آموزش OOP در PHP

مؤلف دوره:
این دوره توسط بهزاد مرادی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره متوسطه است.

پیش‌نیازها:
پیش‌نیاز این دوره آشنایی با اصول زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی است.

تعداد آموزش‌ها:
۲۵ قسمت

برای شروع کلیک کنید

آشنایی با مفهوم OOP

Object Oriented Programming یا به اختصار OOP، سَبکی در توسعهٔ نرم‌افزار است که در مقابل روش Procedural قرار می‌گیرد. در واقع، در روش سنتی (Procedural) روال بدین شکل بود که کدها به ترتیبِ مد نظر توسعه‌دهنده نوشته شده و به همان ترتیب نیز از بالا به پایین اجرا می‌شدند. در عین حال، امروزه صنعت توسعهٔ نرم‌افزار شاهد عرضهٔ نرم‌افزارهای پیچیده‌ای می‌باشد و این در حالی است که روش‌های قدیمی کدنویسی آن طور که باید و شاید مؤثر واقع نمی‌گردند و می‌توان گفت که از همین روی امروزه تمامی شرکت‌های مطرح نرم‌افزار به روش‌های جدید توسعهٔ نرم‌افزار از جمله OOP روی آورده‌اند. اساساً می‌توان گفت که شیئ‌گرایی مزایای بسیاری دارا است که از جملهٔ مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ماژولار شدن سورس‌کد، جلوگیری از نوشتن کدهای تکراری، قابلیت توسعه/نگهداری بهتر پروژه و ... اشاره کرد.

در فضای کسب‌وکار نیز به طور قطع می‌توان گفت که تمامی شرکت‌های نرم‌افزاری از فریمورک‌های عرضه‌شده به بازار استفاده می‌کنند. به طور مثال، برای توسعهٔ وب اپلیکیشن با استفاده از زبان پی‌اچ‌پی فریمورک‌های متنوعی به صورت اپن‌سورس در اختیار توسعه‌دهندگان این زبان قرار گرفته‌ که از آن جمله می‌توان به Zend ،Laravel و Symfony اشاره کرد که از قضا تمامی این فریمورک‌‌ها بر پایهٔ اصول OOP طراحی شده‌اند. به عبارت دیگر، جهت ورود به بازار کار به شکل حرفه‌ای، نیاز به تسلط به مبانی اصول شیئ‌گرایی خواهیم داشت.

معرفی دورهٔ آموزش OOP در PHP

در این دورهٔ آموزشی آنلاین، علاقمندان به زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی با اصول Object Oriented Programming با ذکر مثال‌هایی در این زبان آشنا شده به طوری که پس از پایان دوره دید نسبتاً روشنی نسبت به مفاهیم کلیدی شیئ‌گرایی همچون کلاس، متد، آبجکت و ... پیدا خواهند کرد.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
دورهٔ «آموزش OOP در PHP» برای دولوپرهای زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی تألیف شده است که با اصول و مبانی این زبان آشنا بوده و حال قصد دارند تا دانش خود را در حوزهٔ شیئ‌گرایی ارتقاء بخشند.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
پیش از این دوره، آشنایی با مبانی زبان برنامه‌نویسی PHP به منظور درک بهتر اصول شیئ‌گرایی الزامی است.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که این دوره را بگذرانند دانش پایه‌ای کار با فریمورک‌های زبان پی‌اچ‌پی همچون فریمورک محبوب Laravel، توسعهٔ وب اپلیکیشن با استفاده از معماری MVC و همچنین توانایی استفاده از الگوهای طراحی در این زبان را به دست خواهند آورد.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هر گونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت بر خلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل‌ پیگرد قانونی است.