چگونه برای سایت درگاه پرداخت درست کنیم؟

چگونه برای سایت درگاه پرداخت درست کنیم؟

چگونه درگاه بانکی بگیریم؟

در سال‌های اخیر گسترش فروشگاه‌های اینترنتی، استفاده از شیوه‌های پرداخت آنلاین را در میان کاربران رایج کرده است. امنیت بالای تراکنش‌ها، سهولت و سرعت در فرآیند پرداخت، برای کاربران در کنار امکانات مدیریتی فوق‌العاده برای صاحبان کسب و کارها، سرویس درگاه پرداخت را هر روز نزد کاربران محبوب‌تر می‌کند. اکنون تمام فروشگاه‌ها و کسب و کارهای اینترنتی دارای سایت، می‌توانند به سادگی و بدون نیاز به برنامه‌نویسان، یک درگاه بانکی داشته باشند. در این مقاله تلاش می‌کنیم ابتدا انواع درگاه پرداخت و چگونگی دریافت آن‌ها شرح بدهیم، و سپس به شکلی کاربردی نحوه‌ی ساخت و راه‌اندازی درگاه‌های بانکی بر روی سایت‌های گوناگون را به کاربران آموزش بدهیم‌.

آشنایی با انواع درگاه پرداخت

به طور کلی دو نوع درگاه پرداخت اینترنتی وجود دارد که شامل: درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم و درگاه پرداخت اینترنتی واسط می‌باشد. توجه کنید که تفاوت بنیادی این دو نوع درگاه بانکی، اصولا به شرکت‌های ارائه دهنده‌ی آن‌ها برمی‌گردد. در واقع درگاه بانکی مستقیم را شرکت‌هایی موسوم به شرکت PSP به متقاضیان ارائه می‌کنند، اما درگاه بانکی واسط توسط شرکت‌های پرداخت یار در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. با این وصف در ادامه به شکل فهرست‌وار تفاوت‌های دیگر این دو نوع درگاه پرداخت را شرح خواهیم داد.

تفاوت‌های درگاه بانکی مستقیم و واسط:

 • الف. دریافت درگاه‌ پرداخت مستقیم مستلزم دریافت اینماد یا همان نماد الکترونیکی اعتماد است. اما این شرط برای دریافت درگاه بانکی واسط الزامی نیست. به طور کلی مراحل دریافت درگاه بانکی واسط در قیاس با مراحل دریافت درگاه بانکی مستقیم بسیار ساده‌تر و کوتاه‌تر است.
 • ب. درگاه پرداخت مستقیم اصولا به صورت اختصاصی بر روی سایت مورد نظر کاربران نصب و فعال می‌شود. این امکان نیز وجود دارد که نام و آرم کسب و کار شما بر روی صفحه پرداخت، نمایش داده شود.
 • پ. وقتی از درگاه بانکی مستقیم استفاده می‌کنید، بانک مورد نظر کارمزدی هنگام پرداخت‌ها از شما کسر نخواهد کرد. اما در درگاه‌های واسط، کارمزدی متناسب با خدمات از شما کسر خواهد شد.
 • ج. در سرویس درگاه پرداخت مستقیم، تسویه حساب به شیوه‌ی پایا انجام می‌شود. به عبارت دیگر مبالغ تراکنش‌ها مستقیما به حساب شما وایز می‌شوند. اما در سازکار درگاه‌ بانکی واسط، ابتدا باید مبلغ تراکنش‌ها به حساب شرکت واسط واریز گردد و سپس به‌صورت پایا عمل تسویه صورت خواهد گرفت.

روش دریافت درگاه بانکی مستقیم

برای بهرمندی از سرویس درگاه پرداخت مستقیم، نیازی به مراجعه‌ی حضوری به بانک نخواهید داشت. در واقع تمام مراحل دریافت درگاه بانکی مستقیم به صورت آنلاین انجام خواهد شد. اصولا شرکت‌های PSP که ارائه دهنده‌ی درگاه بانکی مستقیم هستند، زیر نظر بانک‌‌ها فعالیت می‌کنند. برای نمونه درگاه پرداخت بانک ملت را شرکت به‌پرداخت ملت به متقاضیان و واجدین شرایط واگذار می‌کند. بنابراین گام اول برای دریافت درگاه بانکی مستقیم، داشتن حساب در بانک مورد نظر خواهد بود. اگرچه برخی از بانک‌ها مانند بانک سامان برای واگذاری درگاه پرداخت، الزامی به داشتن حساب در آن بانک برای متقاضی تعریف نمی‌کنند.

نکته‌ی بعدی که در فرآیند دریافت درگاه بانکی مستقیم اهمیت دارد، داشتن اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی است. برای این منظور باید به سایت https://enamad.ir مراجعه کنید. همچنین از بهمن ماه سال ۱۳۹۹، داشتن کد مالیاتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی الزامی شده است. در واقع متقاضی باید مدارک و تقاضای خود را در سایت سازمان امور مالیاتی نیز ثبت نماید. آنگاه پس از تایید تقاضا و مدارک فرد، کد مالیاتی مورد نظر به او اختصاص داده خواهد شد. در آخر نیز پس از آن‌که متقاضیان موفق به کسب اینماد و همانطور که شرح داده شد، کد مالیاتی مخصوص شدند، باید به سایت شرکتی که درگاه را ارائه می‌دهد مراجعه کرده و مراحل زیر را طی نمایند :

 • یک. فرم آنلاین درخواست درگاه پرداخت بانکی را پر کنید.
 • دو. گاهی نیاز است میان شما و شرکت ارائه دهنده‌ی این سرویس، قراردادی کتبی نیز منعقد شود. این مرحله بستگی به نوع سیاست‌گذاری‌های آن شرکت دارد.
 • سه. مرحله‌ی احراز هویت و ارائه‌ی مدارک را بگذرانید.
 • چهار. پس از این‌که مدارک و هویت حقیقی یا حقوقی شما بررسی و تایید شد، درگاه پرداخت مورد نظر را دریافت خواهید نمود.

روش دریافت درگاه بانکی واسط

درگاه بانکی واسط اصولا یک درگاه پرداخت اینترنتی است که میان شما و شرکت‌های PSP  به صورت واسطه عمل می‌کند. به عبارت دیگر شرکت‌های پرداخت یار در ازای دریافت کارمزدی از پیش تعیین شده از هر تراکنش، یک درگاه پرداخت اینترنتی واسط در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. وجود این کارمزد دریافتی در سرویس درگاه واسط ، در حقیقت به علت ارائه‌ی خدماتی از جمله سرعت و سهولت در فرآیند پرداخت، و برخورداری از دانشنامه و کدهای نمونه است. علاوه بر این‌ها سرویس درگاه واسط از سیستم  پشتیبانی مطلوبی نیز برخودار می‌باشد. همچنین دریافت درگاه بانکی واسط عموما شرایط و مراحل ساده‌تری دارد، از همین رو همواره کسب‌وکارهای بسیاری علاقمند به دریافت این نوع درگاه پرداخت آنلاین می‌باشند. سازکار درگاه واسط نیز به این صورت است که ابتدا مبالغ واریزی به حساب شرکت پرداخت یار واریز می‌شود و سپس به‌صورت اتوماتیک و روزانه، این شرکت‌ها پس از کسر کارمزد خود، مبالغ را به حساب شما واریز خواهند نمود.

مراحل دریافت درگاه بانکی واسط را در زیر فهرست خواهیم کرد :

 • یک. وارد سایت یکی از شرکت‌های پرداخت یار ‌شوید و سپس ثبت نام ‌کنید.
 • دو. برای عبور از مرحله‌ی احراز هویت، اسکن کارت ملی و اسکن شناسنامه‌تان را ارائه ‌کنید.
 • سه. پس از تأیید اطلاعات هویتی، آدرس سایت را برای دریافت درگاه ، ثبت نمایید.
 • چهار. در این مرحله براساس نیاز و اطلاعات ثبت نام، آموزش‌های لازم برای پیاده‌سازی و نحوه‌‌‌ی اتصال درگاه پرداخت به سایت و همچنین API مورد نظر را از طرف شرکت دریافت خواهید کرد. در نهایت نیز با اعلام شماره کارت، شماره حساب و شماره شبا برای حساب مقصد خود، مراحل درخواست درگاه بانکی واسط را به آخر خواهید رساند.
 • پنج. سپس می‌توانید درگاه مورد نظر را بر روی سایت خود فعال کنید.

 

 

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon