آموزش معماری MVC

مؤلف دوره:
این دوره توسط بهزاد مرادی تألیف شده است.

سطح دوره:
سطح این دوره متوسطه است.

پیش‌نیازها:
پیش‌نیاز این دوره آشنایی با اصول طراحی سایت و زبان برنامه‌نویسی پی‌اچ‌پی است.

تعداد آموزش‌ها:
20 قسمت

برای شروع کلیک کنید

آشنایی با مفهوم معماری Model View Controller

MVC برگرفته از کلمات Model View Controller است که این معماری کاربردش در توسعهٔ نرم‌افزارهای مختلف به‌خصوص وب اپلیکیشن‌ها است به طوری که از سه بخش عمده تشکیل شده که عبارتند از:

- Model: این بخش، که کلیدی‌ترین لایه می‌باشد، مسئول اصطلاحاً Business Logic اپلیکیشن است.
- View: این بخش مسئولیت نمایش داده‌ها را بر عهده دارد.
- Controller: این بخش مسئول برقراری ارتباط مابین مدل و ویو است.

الگوی معماری MVC موجب جداسازی کامپوننت‌های فوق در یک وب اپلیکیشن می‌شود به طوری که در نهایت منجر به کاهش پیچیدگی و سهولت توسعۀ اپلیکیشن خواهد شد و این امکان را برای دولوپرها فراهم می‌آورد تا بتوانند به شیوه‌ای مؤثر از سورس‌کد اپلیکیشن استفادۀ مجدد داشته باشند. به طور کلی، از این الگوی معماری می‌توان برای طراحی معماری وب اپلیکیشن‌ها در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله پی‌اچ‌پی استفاده کرد (لازم به ذکر است که سایت سکان آکادمی با این معماری طراحی شده است.)

معرفی دورهٔ آموزش معماری MVC

در این دوره، که مخاطب اصلی‌اش دولوپرهای بک‌اِند است، اقدام به توسعهٔ یک فریمورک ساده بر پایهٔ معماری سه‌لایهٔ MVC خواهیم کرد و لازم به یادآوری است که در این دورهٔ آموزشی زبان انتخابی پی‌اچ‌پی است و از همین روی آشنایی با این زبان و همچنین مفاهیم شیئ‌گرایی به منظور درک بهتر آموزش‌ها ضروری است.

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟
دورهٔ «آموزش معماری MVC» برای دولوپرهای وب اپلیکیشن تألیف شده است که قصد دارند دانش خود را در حوزهٔ‌ توسعهٔ وب ارتقاء بخشیده و با استفاده از این معماری اپلیکیشن‌هایی ماژولار طراحی کنند.

آیا این دوره پیش‌نیاز خاصی دارد؟
با گذراندن دورهٔ آموزش PHP پیش از این دوره و یا به صورت هم‌زمان، دانشجویان درک به مراتب بهتری از نکات آموزشی خواهند داشت. همچنین دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی در سکان آکادمی حاوی نکاتی عمومی مرتبط با توسعهٔ وب است که مطالعهٔ آن‌ها یک دانش پایه‌ای در اختیار مخاطب قرار خواهد داد مضاف بر اینکه دورهٔ آموزش الگوهای طراحی ارتباط تنگاتنگی با مباحث طرح‌شده در این دوره دارا است.

پس از اتمام این دوره، چه دستاوردهای علمی به‌ دست خواهم آورد؟
دانشجویانی که این دوره را بگذرانند قادر خواهند بود تا با نحوهٔ ساخت یک فریمورک بر پایهٔ معماری سه لایهٔ MVC با استفاده از زبان PHP آشنا شوند.

آیا امکان بازنشر این دوره از طریق دیگر سایت‌ها وجود دارد؟
بر اساس قوانین سکان آکادمی، هرگونه بازنشر دوره‌های آموزشی این وب‌سایت بر خلاف قوانین سکان آکادمی بوده، از لحاظ شرعی حرام و از لحاظ حقوقی قابل‌ پیگرد قانونی است.