رحیم قاسمی

مقایسه ( Php7 و . Net core )

رحیم قاسمی برنامه نویس asp.net core

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی رحیم قاسمی می‌باشد.

در این مقاله تلاش متواضعانه ای را برای مقایسه بین ( Php7 و . Net core )انجام می‌دهیم، و امیدواریم، در پایان آن، شما قادر به انتخاب یک از این دو مورد برای پروژه های خود باشید .

1. مقیاس پذیری

(مقیاس‌پذیری (به انگلیسی: Scalability)، ویژگی مطلوبی از یک سامانه(سیستم)، شبکه یا فرایند است که به توانایی آن برای پاسخگویی به افزایش میزان بار کاری به سهولت دلالت می‌کند یا میزان آمادگی سیستم را برای افزایش بار کاری نشان می‌دهد)

PHP خیلی مقیاس پذیر است و اگر توسعه دهنده گان مهارت کافی را داشته باشند، نرم افزاری یکپارچه و با پاسخ گویی بالا خواهند داشت ، اگر چه شما اگر به یک چهار چوب جامع با بهترین استانداردهای برنامه نویسی برای توسعه یک برنامه مقیاس پذیر نیاز داشته باشید .Net یکی از بهترین انتخاب ها است .

*برنده مقیاس پذیری : هر دو مساوی

2. عملکرد و سرعت

عملکرد و سرعت یک چارچوب مکمل یکدیگر هستند. مهم نیست که از کدام خط‌مشی استفاده می‌کنید، زمان پاسخ دهی توسط مرورگر و سرعت ارتباط بین سرورها به هم متصل کارایی خط و مشی شما را نشان خواهد داد .PHP هیچ محدودیت سرعتی ندارد، چرا که در سیستم‌های عملیاتی مختلف کار می‌کند.و قرار گرفتن بر روی سیستم‌عامل لینوکس شانس انجام بسیار بهتر از سایر سیستم‌عامل‌ را به آن می دهد . همچنین از پشته LAMP استفاده می‌کند. علاوه بر عملکرد و سرعت پاسخگویی سرعت راه اندازی و لانچ سریع پروژه ها در آن بسیار بالاست . اما در مقابل آن آخرین نسخه .Net نسخه کور قابلیت اجرا بر روی تمام سیستم عامل ها( لینوکس و ویندوز و مک) بدون محدودیت و با قابلیت پشتیبانی از پایگاه داده های مانند MySQL، SQL Server، PostgreSQL، Oracle و غیره به همراه کتابخانه‌های قدرتمند آن‌ها را داراست .

*برنده عملکرد و سرعت : Php

3.هزینه

PHP متن‌باز است و از این رو استفاده از آن رایگان می باشد. علاوه بر این، PostgreSQL ، MySQL، سرور Apache، و سیستم‌عامل لینوکس نیز آزاد و رایگان هستند. شما می‌توانید هر زمان که نیاز است به ارتقا رایگان پروژ های خود بپردازید.

جدیدترین ورژن پلتفرم .Net نیز آزاد است، اما همه چیز به اینجا منتهی نمی شود. بلکه شما باید سیستم‌عامل ویندوز را خریداری کنید ، هزینه مجوز برای مایکروسافت ویندوز سرور، Microsoft SQL Server و بعدها برای ارتقا آن هزینه پرداخت کنید. به عنوان مثال، نسخه استاندارد ویندوز سرور ۲۰۱۴ (برای کسب‌وکار کوچک)تقریبا ۳،۲۲۶ دلار هزینه خواهد داشت.

*برنده هزینه : Php

4.امنیت

در توسعه پروژه ها مشخص کردن اینکه کاربر نهایی چه کسی خواهد بود و امنیت در چه سطحی اهمیت دارد بسیار مهم است. PHP کاربر محور بوده و به نیازمندی‌های کاربر نهایی اهمیت بالایی می دهد ، این در حالیست که .NET کمی سختگیرانه برخورد می کند زیرا به امنیت و Functionalities اهمیت بیشتری می‌دهد و نیازمندی‌های کاربر نهایی در مرحله دوم قرار می‌گیرد. همچنن.Net Core با پشتیبانی از اتصال OAuth۲ - JWT HMAC - JWT (استاندارد ترجیح داده‌شده برای وب ۲.۰) آخرین پروتکل امنیتی را پشتیبانی می‌کند که ما می‌توانیم سیستم تایید هویت و مجوز خود را در آن ایجاد کنیم.

*برنده امنیت : ASP.NET، درصورتی که ویژگی امنیتی اهمیت بیشتری داشته باشد.

5. وضعیت اشتغال و سهولت کار :

برای یک برنامه‌نویس با تجربه Php شغل های بسیاری وجود دارد. شرکت‌ها همیشه دنبال یک برنامه‌نویس Php هستند. اما این بدین معنا نیست که برای یک برنامه‌نویس .Net فرصت شغلی وجود ندارد اتفاقا از آنجا که مایکروسافت یک چارچوب جدید معرفی کرده است، شرکت ها و افردای که از نسخه های قبلی استفاده می کرند در حال حاضر به آرامی به سمت نسخه جدید .Net Core حرکت می‌کنند. این امر باعث ایجاد مشاغل بیشتر برای توسعه دهندگان.NET در بازار شده است.

سهولت کار و سرعت یادگیریPhp بسیار زیاد است اما در مقابل.Net core کار توسعه دهندگان .Net را بسیار آسان کرده است و توسعه دهنگان و برنامه نویسان .Net Core لازم نیست خو را درگیر موارد زیر بکنند :

IOC containers (Dependency Injection), Logging mechanism, thentication, and Authorisation mechanism

*برنده مشاغل و سهولت استفاده : هر دو مساوی

6. منحنی یادگیری

Php خیلی آسان است و هر فرد مبتدی می‌تواند به راحتی راه خود را در این مورد پیدا کند. مستندسازی و نحو کارها ساده و مبتدی بوده و کاربران می‌توانند به راحتی از آن‌ها پیروی کنند. افرادی که با C آشنا هستند به راحتی می‌توانند در Php کار کنند. همچنین ماژول های عملکردی بسیاری از قبیل مبدل PDF، مبدل نوع فایل، نمودار و غیره را فراهم می‌کند که به توسعه هندگان کمک می‌کند تا وظیفه خود را به سرعت انجام دهند.

.Net Coreمشابه جاوا است. بنابراین، توسعه دهندگان که پیش از این با جاوا و C کار کرده اند، طراحی و نوشتن پروژه‌ها را آسان یاد خواهند گرفت.

*برنده منحنی یادگیری : هر دو مساوی

7. پشتیبانی

سازندگان زبان ها به یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان نیاز دارند که ماهرانه، دقیق و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ می‌دهند. در PHP واکنش می‌تواند سریع‌تر باشد چون توسعه دهندگان به طور مداوم به فروم های پشتیبانی بی شماری مراجعه می‌کنند..NET همچنین مجموعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد با داکیومنت کامل شرکت بزرگ مایکروسافت و پشتیبانی کامل این شرکت را داراست.

برنده: هر دو عالی هستند، اما تعداد حامیان حمایتی می‌تواند در NET. کم‌تر باشد.

نتیجه گیری :

در نهایت، همه چیز بستگی به نیازمندی‌ها و گستره کسب‌وکار شما دارد.

Php برای وب سایت‌های تجاری کوچک، فروشندگان نرم‌افزار مستقل، startups های نرم‌افزاری، صدور صورت‌حساب و invoicing وب سایت‌ها و CRM مناسب‌تر است. در حالی که NET برای شبکه‌های داخلی بزرگ، سطح سازمانی CRM مناسب‌تر است.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
آرش لیلازیمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۱/۱۶
این نوع قیاس ها شاید برای افرادی که تجربهء کاری با هر دو ابزار را ندارند مقبول واقع گردد، که البته ممکن است باعث گمراهی شان هم بشود؛ ولی برای افراد با تجربه، بدون ارائه نتیجه بنچمارک رسمی و قابل تکرار، چنین قیاس هایی به هیچ عنوان قابل قبول واقع نمی‌شوند.


این لینک یک بنچمارک معروف، معتبر، تکرارپذیر، اُپن سُرس و مستقل از زیرساخت می‌باشد:
https://www.techempower.com/benchmarks/#section=data-r17


قابل ذکر است کلیه آزمون ها در محیط لینوکس انجام شده. ضمنا اگر کسی با بنچمارک های معتبر و قابل تکرار دیگری آشنایی دارد، لطفا معرفی نماید.


در مطلب بالا، مورد شماره 3 (عملکرد و سرعت) کاملا بر خلاف نتایج بنچمارک بیان شده. لطفا به رتبه های «اِی اس پی دات نت کُر» (رتبه 6) و «پی‌اچ‌پی 7» (رتبه 74) و «پی‌اچ‌پی 5» (رتبه 67) دقت فرمایید.


مورد شماره 4 (هزینه) هم کاملا ناصحیح و گمراه کننده بیان شده. «اِی اس پی دات نت کُر» به همان اندازه «پی‌اچ‌پی» رایگان و اُپن سُرس می‌باشد و با توجه به سازگاری آن با لینوکس و دیتابیس‌هایی نظیر «مای اس کیو ال»، هزینه جانبی دیگری در بر ندارد.
کاربر میهمان
محمدرضامن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۲۱
یاد گرفتن PHP خیلی راحت تره!
مهراد
مهراد توسعه دهنده وب و علاقه‌مند به تکنولوژی
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
ممنون از توضیحاتتون.
من مورد امنیت رو متوجه نشدم. یعنی ایشوی امنیتی‌ای وجود دارد که دات نت می‌تواند جلوی آن را بگیرد ولی PHP نمی‌تواند ؟
کاربر میهمان
حجتمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
پس چرا دیجیکالا رفت روی استک پی اچ پی؟