درباره سئو وبهینه سازی وبسایت

درباره سئو وبهینه سازی وبسایت

مفهوم سئو چیست؟

به احتمال زیاد، زمانی که شما هم برای بهینه سازی وب و پیشرفت کسب و کار خودتان در فضای مجازی تلاش کرده‌اید، واژه سئو(SEO) را شنیدید. SEO خلاصه شده عبارت Search Engine Optimization و به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد. اجازه دهید، برای درک بهتر پاسخ این سوال که سئو چیست؟ و چگونه به بهینه سازی وب کمک میکند؟ مثالی ساده را در نظر بگیریم: فرض کنید که مغازه ای در سطح شهر دارید و به روش سنتی مشغول به کسب و کار هستید، برای این که افراد بیشتری به مغازه شما سر بزنند و احتمال فروش و درآمد شما افزایش یابد، چه کاری انجام می دهید؟ مطمئناً، برخی از اقدامات شما به اینصورت می باشد: مغازه خود را در خیابان های اصلی شهر افتتاح می کنید، دکور مناسب و جنس های باکیفیت را ارائه می دهید، همینطور معرفی شما از سوی مغازه داران دیگر نیز، بر اعتبار و شهرت شما می افزاید. اکنون، همین مثال ساده را در فضای اینترنت و زمانی که یک وب سایت دارید، در نظر بگیرید. با شبیه سازی همین مثال در فضای مجازی، مفهوم سئو را به طور خلاصه چنین بیان می کنیم: مجموعه اقداماتی که با هدف بهینه سازی وب، در طراحی و اجرای وب سایت انجام می‌شود تا در زمان جستجو از سوی کاربران، بهتر دیده شود. در واقع، موتورهای جستجو (مانند: گوگل و بینگ و…) بر اساس یکسری دستورالعمل های خاص که مرتباً به روز رسانی می شوند، به جستجوی کاربران مختلف در سراسر جهان پاسخ می دهند. اجرای صحیح سئو، بر اساس این دستورالعمل ها باعث می شود که وب سایت شما در فهرست نتایج جستجو، جزء اولین ها باشد و کاربران بیشتری از آن دیدن کنند. به مرور زمان، بسیاری از همین بازدیدکنندگان تبدیل به مشتری می شوند که رونق کسب و کار شما را به دنبال خواهد داشت.

سایت آموزش برنامه نویسی - برنامه نویس شو - آموزش سئو - آموزش بهینه سازی وب

 

انواع سئو به زبان ساده

به طور کلی، انواع سئو برای بهینه سازی وب، در دو لایه داخلی و خارجی وب سایت انجام می‌گیرد. سئو داخلی، تا حد زیادی به محتوای وب سایت و طراحی آن بستگی دارد و شامل مواردی از قبیل: محتوای مفید (متن، عنوان ها، عکس، ویدئو و…)، کدهای برنامه نویسی مناسب و سرعت بارگذاری وبسایت، صحت اجرای وب در گوشی های همراه و… میشود. واضح است که بخش زیادی از سئو داخلی، پشت پرده انجام می شود که در نهایت منجر به افزایش کیفیت وب سایت، کاربری آسان و در نتیجه، رضایت بیشتر مشتری می گردد. سئو خارجی، می تواند حاصل عملکرد شما باشد. به عبارتی دیگر، اعتبار شما در فضای مجازی موجب می‌شود که افراد بیشتری به معرفی وب سایت شما بپردازند. روشهای مختلفی برای اجرای صحیح SEO وجود دارد که در دسته های زیر قرار می گیرند:

_ روش کلاه سیاه: سرعت دستیابی به اهداف بهینه سازی وب در سئو به روش کلاه سیاه بیشتر بوده ولی این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از کارهای انجام شده در این روش خلاف دستورالعمل ها و قوانین می باشد. مانند: سرقت ادبی، محتوای کپی شده، متفاوت بودن محتوا در مرورگر کاربر و ربات موتور جستجو (cloaking).

_ روش کلاه سفید: بهینه سازی وب به این روش، نقطه مقابل روش کلاه سیاه است. روش کلاه سفید پس از تحقیق در مورد نیاز کاربران، با ارائه مطالب مفید، تبلیغ در پلتفرم های اجتماعی و سایر اقدامات، به مرور زمان موجب اعتبار بیشتر وبسایت می‌شود.

_ روش کلاه خاکستری: با استفاده از روش های مختلف که ویژگیهایی بین کلاه سفید و کلاه سیاه دارند، اقدام به ایجاد هیجان در بازدید کننده کرده ولی محتوای با ارزشی را ارائه نمی دهد. همین عامل باعث می شود که در نهایت منجر به نارضایتی مشتری گردد.

_ روش منفی: در این روش از بهینه سازی وب که به نوعی غیر اخلاقی هم به نظر میرسد، صاحب یک کسب و کار در نقش رقیب خود ظاهر شده و با هدف تخریب و تضعیف رتبه وبسایت او اقدام به انجام روشهای غیرقانونی می کند. به عنوان مثال: به جای رقیب خودش و به نام وبسایت او، اقدام به انتشار مطالب کپی و بی ارزش می نماید.

سایت آموزش برنامه نویسی - برنامه نویس شو - آموزش سئو - آموزش بهینه سازی وب

 

انتخاب روش مناسب برای بهینه سازی وب

همانطور که دانستیم، سئو در دو لایه و به روش های مختلفی قابل اجرا می باشد. شاید انجام SEO و استفاده از روش های غیر قانونی (مانند کلاه سیاه و…)، رشد سریعی را برای وبسایت داشته باشد ولی اگر هم این رشد حاصل شود، باز هم از ریسک بالایی و پایداری کمی برخوردار است. این بدان معناست که موتورهای جستجو با به روز رسانی منظم خودشان، قانون شکنی آنها در بهینه سازی وب را به خوبی شناسایی می کنند. بنابراین، سعی کنید که از روش های قانونی برای بهینه سازی وب بهره بگیرید تا علاوه بر ریسک کمتر، بازدیدکنندگان و مشتریان با تعهد را برای کسب و کار خودتان به دست آورید. اگر دانش کافی برای انجام صحیح سئو و بهینه سازی وب ندارید می توانید از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید و بدون نقل مکان به خیابان های اصلی شهر، به مغازه و کسب و کار خودتان بیش از پیش رونق بدهید.

سایت آموزش برنامه نویسی - برنامه نویس شو - آموزش سئو - آموزش بهینه سازی وب


لینک های پیشنهادی

سئو سازی سایت تنها در سه گام

آموزش طراحی وبسایت و برنامه نویسی وب

تولید محتوا و طراحی سایت

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس