ساخت اولین پروژه در زبان برنامه نویسی جاوا


پس از آشنایی با تاریخچه ی زبان برنامه نویسی جاوا و فراگیری نحوه ی نصب نرم افزارهای مورد نیاز برای کدنویسی با این زبان، مفهوم کامپایل شدن، بایت کد و ...، در این آموزش نوبت به ساخت اولین پروژه خود با زبان جاوا در محیط برنامه نویسی اکلیپس می رسد که امیدواریم با طی کردن گام های ساخت یک پروژه ی جدید یکی پس از دیگری، مشکلی در اجرای اولین برنامه جاوای خود نداشته باشید.

به منظور ایجاد یک پروژه جدید در محیط برنامه نویسی اکلیپس، از منوی File گزینه New سپس Java Project را انتخاب نمایید. در بخش Project Name به دلخواه می توانید نامی را برای پروژه خود در نظر بگیرید. در این آموزش نام پیشنهادی Hello World می باشد. حال در بخش JRE نسخه مد نظر برای اجرای کدهای جاوای خود را مشخص ساخته و گزینه Use and execution environment JRE را انتخاب نمایید. در بخش Project Layout گزینه Create separate folders for sources and class files را انتخاب نمایید سپس مابقی گزینه ها را در حالت Default یا پیش فرض گذاشته و تغییری در آن ها ایجاد نکرده و گزینه Finish را بزنید (اگر به خاطر داشته باشید در آموزش ابزارهای برنامه نویسی با زبان جاوا، نحوه نصب JDK و فعال سازی آن در محیط برنامه نویسی اکلیپس آموزش داده شد. در واقع شما با نصب JDK به JRE یا Java Runtime Environment هم که برای اجرای برنامه های جاوا ضروری است دسترسی خواهید داشت.)

تا اینجا شما اولین گام برای ساخت یک پروژه جاوا را برداشته اید. شما در محیط اکلیپس در بخش Package Explorer فولدر پروژه ای تحت عنوان Hello World را خواهید دید. اکنون با کلیک بر روی نام پروژه ای که جدیداً ساخته اید آن را انتخاب نموده سپس کلیک راست نمایید. با انتخاب گزینه New پنجره دیگری باز خواهد شد و از میان گزینه های موجود روی گزینه Class کلیک نمایید. پنجره ای تحت عنوان New Java Class باز خواهد شد. به منظور دسترسی به چنین پنجره ای می توانید از منوی اصلی گزینه File را انتخاب نموده سپس روی گزینه New کلیک نمایید و در نهایت گزینه Class را انتخاب نمایید. در پنجره ی مربوط به ساخت Class، در بخش Name نامی را برای Class مد نظر انتخاب نمایید. در اینجا ما نام FirstProgram را انتخاب می کنیم (این نام می بایست با نام فایلی با پسوند java. که در این مرحله ایجاد می گردد یکسان باشد که اکلیپس این کار را به صورت خودکار برای ما انجام خواهد داد.)

هشدار
چنانچه نام کلاس با نام فایل با پسوند java. یکی نباشد بسته به این که این کلاس ایجاد شده در کجای برنامه مورد استفاده قرار گیرد منجر به شکل گیری ارور در حین کامپایل شدن برنامه خواهد شد. در صورتی که نامی به غیر از آنچه می بایست انتخاب نمایید انتخاب کرده اید، می توانید روی فایل مد نظر کلیک راست نموده و از بخش Refactor گزینه Rename را انتخاب نمایید و نام فایل خود را تغییر دهید.

در آموزش های گذشته اشاراتی به مفهوم کامپایل در برنامه نویسی داشتیم اما به منظور درک بهتر این موضوع، پیش از ادامه ی آموزش نیاز است تا به بررسی بیشتر مفهوم Compile در برنامه نویسی بپردازیم چرا که در طول آموزش ها از این واژه به کرات استفاده خواهد شد.

معنای لغوی واژه فوق الذکر در زبان فارسی جمع آوری کردن می باشد. به طور مثال کسی که برای تالیف یک کتاب از منابع مختلف استفاده می کند و از جاهای گوناگون مطالب کتابش را تهیه می کند در واقع کتابش را Compile می کند. در برنامه نویسی این واژه به زمانی اطلاق می شود که ما به عنوان برنامه نویس تعدادی Statement یا دستور نوشته ایم و می خواهیم آن ها تجمیع کرده و سورس کد خود را به زبانی قابل فهم برای ماشین مبدل سازیم. به عبارت دیگر، در حین Compile شدن، دستوراتی که ما نوشته ایم به دستورات قابل فهم برای کامپیوتر که همان صفر و یک می باشند تبدیل خواهند شد و در نهایت برنامه  اجرا می گردد. 

در ادامه ی ساخت اولین پروژه ی جاوای خود، لازم به ذکر است حرف اول نامی که برای کلاس خود انتخاب می نمایید می بایست با حرف بزرگ شروع شود. در حقیقت برای نامگذاری یک Class شما نمی توانید از , و - و همچنین اسپیس استفاده کنید. تنها علامت نگارشی که در نامگذاری یک کلاس می توان استفاده کرد _ می باشد. در ادامه، گزینه (public static void main(String[] args را تیک بزنید و دیگر گزینه ها را در حالت پیش فرض قرار داده و دکمه Finish را بزنید. اکنون درون کلاس HelloWorld خود، می بایست کدهایی به شکل زیر مشاهده نمایید:

class FirstProgram {  
  /**
   * @param args   
  */  
  public static void main(String[] args) {    
  // TODO Auto-generated method stub  
  }
}

خطی از برنامه که در برگیرنده (public static void main(String[] args می باشد به جاوا می گوید که این نقطه به منزله نقطه آغازین برنامه است. در حقیقت واژه main به ما می گوید که این بخش از برنامه جایی است که برنامه از آنجا آغاز می گردد. همانطور که ما برای نگارش، از پرانتز برای تبدیل تعدادی واژه به یک گروه استفاده می کنیم مثل (جاوا، زبان برنامه نویسی و اکلیپس)، در زبان برنامه نویسی جاوا نیز به منظور نشان دادن عناصری که به یک گروه تعلق دارند از { و } استفاده می کنیم. به عبارت دیگر هرآنچه که مابین { آغازین و } پایانی باشد متعلق به یک گروه می باشند.

به این گروه از دستورات در زبان های برنامه نویسی Block گفته می شود. در کد بالا { اول بعد از واژه Firstprogram و آخرین } نشانگر یک بلوک کد می باشند که کل برنامه جاوای ما را در بر می گیرند. نکته ای که اینجا می بایست مد نظر قرار داده شود این است که بلوک های کد را می توان درون دیگر بلوک ها قرار داد. در خط ۵ و خط ۷ یک جفت { } دیگر مشاهده می شود که دربرگیرنده یک متد با نام main هستند (در بخش های آتی به توضیح اینکه یک Method چیست خواهیم پرداخت.)

در خط ششم علامت // دیده می شود که برای Comment کردن بخشی از کد مورد استفاده قرار داده می شود. در حقیقت کامنت ها در زبان های برنامه نویسی صرفاً برای خود برنامه نویس هستند و از چشمان کامپایلر مخفی می مانند. به عبارت دیگر چنانچه شما بخواهید نکته ای را درون سورس کد خود بنویسید که از یک سو در حین اجرا از چشمان کامپایلر مخفی بماند و از سوی دیگر مسئله ای را به شما در آینده یادآور شود، از کامنت ها می بایست استفاده کنید.

در زبان برنامه نویسی جاوا ما سه نوع کامنت داریم که در ادامه به تفصیل در مورد آن ها توضیح داده خواهد شد (از خط ۲ تا پایان خط ۴ نوع دیگری از آن ها قابل مشاهده است.) نحوه ی استفاده از کامنت خطی به این شکل است که در منتها الیه سمت چپ خطی از کد که نوشته اید علامت // را قرار دهید تا آن خط از کد از دید کامپایلر مخفی بماند (به محض این که علامت فوق را تایپ نمایید، کد شما به رنگ خاکستری تغییر رنگ پیدا خواهد کرد و این بدان معنا است که این خط از کد به یک کامنت تبدیل شده است. از این پس هر کجا که خطی یا خط هایی از کد به رنگ خاکستری کم رنگ دیدید، این بدان معنا است که آن خط یا خطوط کامنت هستند.)

روش دیگری که برای کامنت کردن خطی از کد پیشنهاد می شود این است که نشانگر ماوس خود را روی آن خط قرار داده و کلیدهای Ctrl و علامت / را بزنید (چنانچه این روش را روی خطی از کد اعمال کنید که از قبل کامنت شده است، کامنت آن از بین خواهد رفت.)

تا اینجا شما موفق شده اید که اولین برنامه جاوای خود را با موفقیت بنویسید. اما چنانچه از منوی اصلی گزینه Run و مجدداً گزینه Run را انتخاب کنید یا به جای این کار کلید F5 را بزنید هیچ خروجی را مشاهده نخواهید کرد چرا که در بخش main که به منزله نقطه آغازین برنامه است شما هیچ چیزی به جز یک خط کامنت -که آن هم از دید کامپایلر مخفی می ماند- ننوشته اید (در آموزش های آینده در مورد تک تک واژگان خط ۵ و معنی آن ها به تفصیل توضیح داده خواهد شد.)

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمان
ازclassبعد از اینکه پروژه جاوا رو ساختیم استفاده نکنیم کار راحت تری هم هست
shirin hosseini
shirin hosseini
سلام. گزینه run برای من اجرا نمیشه و وقتی f5رو میزنم وارد run configuration می شه . لطفا راهنمایی کنید چجوری تنظیمات run رو انجام بدم.
نسخه برنامه اکلیپس من 6 هست
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
در حقیقت کامنت ها در زبان های برنامه نویسی صرفاً برای خود برنامه نویس نیستند ، بلکه کارایی دیگری نیز دارند که این یک از آنهاست.
کاربر میهمان
کاربر میهمان
دوستانی که مثل من دوست دارن یاد بگیرن و واقعا میخوان ادامه بدن .نظرتون چیه یه گروه بشیم
اگه نظرتون مثبته یا نظری دارین به تلگرامه من پیغام بدین منم یه مبتدیم
Walter28White@
https://telegram.me/Walter28White
amin
amin
ببخشید من وقتی ctrl +/ رو میزنم اول خط یه علامت منفی میاد وقتی میزنم کامنت + { حذف می شن و علامت منفی به مثبت تبدیل میشه بعد که علامت مثبت رو میزنم بر میگردن تو هرجا هم که بزنم ctrl+/ فقط کنار خط دوم میاد حالا میگم این درسته؟
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
نیاز است تا دوباره IDE ( اندروید استودیو یا ایکلیپس یا هر محیط کدنویسی ای که دارید ) را Renistall کنید . ( ابتدا پاک کنید و دوباره نصب کنید ف مشکل شما مرتفع خواهد شد .

در پاسخ به

fighter
fighter
bravo
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام.من این مراحل رو انجام دادم ولی بعدش برنامه رو از نو باز کردم تا تو تنظیمات به جای publicگزینهpackage رو بزنم اسم فایل هم همونfirstpogramباشه.ولی چون قبلا انجام دادم باید یک اسم دیگه بدم.الان چطوری میشه کلن هیستوریش پاک بشه
mohsen44
mohsen44
سلام. برای منم اینجوری شد. من اکلیپس رو پاک کردم دوباره نصب کردم خوب شد. شما هم یک بار امتحان کن
saman-s
saman-s
با سلام
دیروز که من دستور "امید صادقی نژاد در تاریخ: 1394/07/25
سلام.روی my computer کلیک راست کن بعد properties بعد advanced system setting بعد environment variable بعد دکمه new اینو داشته باش حالا برو توی درایو c شاخه program files(x86) شاخه java شاخه jdk شاخه bin این آدرس رو از نوار آدرس کپی کن و توی اون قسمت new قسمت user name بنویس path و قسمت variable value آدرس رو کپی کن و همه پنجره ها رو با ok کردن ببند "
زدم و مشکلم حل شد ولی امروز وقتی برنامه اکلیپس رو میخام باز کنم با مشکل زیر روبرو می شوم. لطفاً راهنمایی بفرمائید.
Failed to load a JNI shared library"C:Program Files (x86)Javajdk1.8.0_25bin...jrebinclientjvmdll".
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
تابع main چرا static تعریف میشه؟؟؟ اجباریه؟؟
عبدالحمید ارجمند
عبدالحمید ارجمندAndroid Developer - Java - عاشق گجتهای اپل و مایکــ
main یک تابع سیستمی است که شما اون رو تعریف نمیکنید ، بلکه با ایجاد هر پروژه شاهد ایجاد شدن این خط بصورت اتوماتیک خواهید بود. حتی استاتیک بودن اون هم دست شما نیست و بر اساس خواص و ویژگیهایی که داره نمیتونه چیز دیگه ای تعیین بشه ، میتونید برای درک بهتر چرایی استاتیک بودن Main به لینک مقابل مراجعه کنید https://stackoverflow.com/questions/146576/why-is-the-java-main-method-static

در پاسخ به

omid Eskandari
omid Eskandari
سلام
وقتی newproject رو ساختم یه ضربدر کنار همه خط های کد زده میشه و در قسمت پایین که مربوط به خروجه برنامه هست این ارور میاد: Description Resource Path Location Type
Unbound classpath container: 'JRE System Library [JavaSE-1.8]' in project 'Hello World' Hello World Build path Build Path Problem
امیر احمدی
امیر احمدی
آقا مرادی دمت گرم , برادر های دایتل باید پیشت لنگ بندازن :)
کاربر میهمان
کاربر میهمان
خواهش میکنم.امیدوارم مشکلتون حل شده باشه.
کاربر میهمان
کاربر میهمان
مرسی فاطمه جان
کاربر میهمان
کاربر میهمان
مال منم jpa project داره . یه گزینه زیرش هست project نوشته.اونو بزنید بعد هم java رو کلیک کنید.مشکلتون حل میشه.
کاربر میهمان
کاربر میهمان
با سلام و تشکر از اموزش خوبتون
من مشکلم مثل دوستمون توی new که می زنیم Jpa project میاد و گزینه هایی که گفتید رو نداره. ممنون میشم راهنمایی کنید
کاربر میهمان
کاربر میهمان
میشه من از این آموزش ها برای نت بینز استفاده کنم؟چون اکلیپسم نصب نمیشه.
parisan
parisan
ممنووووووووونمممم
ghadi
ghadi
انرژی مثبت ما را پذیرا باشید
mahdi
mahdi
سلام خیلی ممنون بابت آموزش هاتون
میخواستم بدونم تمی که روی اکلیپستونه و ازش استفاده میکنین چه تمیه؟؟
میشه لینک دانلودشو قرارا بدین؟؟
Hooman
Hooman
مشکلم حل شد به خاطر نسخه ی eclipse بود
Hooman
Hooman
لطفا پاسخ بدین الان چه کنم
M-Yall
M-Yall
سلام واقعا سایت خوبی دارین،ممنون .من با Codecademy کار میکردم اونم خوب بود ولی خیلی کاربردی نبود و محیط آموزش داخل خود سایت بود.
Hooman
Hooman
سلام من در قسمت file-new فقط jpa project میبینم و java project نداره
hamidrf
hamidrf
سلام .
ممنون از اموزش خوبتون
من بعد از ایجاد کلاس خطای زیر رو تو پنجره problem میگیرم.
Description Resource Path Location Type
Archive for required library: 'C:/Program Files/Java/jre1.9.0/lib/modules/bootmodules.jimage' in project 'Hello' cannot be read or is not a valid ZIP file Hello Build path Build Path Problem
نتونستم بفهمم مشکل از چیه؟ ممنون می شم راهنماییم کنید.
javad
javad
very gooooooooooooooooooooooood
علی یعقوبی
علی یعقوبی
yeah.

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
ممنونم آموزشاتون عالین واقعا!
کاربر میهمان
کاربر میهمان
ای ول عالی بود
ُSoroush
ُSoroush
ممنون عالی بود
امیر
امیر
سلام
من طبق آموزش اولین برنامه رو ساختم ، فقط یک تفاوت جزئی با کد آموزش داره
اولین خط کد تولیدی من نوشته :
public class FirstProgram {
ولی در متن آموزش public نداره ..... علتش رو کسی میدونه ؟
ُSoroush
ُSoroush
سلام
هنگام ایجاد Class در بخش Modifiers دو گزینه ی Package و Public وجود دارد که در صورت انتخاب Package دیگر کلمه ی Public در متن دستور وجود نخواهد داشت.

در پاسخ به

امیر
امیر
متشکرم از شما آقا سروش

در پاسخ به

ccc ccc
ccc ccc
سلام
public یک کلمه کلیدی برای مشخص کردن سطح دسترسی متد، فیلد و کلاس هست. در همین آموزش های جاوا در موردش صحبت شده. نمی دونم آموزش چندم هست ولی بگردین پیدا میشه.

در پاسخ به

امیر
امیر
ممنون از شما آقا سینا

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
خط اول فقط تو برنامه من خالیه یا کلا همش خالی میمونه و class First Program از خط دوم نوشته میشه؟
ُSoroush
ُSoroush
سلام
بله به همین صورت هست

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام ، بعد از ایجاد پروژه ی جدید در کنار پروژه ایجاد شده علامت تعجب ظاهر می شود ، دلیل این خطا چیست ؟
ApA
ApA
باسلام
در نرم افزار IntelliJ IDEA بخش Run را چطور باید فعال کرد؟
لطفا راهنمایی ام کنید.
مسیر sdk و.. را به نرم افزار می دهم ولی قبولشان نمی کند!باید چه کار کنم؟
باتشکر
ccc ccc
ccc ccc
سلام
متاسفانه دوست عزیز من یادم نیست. درضمن پیشنهاد می کنم که از اکلیپس استفاده کنید. تقریبا تمام پروژه های حرفه ای با اکلیپس نوشته می شن. موفق باشید :)

در پاسخ به

ApA
ApA
باسلام
همه کدها در android stadio کار نمی کنند!باید به جای این کدها چه کدهایی وارد کنم؟
باتشکر
امیر
امیر
سلام این آموزش مربوط به eclips هستش نه android stadio

در پاسخ به

ApA
ApA
باسلام
لطفا آموزش بازی سازی برای اندروید رو هم بذارید تو سایت.
باتشکر از سایت و پشتیبانی عالی و یکتون
ApA
ApA
باسلام
آیا می توان همین کارها را در برنامه IntelliJ IDEA انجام داد؟
و برنامه نویسی جاوا در برنامه نویسی اندروید دقیقا چه نقشی دارد؟
باتشکر
ccc ccc
ccc ccc
سلام
بله امکانش هست.
دقت داشته باشید که زبان برنامه نویسی اندروید، جاوا هست. یعنی اندروید خودش زبان برنامه نویسی نیست. البته تکنیک های خاص خودشو در برنامه نویسی داره که اون ها هم باید یاد بگیرید. به نظر شما خوب جاوا رو کار نکردین. اگر خوب مطالعه کنید به صورت نا خود آگاه متوجه این جور مسائل میشین.

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
اقا من کلاس رو که ایجاد میکنم متنم مثل مال شما نیست
و اینکه صفحه کد نویسی من رنگش سفیده برای شما سیاه چه کنم؟
مریم احمدی
مریم احمدی
سلام مال منم مثل مال شماست
و رنگشو فک کنم خودشون تغییر دادن تو تنظیماتش
اون قسمت از متنشم که مثل مال شما نیست کامنته که خودشون گذاشتن
اصلا نگران نباشید

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
متشکرم
کاربر میهمان
کاربر میهمان
عالی عالی عالی
کاربر میهمان
کاربر میهمان
ممنون خیلی خوب بود