معرفی دورهٔ آموزش رایگان زبان برنامه‌نویسی PHP


در دنیای وب و اینترنت، زبان PHP توانسته جای خود را به خوبی در میان دولوپرهایی که خواهان طراحی وب‌سایت‌های دینامیک هستند باز نماید (در ادامهٔ آموزش، بیشتر با مفهوم سایت‌های دینامیک یا پویا آشنا خواهید شد). به عبارت دیگر، طراحان سایت با به‌کارگیری زبان PHP خواهند توانست اپلیکیشن‌هایی طراحی کنند که تعاملی باشند به طوری که قابلیت‌هایی همچون سطوح دسترسی به صفحات مختلف، امکان ثبت‌نام در سایت، طراحی ناحیهٔ کاربری، جمع‌آوری اطلاعات کاربران، تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و بسیاری امکانات دیگر را می‌توانند به سایت خود اضافه نمایند.

یکی از مزیت‌های این زبان، اصطلاحاً C-Like بودن آن است؛ به عبارت دیگر، PHP جزو خانوادهٔ زبان‌های مشابه C است؛ لذا با یادگیری این زبان، دیگر زبان‌های متعلق به خانوادهٔ C را نیز به راحتی می‌توان فرا گرفت (از جمله دیگر زبان‌های C-Like می‌توان به سی‌شارپ، جاوا و سی‌پلاس‌پلاس اشاره کرد).

پیش‌نیازهای دوره
در دورهٔ آموزش زبان PHP در سکان آکادمی مبنا را بر آن خواهیم گذاشت که دانشجو هیچ‌گونه تجربهٔ کدنویسی با زبان‌های برنامه‌نویسی ندارد اما در عین حال توصیه می‌کنیم دورهٔ آموزش اصول برنامه‌نویسی در سکان آکادمی گذرانده شود تا درک به مراتب بهتری از مباحث کلی برنامه‌نویسی داشته باشید. به طور کلی، مهم‌ترین پیش‌نیازهای شروع این دوره عبارتند از:

- آشنایی با زبان انگلیسی: اگر کسی قصد ورود به صنعت توسعهٔ نرم‌افزار را داشته باشد اما دانش زبان انگلیسی وی قوی نباشد، به طور حتم وی پیشرفت چندانی نخواهد کرد و شاهد این ادعا هم دلایل مختلفی است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

کلیهٔ مستندات اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی،‌ فریمورک‌ها و لایبرری‌های مختلف به زبان انگلیسی هستند. علاوه بر این، اکثر آموزش‌های معتبر در فضای وب همچون یوتیوب، استک اورفلو و غیره نیز به زبان انگلیسی در اختیار علاقمندان قرار گرفته‌اند. همچنین بیشتر پرسش و پاسخ‌های مرتبط با مشکلات برنامه‌نویسی در سایت‌هایی همچون گوگل، استک اورفلو، کوئرا و غیره نیز به زبان انگلیسی است و در این حوزه منابع فارسی معتبر بسیار اندکی وجود دارد.

با این تفاسیر، وقتی کسی با هدف حرفه‌ای شدن در کدنویسی -فارغ از نوع زبان برنامه‌نویسی- وارد حوزهٔ توسعهٔ نرم‌افزار گردد، به ناچار نیاز به مطالعهٔ مستندات، سرچ در گوگل و استک اورفلو،‌ مطالعهٔ آموزش عرضه شده و دیگر مباحث مربوطه خواهد داشت که درصد قابل‌توجهی از تمامی این موارد به زبان انگلیسی هستند. 

در همین راستا، توصیه می‌شود روی این مهارت سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی صورت پذیرد. در پاسخ به این سؤال که از میان مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی کدام‌ یک برای دولوپرها بیشتر حائز اهمیت هستند، بایستی گفت که به ترتیب مهارت‌های زیر را بایستی به دست آورد:
- درک مطلب (Comprehension) 
- نوشتار (Writing)
- شنیدار (Listening)

در واقع، برای خواندن مستندات زبان‌های برنامه‌نویسی و غیره ما می‌بایست مهارت اصطلاحاً Reading (خواندن و درک مطلب) خوبی داشته باشیم؛ همچنین چنانچه بخواهیم در تالارهای گفتگو سؤالی را مطرح کنیم و یا در گوگل به دنبال چیزی باشیم، می‌بایست از مهارت اصطلاحاً Writing (نوشتار) خوبی برخوردار باشیم (در نهایت هم می‌توان به تسلط به مهارت اصطلاحاً Listening یا شنیداری اشاره کرد که برای دیدن ویدیوهای آموزشی زبان اصلی بسیار حائز اهمیت است).

چنانچه مهارت زبان انگلیسی شما چندان خوب نیست، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ روش‌های یادگیری و آموزش زبان انگلیسی در وبلاگ سکان آکادمی مراجعه نمایید که راه‌کارهایی سریع به منظور تسلط به جنبه‌های مختلف زبان‌های زندهٔ مختلف -به‌خصوص زبان انگلیسی- در آن ارائه شده است.

علاوه بر کلیهٔ موارد فوق، بایستی به این نکته هم اشاره کنیم که در اکثر مصاحبه‌های شغلی برای پوزیشن برنامه‌نویس یا مهندس نرم‌افزار، داشتن تسلط به زبان انگلیسی یک باید است. در واقع، اگر به پادکست‌های منتشر شده در رادیو فول‌استک سکان آکادمی مراجعه نمایید، بلااستثناء خواهید دید که مهمانان روی یادگیری زبان انگلیسی تأکید کرده‌اند.

- تایپ ۱۰ انگشتی: کمتر دولوپر حرفه‌ای را می‌توان یافت که مهارت تایپ ۱۰ انگشتی نداشته باشد. در واقع، توانایی تایپ ۱۰ انگشتی به صورت اصولی و سریع، می‌تواند به ما در توسعهٔ سریع‌تر اپلیکیشن‌ کمک کند. همچنین توانایی تایپ کردن اصولی، کدنویسی را برای دولوپر لذت‌بخش‌تر خواهد ساخت.

- مهارت‌های سرچ در گوگل: پیش از این گفتیم که جستجو در موتورهای جستجو به خصوص گوگل، بخشی لاینفک از زندگی یک دولوپر است اما مهم‌تر از آن، آشنایی با روش‌های صحیح جستجو است. به عبارت دیگر، اینکه بدانیم چه کلیدواژه (کیورد) و چه عباراتی را در سرچ خود بگنجانیم که زودتر به نتیجه برسیم، بسیار مهم است.

- آشنایی با زبان HTML: مخاطبین این دوره نیاز است تا با مفاهیم اصلی زبان HTML آشنایی داشته باشند (از سوی دیگر، در صورت آشنایی با زبان CSS،‌ می‌توان این انتظار را داشت تا نتایج کدهای HTML که توسط زبان PHP ایجاد می‌شوند نیز از لحاظ بصری زیباتر به نظر برسند اما دانش زبان CSS الزامی نیست. همچنین امروزه زبان JavaScript به مهارتی لاینفک در حوزهٔ طراحی وب مبدل شده و چنانچه بخواهید به یک دولوپر اصطلاحاً فول‌استک یا «همه فن حریف» مبدل گردید، تسلط به این زبان نیز الزامی است اما در عین حال، برای شروع این دوره یک باید نیست).

در دورهٔ آموزش رایگان زبان PHP در سکان آکادمی، ابتدا با اصول اولیهٔ کار با این زبان آشنا خواهید شد اما پیش از هر چیز، یک نمای کلی از این زبان محبوب به همراه تاریخچه‌ای مختصر از آن به تصویر کشیده شده، سپس وارد جزئیاتی همچون سینتکس این زبان، تکنیک‌های برنامه‌نویسی با زبان PHP شده و در نهایت، به مباحث پیشرفتهٔ این زبان همچون شیٔ‌گرایی خواهیم پرداخت. 

به منظور تسهیل فرایند این دورهٔ آموزشی، باکس‌هایی به صورت زیر استفاده خواهند شد تا دانشجویان دوره بهتر بتوانند برخی از نکات مهم این دورهٔ آموزشی را به خاطر بسپارند.

نکته
نکاتی که منجر به درک بهتر موارد مطروحه می‌شوند، در قالب باکس‌های سبز رنگی به این شکل در اختیار دانشجویان قرار خواهند گرفت.
هشدار
برنامه‌نویسان مبتدی در برخی موارد می‌بایست دقت بیشتری به خرج دهند تا در آینده با سردرگمی کمتری مواجه شوند؛ به همین منظور، هشدارهای این دورهٔ آموزشی در قالب باکس‌های قرمز رنگی به این شکل درمعرض دید دانشجویان قرار خواهند گرفت.
به خاطر داشته باشید
برخی نکات هستند که مخاطبین این دورهٔ آموزشی می‌بایست به‌خاطر بسپارند چراکه در آموزش‌های آتی به آن نیاز خواهند داشت که کلیهٔ این نکات در قالب باکس‌های آبی رنگی به این شکل عرضه خواهند شد.

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
همچی‌اوکی بود
کاربر میهمان
FarShadمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ممنون .. چه سایت عالی و تمیزی هستید
mohamad kazemi
mohamad kazemi
۱۳۹۷/۰۸/۱۶
سلام پس چرا فصل بعد رو نمیزارید استاد شما واقعا عالی تدریس میکنید همه چی واضع هستش
یکمم به فکره phpباشید زودتر فصل ها رو بزارید ممنون میشم دستتون درد نکنه
در پناه حق یا علی
کاربر میهمان
سپیدهمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۸/۱۵
سلام من تقریبا 4 ساله از مطالب و آموزش های سایتتون استفاده می کنم و میتونم بگم نمونه هستید . اما یه خواهش و یا شاید پیشنهاد دارم آموزش ها رو در قالب پی دی اف بزارید که دانلود کنیم البته اگر مقدور هست .
من درباره فیلم های آموزشی اندروید و جاوا به دوستان توضیحاتی دادم و چند پارت رو بهشن دادم و برای بقیه اش خودشون اومدن و دان کردند و نشر دادیم و نشر میدم مطالب سایت رو با ذکر منبع و مدرس .سپاسگزار.
smnavidstark77
smnavidstark77
۱۳۹۷/۰۵/۰۲
سلام آقای مرادی عزیز خسته نباشین
این دوره کی تکمیل میشه ؟ ممنون🌷
محسن
محسن
۱۳۹۷/۰۱/۳۱
در صورت داشتن دانش
html, css, jabascript
یعنی دولوپر می تونه UI سایت رو پیاده سازی کنی، اگر به این مجموعه php هم اضافه بشه صفحات طراحی شده می تونن با سمت سرور هم ارتباط برقرار کنن و اگر در ادامه mysql هم به این موارد اضافه بشه
میشه یک سایت رو از صفر تا 100 پیاده سازی کرد

البته در پروژه های تخصصی و بزرگ هر کدوم از این موارد توسط افرادی مثل فرانت اند دولوپر، بک اند دولوپر و دیتابیس ادیمینستریتور انجام می شه اما یک فرد با دانستن این موارد در سطوح قابل قبولی به تنهایی هم یک وب سایت رو کامل ییاده سازی کنه
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۳۱
یکی از مهارت‌های مهم یک توسعه‌دهنده ی خوب، توانایی جست‌وجوی خوب و بهینه‌ست. به این معنا که از اینترنت که بزرگترین گنجینه‌ی دانش بشری‌ست به نحو احسن استفاده کنه و بتونه در کمترین زمان ممکن، اون اطلاعاتی که بهشون نیاز داره رو استخراج کنه و در جای خودش به کار ببنده.
با توجه به تعدد موارد حفظی در هنگام استفاده از ابزارهای مختلف، این مهارت میتونه ما رو بی‌نیاز از حفظ کردن تمامی دستورات و رشته‌ها کنه.
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۱۶
شخصا، پیش نیاز هایی که برای شروع برنامه نویسی نیاز هستند، این ۳ مورد عنوان میکنم:

- زبان انگلیسی (برای شخصی که انگلیسی زبان مادری‌ش نیست!)
- تایپ ۱۰ انگشتی
- ریاضیات پایه

بعد از این پیش نیاز ها، آشنایی با الگوریتم و الگوریتم نویسی میتونه فرد رو برای یادگیری برنامه نویسی آماده کنه.

زبان PHP، زبان پراستفاده ای برای پویاسازی وبسایت هاست و با توجه به C-Based بودن زبان، کسانی که با این استایل آشنا هستند، به سرعت میتونن عناصر سازنده رو فرا بگیرن.
hosein
hosein
۱۳۹۶/۱۱/۲۸
سلام اقای مرادی ممنون میشم تجربه هاتون در یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی رو با بقیه به اشتراک بذارید :)
رضا سنگ‌سفیدی
رضا سنگ‌سفیدیطراح رابط کاربری/توسعه‌دهنده php
۱۳۹۶/۱۱/۲۶
بی صبرانه مشتاق خوندناین دوره و یادگیریش هستم