8 دلیل که چرا PHP هنوز برای توسعه دهندگان مهم است

8 دلیل که چرا PHP هنوز برای توسعه دهندگان مهم است

 

 PHP یک زبان سمت سرور است که بیش از ۲۵ سال است که وجود دارد و امروزه تمایل زیاد دارد که نظرات قوی را در میان توسعه دهندگان برانگیزد که چرا از زبان پی اچ پی استفاده می شود.!

هر زمان که یک زبان برنامه نویسی یا ابزار جدید ظاهر می شود، شما احتمالا در انجمن ها و گفتگو ها در مورد این می شنوید که PHP مرده است.!

این درست است که PHP بین رتبه بندی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی از نظر رتبه در سال ۲۰۰۷ (رتبه ۵) و در سال ۲۰۲۰ در رتبه (۸) در میان توسعه دهندگان سایت Stack Overflow قرار گرفته است و این یک روند رو به کاهش بوده است ولی با این وجود تقریبا ۸۰٪ از همه وب سایت ها از PHP استفاده می کنند و حتی برخی از پتلفرم های اصلی مثل وردپرس و یا facebook هنوز از آن استفاده می کنند.

Why PHP is still important for web developmentتصویر بالا نمایان این است که چه ترافیکی توسط چه زبان های از سایت های مختلف عبور کرده است.

 

چرا PHP هنوز به صورت گسترده استفاده می شود ؟

هماهنطور که می دانید PHP (Hypertext Preprocessor) یک ابر پردازنده متن می باشد و به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره شناخته می شود که می تواند برای توسعه وب سایت ها پویا و تعاملی مورد استفاده قرار گیرد. زبان PHP یکی از اولین زبان های بود که میتوانست در بین HTML جایگذاری شود، و این امکان این شرایط و فراهم می کرد بدون نیاز به فراخوانی داده ها و استخراج کردن آنها، کد های PHP را در بین تگ ها HTML به صورت آسان استفاده کنیم.

استفاده از PHP در طی سالها تکامل یافته است و حالا با ارتقاء مداوم (نسخه PHP 8.0 در نوامبر 2020 منتشر شد) آن ویژگی ها جدید اضافه کرده و قفل قابلیت ها جدید در بین زبان ها دیگر را باز کرده است.

<!DOCTYPE html> 

<html> 

<head>

 <title>Example</title>

 </head>

 <body>

 <!--?php echo "Hi, I'm a PHP script!"; ?--> 

</body> 

</html>

اگر چه این زبان جزو بهترین زبانها در نظر گرفته نمی شود ولی من قصد دارم برخی از مزیت های کلیدی این زبان اشاره کنم که دلیل اصلی توسعه آن در بین توسعه دهندگان می باشد.

 

۱. یادگیری و استفاده از آن آسان است : یکی از دلیلی  رایج استفاده از PHP  این است که استفاده از آن آسان است، حتی بدون داشتن دانش گسترده و تجربه در زمینه توسعه وب اکثر افراد می توانند در مدت زمان نسبتا کوتاهی یک صفحه وب یا فایل PHP ایجاد کنند، سادگی قاعده نوشتن کد و استفاده از توابع آن باعث یادگیری سریع این زبان شده است این تعاریف بدین معنا می باشد که موانع ورود برای یادگیری این زبان خیلی کمتر از زبان های دیگر می باشد.

۲. متن باز است (open source) :‌ این به توسعه دهندگان کمک می کند تا با زبان PHP  شروع به کار کنند، می توان آن را به سرعت و بدون هزینه نصب کرد.

همچنین دسترسی باز به طیف گسترده ای از چهارچوب های PHP از قبیل :‌ Laravel  و Symfony  می توان اشاره کرد. این ویژگی برای بسیاری از شرکت ها جذاب است زیرا به کنترل هزینه های توسعه وب کمک می کند.

 

jetbrains

 

 

۳. همه کاره است : یکی از مهمترین مزیت های PHP مستقل بودن از پلتفرم می باشد، به این معنی که می توان آن را در سیستم عامل های مختلف از قبیل Mac ، Windows ، Linux و اکثر مروگر های وب  استفاده کرد و همچنین از اکثر وب سرور های اصلی پشتیبانی می کند و استقرار آن در سیستم ها و سیستم عامل های مختلف را با حداقل هزینه اضافی آسان می کند.

 

۴. از پشتیبانی جامعه قوی برخوردار است (community) :‌  به عنوان یک زبان برنامه نویسی قدیمی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد PHP دارای یک پایگاه اجتماعی بزرگ و وفادار می باشد که از آن حمایت می کنند در آن تعداد زیادی آموزشی و پرسش و پاسخ و راهنمایی وجود دارد که به توسعه دهندگان جدید کمک می کند تا آسان تر مسیر خود را برای یادگیر پیدا کنند این مسیر از طریق بروز رسانی های که PHP انجام می دهد همیشه ادامه دارد.

 

۵. سریع و ایمن است :‌ دو مورد از ویژگی ها که سازمان ها میخواهند جزو ویژگی زبان توسعه آنها باشد ایمن و سریع بودن آن زبان است، PHP از حافظه خود استفاده می کند و این امر از نظر سرعت می تواند به خوبی رقابت کند، همچنین در ورژن های جدید PHP از نظر امنیت در جایگاه بالاتری نسبت به ورژن های قدیمی تر دارا می باشد.

ولی ما نمیخواهیم بیشتر یا کمتر بودن امنیت را نسبت به زبان های دیگر مقاسیه کنیم، یکی از مزیت های مهم این است که بخاطر استفاده های گسترده و جامعه پشتیبانی، اکنون ابزار ها، چهارچوب ها و بهترین روش ها برای کمک به رفع آسیب پذیری و محافظت در برابر حملات سیایبری شکل گرفته است.

 

۶. اتصال به پایگاه داده : PHP اتصال ایمن را تقریبا با هر نوع پایگاه داده آسان می کند، این امر به توسعه دهندگان آزادی بیشتر می دهد تا انتخاب کنند که کدام پایگاه داده در حال توسعه بهتر می باشد. 

 

۷. آزمایش شده است : بدین معنی می باشد که کدهای PHP در یک ربع قرن اول در محیط های واقعی آزمایش شده است و اشکالات اصلی پیدا شده و برطرف شده است و این امر باعث می شود زبان مورد نظر در بین توسعه دهندگان مورد اعتماد باشد.

علاوه بر این چهاچوب ها و ابراز های زیادی در طول زمان ساخته شده است که به ایمن تر و کارامد تر شدن این زبان در توسعه PHP کمک می کند.

 

۸. کد های قدیمی PHP وجود دارد : این امر به تنهایی مزیت محسوب نمی شود بلکه وقتی تعداد زیادی از وب سایت های موجود با PHP نوشته شده اند به یک ملاحضه مهم تبدیل می شود، به زبان آسان تر بهتر است بروز رسانی ها را با یک زبان انجام دهید تا این که با یک زبان دیگر همه چیز را باز نویسی کنید، این امر به خودی خود کمک می کند که توسعه دهندگان آن بجای مهاجرت از یک زبان جدید دیگر خود زبان اصلی که با آن سرویسی را توسعه داده اند را بروز رسانی کند.

همچنین یافتن افرادی که توسعه زبان PHP را انجام میدهند آسان تر هست ولی در صورت که مهارت های لازمه را داشته باشند.

 

نتیجه گیری 

در نهایت، زبان انتخاب شما بستگی به این دارد که میخواهید که چه چیزی را بسازید و چه ویژگی های را در اولویت قرار دهید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon