بهزاد مرادی

چگونه برخی دولوپرها در دید کارفرما «هرزه» ممکن است قلمداد شوند؟

بهزاد مرادی مدرس، کپی‌رایتر و دولوپر

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی بهزاد مرادی می‌باشد.

عنوان این مقاله برگرفته از گپ و گفتگوی صورت‌گرفته در اپیزود رضا غیابی: مشاور، سرمایه‌گذار، کارآفرین و فرصت‌آفرین در رادیو فول‌استک است که از نظر من صحبت‌های ایشون رو یک بار نباید گوش کرد بلکه ده بار با دقت باید نشست پای حرف‌های ایشون.

حال برسیم به اینکه «هرزه» چه ایماژی است که ممکن است برای مسئول اچ‌آر یا شخص مصاحبه‌کننده شکل گیرد. در این اپیزود مهمان‌مان دائم ارتباطی معنادار مابین رابطهٔ‌ یک دختر و پسر با رابطهٔ کارمند و کارفرما ایجاد می‌کردن که به درک بهتر موضوع کمک می‌کرد. به طور مثال، جایی از بحث به اینجا کشیده شد که اگر مردی تصمیم به ازدواج بگیره و ظرف ۵ سال ۵ پارتنر یا بیشتر عوض کند به وی چه می‌گوییم؟ پاسخ ایشان به سؤال خود «هرزه» بود.

همچنین ایشان اعتقاد دارن که کارمندی (در مثال ما دولوپری) که ظرف ۵ سال ۵ شرکت عوض کرده، یک دولوپر هرزه هست و این سیگنالی منفی است که به شخص مصاحبه‌کننده ارسال می‌شود تا جایی که ممکن وی، درست یا غلط، به این نتیجه برسد که چنین کارمندی نهایتاً ۱ سال در شرکت ما کار خواهد کرد و بعدش می‌ره دنبال یک شرکت دیگه و بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری نداره و ریجکت!

قبلاً در مقالهٔ چگونه یک روزمهٔ خوب به عنوان برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده بنویسیم؟ نکاتی در ارتباط با روش‌های نوشتن یک روزمهٔ خوب توضیح دادم. در تکمیل اون توضیحات، باید بگم که اگر فرض کنیم ۵ سال سابقهٔ کار جدی داریم اما در بخش Job Background روزمهٔ خود نام بیش از ۵ شرکت آورده شده که به صورت فول‌تایم در آن‌ها مشغول به کار بوده‌ایم، چنین روزمه‌ای باگ دارد! تا جایی که اگر چنین روزمه‌ای به دست شخصِ من برسد، چند دید کلی ممکن است برایم شکل گیرد که عبارتند از:

- این فرد یا دائم به دنبال تست کردن شرکت‌های مختلف است.
- یا تعهد کاری کمی دارد.
- یا توانایی‌اش در تشخیص شرکت‌های خوب کم است و بالتبع دائم دارد شغل عوض می‌کند (در این رابطه به مقالهٔ چگونه بفهمیم شرکت‌ نرم‌افزاری که در آن مشغول به کار هستیم منجر به ترقی ما خواهد شد؟ مراجعه کنید.)

اگر دلیل مد نظر چنین دولوپری هر کدام از موارد فوق باشد، هر کدام به سهم خود منفی هستند و توجیه‌پذیری کمی دارند و این نشان از خوب نبودن چنین فردی جهت استخدام دارد. به طور کلی، همچون رابطه‌ای که بین دو فرد صورت می‌گیرد و طول آن به معنی وفاداری طرفین به یکدیگر است، به نظر می‌رسد که تعداد سال‌هایی که یک دولوپر در یک شرکت‌ نرم‌افزاری کار کرده، درست یا غلط، از دید یک مسئول اچ‌آر به معنای وفاداری وی به کارش است.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا با آنچه عرض کردم موافقید یا مخالف و آیا تجربه‌ای در این خصوص دارید که به درد دولوپرهای تازه‌کار بخورد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با من و سایر مخاطبین سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
حامد سبزیانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۳/۱۵
عرض سلام و ادب خدمت آقای مرادی
به نظر من این نظرات کاملا منفعت طلبانه هست که اکثر کارفرماها این منفعت طلبی رو دارن.

موافقم که خیلی وقت ها سرمایه‌گذاری روی برنامه‌نویسی که فقط یک سال قرار هست براتون کار کنه ارزش چندانی نداره (البته بعضی وقت ها هم ارزشش رو داره و برنامه‌نویس توی همون یک سال به اندازه کافی به شرکت سود میرسونه)

اما نکته مهم این هست که کدوم سرمایه‌گذاری ؟

کارفرما زمانی باید توقع داشته باشه که برنامه‌نویس چند سال براش کار کنه که به اندازه کافی ارزش و انگیزه برای برنامه‌نویس ایجاد کرده باشه . (این ارزش ها و انگیزه ها لزوما مادی و فنی نیستن و حتی میتونه مسائل معنوی و انسانی باشه)

اگر برنامه‌نویس به اندازه کافی ارزش و انگیزه پیدا کنه به مراتب کمتر پیش میاد که به فکر شرکت دیگه باشه.
برنامه‌نویس ها مریض نیستن که مدام شرکت عوض کنن .

خوب شاید بگید که برنامه‌نویس باید دقت کنه که شرکت مناسبی رو پیدا کنه اما این حرف زمانی درسته که برنامه‌نویس به اندازه کافی انتخاب خوب داشته باشه .

نکته دیگه ای که باید در نظر داشته باشید این هست که برنامه‌نویس ها مثل بازیکن های فوتبال هستن.
یه بازیکن امکان داره که سرعت پیشرفتش خیلی بالا باشه و مثلا در طول ۵ سال از لیگ دسته سه به لیگ اروپا برسه.
یعنی تقریبا هر سال یک سطح بره بالاتر.

وقتی یه برنامه‌نویس هر سال پیشرفت خوبی داره و میتونه توی شرکت‌ها و پروژه‌های حرفه‌ای‌تر و با حقوق بیشتر کار کنه چرا باید بدونه هیچ انگیزه و ارزشی خودش رو تلف کنه و مثلا ۴ یا ۵ سال توی همون شرکت بمونه .

البته زمانی که اون شرکت هم مثل خودش پیشرفت خوبی داشته باشهقضیه فرق میکنه.
مثل بازیکنی که خودش و تیمش هم‌زمان با هم پیشرفت و صعود میکنن به لیگ های بالاتر .
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۸/۰۲/۰۸
آقای مرادی عزیز
سلام
1- با شما موافقم، فول استک رضا غیابی را باید چند بار گوش کرد. مخصوصاً اگر کسی زیر سی سال سن داشته باشد، خیلی خیلی مفید خواهد بود.
2- تغییر شغل دائم به نظرم اتفاق بزرگی است و اگر کسی خیلی سریع در حال این کار باشد، به نظر به ثبات مورد نظر نرسیده است. مورد نظر کی؟ مورد نظر کارفرمای آینده. هر چند نسبت به استفاده از عبارت هرزه خیلی گارد دارم ولی توضیحی از این رُک‌تر فعلا به ذهنم نمی‌رسد.
موفق باشید
مصطفی صالحی پور
مصطفی صالحی پوربنیان گذار مجموعه نرم افزاری
۱۳۹۸/۰۱/۲۸
با نوشتن این نوع عنوان ها ( هرزه ، روسپی ) دست ما رو برای نوشتن محتوا های خفن تر باز میذارید بابت این مسئله تشکر میکنم .
در رابطه با سرنخی که دادید ، ایده‌ی بسیار جالبی بود ویژه بچه های سکان آکادمی
اولش فکر می‌کردم که باید دنبال صفحه‌ی گفت و گو باشم اما بعد متوجه شدم جای دیگه باید دنبال بگردم که خوشبختانه پیداش کردم ( این هم یک راهنمایی از من )

بازهم مثل همیشه عالی بود