کدنویسی را به آن‌ها می‌آموزد که کودکان احساس نکنند که در یک کلاس درس نشسته‌اند و در حال یادگیری چیزی هستند که دوست ندارند. بچه‌ها یادگیری را با بازی کردن آغاز می‌کنند و در صورتی که بخشی از بازی را دوست نداشته باشند، با بازنویسی کدها می‌توانند آن را به هر شکلی که خودشان می‌خواهند تغییر دهند. همچنین می‌توانند بازی‌ها و اپلیکیشن‌های دیگری را که بچه‌های دیگر کدنویسی کرده‌اند یافته و تغییرات خود را نیز به آن‌ها بیفزایند. پیدا کردن ابزاری که به کودکان این امکان را می‌دهد تا شگفت‌انگیزترین مهارت‌شان یعنی قدرت تصور نامحدود را به کار ببرند، یکی از بهترین جنبه‌های آموزش کدنویسی به کودکان است.

توانایی حل مسئله و تفکر انتقادی
همان‌طور که قبلاً اشاره شد، آموزش تکنیک‌های کدنویسی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های تفکر انتقادی و فرآیندهای حل مسئله را در خود افزایش دهند؛ مهارت‌هایی که نه فقط در علوم کامپیوتری بلکه در زندگی شخصی نیز حائز اهمیت هستند. این مهارت به آن‌ها می‌آموزد که دامنهٔ دیدشان را وسعت ببخشند و چالش‌های بزرگ را به مشکلات قابل‌حل و کوچک‌تر تقسیم کنند. غیر از وابستگی به قوهٔ ادراک محیطی، ایشان قادر خواهند بود تا میان مسائل مختلف روابط منطقی ایجاد کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا بیاموزند چه‌طور شرایط مختلف را به درستی تحلیل کنند.

داشتن این نوع مهارت فقط مخصوص کسانی که می‌خواهند در آینده مهندس نرم‌افزار شوند نیست بلکه برای همهٔ افراد ضروری است چرا که به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند مشکلات را از زوایای مختلفی نگاه کرده و به اهداف بزرگ و مهمی که در زندگی دارند، دست یابند. 

شگفتی‌های قصه‌گویی در حین کدنویسی
کدنویسی در حقیقت مانند نقل یک داستان است؛ اینکه بدانید چه‌طور بنویسید یا فاکتورهای گوناگون بر طبق کدام الگو به دنبال هم قرار بگیرند. بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی که برای کودکان طراحی شده‌اند معمولاً از بازی‌ برای آموزش کدنویسی به بچه‌ها بهره می‌گیرند و این نیازمند این است که بچه‌ها، یک خط داستانی را دنبال کنند یا حتی خودشان در حین بازی کردن و کدنویسی داستانی را روایت کنند. 

نتیجه‌گیری
پس به عنوان والدین یک کودک، به اینکه فرزندتان می‌تواند با یک اسمارت‌فون یا تبلت کار کند راضی نباشید. امروزه این دیگر کافی نیست و کودکان برای موفقیت باید بیش از اینها بدانند و همان‌طور که بزرگ‌تر می‌شوند، بیشتر از گذشته خلاقیت به خرج داده و نوآوری کنند.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس