آموزش RESTful API

مؤلف دوره:
این دوره توسط بهزاد مرادی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره متوسطه است.

پیش‌نیازها:
پیش‌نیاز این دوره آشنایی با اصول طراحی سایت و یک زبان سمت سرور است.

تعداد آموزش‌ها:
۲۸ قسمت

برای شروع کلیک کنید

آشنایی با مفهوم RESTful API

RESTful برگرفته از کلمات Representational State Transfer است که در واقع یکی از انواع معماری‌های طراحی Application Programming Interface یا به اختصار API می‌باشد که در سال‌های اخیر به محبوبیت زیادی رسیده است. در این نوع معماری، کلاینتی همچون یک مرورگر یا اپ موبایل ریکوئست خود را در قالب پروتکل HTTP و با استفاده از متدهای این پروتکل همچون GET ،POST ،PUT ،DELETE و ... برای سرور ارسال می‌کند و ریسپانسی دریافت می‌کند که عموماً به صورت JSON است.

در مقابل این معماری، پروتکل Simple Object Access Protocol یا به اختصار SOAP قرار دارد که از آن طریق می‌توان به تبادل دیتا از طریق شبکه در قالب وب سرویس‌های مختلفی با فرمت XML پرداخت. همچنین استاندارد جدیدی تحت عنوان GraphQL به منظور طراحی و توسعهٔ API به صورت اپن‌سورس توسط کمپانی فیسبوک عرضه شده است که به کمک کامیونیتی بزرگی از دولوپرها و شرکت‌ها از سراسر دنیا ساپورت می‌شود. در حقیقت، GraphQL در پاسخ به نقدهایی طراحی شد که به RESTful API وارد است تا بتواند به عنوان راه‌کاری جامع و اثربخش در توسعهٔ API مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی دورهٔ آموزش RESTful API

در این دوره که مخاطب اصلی‌اش دولوپرهای بک‌اِند است، اقدام به توسعهٔ یک RESTful API در قالب پروژه‌ای عملی خواهیم کرد. لازم به یادآوری است که در این دورهٔ آموزشی زبان انتخابی به منظور توسعهٔ اپلیکیشن PHP است و از همین روی آشنایی با این زبان به منظور درک بهتر آموزش‌ها ضروری است.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
دورهٔ «آموزش RESTful API» برای دولوپرهای بک‌اند تألیف شده است که قصد دارند تا دانش خود را در حوزهٔ‌ توسعهٔ ای‌پی‌آی و یا نحوهٔ استفاده از سرویس‌های مبتنی بر ای‌پی‌آی ارتقاء بخشند.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
با گذراندن دورهٔ آموزش PHP پیش از این دوره و یا به صورت هم‌زمان، دانشجویان درک به مراتب بهتری از نکات آموزشی خواهند داشت. همچنین دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی در سکان آکادمی حاوی نکاتی عمومی مرتبط با کدنویسی است که مطالعهٔ آن‌ها یک دانش پایه‌ای در ارتباط با توسعهٔ نرم‌افزار در اختیار مخاطب قرار خواهد داد. به علاوه، با توجه به اینکه ساختار به کار رفته در این دوره مبتنی بر معماری MVC است، گذراندن دورهٔ آموزش معماری MVC الزامی می‌باشد.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که این دوره را بگذرانند قادر خواهند بود تا با نحوهٔ ساخت یک RESTful API اختصاصی به منظور استفاده از دیتای آن در دیگر سرویس‌ها همچون سایر وب‌سایت‌ها و یا اپ‌های موبایل آشنا شوند.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هرگونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت بر خلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل‌ پیگرد قانونی است.