آموزش Unit Test

مؤلف دوره:
این دوره توسط بهزاد مرادی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره متوسطه است.

پیش‌نیازها:
پیش‌نیاز این دوره آشنایی با اصول زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی است.

تعداد آموزش‌ها:
۹ قسمت

برای شروع کلیک کنید

آشنایی با مفهوم Unit Test

طبق تعریف ویکیپدیا، Unit Testing سازوکاری به منظور آزمودن صحتِ کارکرد واحد‌های کوچکی از سورس‌کد نرم‌افزار است که بر آن اساس کارکرد صحیح هر قسمت از کد که تحت عنوان Unit یا واحد شناخته می‌شود ارزیابی می‌گردد.

اساساً می‌توان گفت که هدف از یونیت تست آن است که به صورت کاملاً مجزا هر بخش از سورس‌کد آزمایش گشته تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل گردد به طوری که یکی از مزایای بارزش آن است که مشکلات و باگ‌های نرم‌افزار خیلی سریع در پروسهٔ توسعهٔ نرم‌افزار خود را نشان خواهند داد و احتمال خیلی کمی وجود خواهد داشت تا روی سرور اصلی دیپلوی گردند.

در عین حال، Unit Testing یکسری نقاط ضعف هم دارا است که از آن جمله می‌توان گفت از آنجا که در این فرآیند بلوک‌های کوچک کد تست می‌شوند، دولوپر هرگز قادر نخواهد بود کارکرد این بلوک‌های کوچک کد زمانی که با یکدیگر ادغام می‌شوند را بیازماید و اینجا است که می‌باید به سراغ روشی تحت عنوان Integration Testing برویم.

به منظور سهولت کار توسعه‌‌دهندگان نرم‌افزار، یکسری فریمورک برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف توسط کامیونینی اپن‌سورس و همچنین شرکت‌های نرم‌افزاری به بازار عرضه شده که پروسهٔ یونیت تست را تسهیل می‌کنند که برای کسب اطلاعات بیشتر در این ارتباط می‌توانید به مَدخل List of Unit Testing Frameworks در ویکیپدیا مراجعه نمایید.

معرفی دورهٔ آموزش Unit Test

در این دورهٔ آموزشی آنلاین هدف آن است تا دانشجویان را با مفاهیم اصلی یونیت تست آشنا ساخته سپس این مفاهیم را در زبانی همچون PHP و با استفاده از فریمورک اپن‌سورس PHPUnit پیاده‌سازی نماییم.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
دورهٔ «آموزش Unit Test» برای دولوپرهای بک‌اند تألیف شده است که قصد دارند تا دانش خود را در حوزهٔ‌ توسعهٔ نرم‌افزار ارتقاء بخشیده و با استفاده از یونیت تست اپلیکیشن‌های پایدارتری توسعه دهند.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
با گذراندن دورهٔ آموزش PHP پیش از این دوره و یا به صورت هم‌زمان، دانشجویان درک به مراتب بهتری از نکات آموزشی خواهند داشت. علاوه بر آشنایی با مقدمات زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی همچون متغیرها، دستورات شرطی، حلقه، سوئیچ و غیره، آشنایی با شیئ‌گرایی (OOP) نیز کمک به درک بهتر نکات آموزشی این دوره خواهد کرد.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که این دوره را بگذرانند قادر خواهند بود تا با استفاده از فریمورک PHPUnit نحوهٔ تست وب اپلیکیشن‌های نوشته‌شده با زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی را فرا گیرند.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هرگونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت بر خلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل‌ پیگرد قانونی است.