پیشگویی آینده با کلان داده های اینترنتی!

پیشگویی آینده با کلان داده های اینترنتی!

کاربران اینترنت روزانه مسیری از داده را با وب گردی پشت سر خود به جا می گذارند که به طور میانگین برابر ۲.۵ میلیارد گیگابایت است. این حجم هنگفتی از داده است که به کمک آن، آینده ی ما قابل پیش بینی می شود و همین می شود که غول های فناوری دنیا همچون گوگل، فیسبوک، مایکروسافت و ... تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا این داده ها را رمزگشایی کرده و از آن کسب درآمد کنند.

به تازگی ابزاری جدید به نام Predictive World با ترکیب این داده های حجیم، اطلاعات جمعیتی و داده های شخصی، به طرز عجیب و ترسناکی زندگی شما را نشان داده و آینده ی آن را پیشگویی می کند. این ابزار با استفاده از صفحه ی فیسبوک شما و تلفیق اطلاعات آن مانند جنسیت و پیج هایی که لایک کرده اید با آمار جمعیتی اطراف شما، تصویری تقریبا دقیق از زندگیتان نمایش می دهد. برای مثال، قد افراد، سن مرگ، درصد احتمال اعتیاد در آینده و درصد احتمال مرگ شما در سال جاری را تخمین می زند به طوری که فالگیرها هم چنین دقتی ندارند!

این تجربه به زیبایی طراحی شده است، به شکلی که حس می کنید پشت یک ابرکامپیوتر نشسته اید که تمام اطلاعات جهان را پردازش می کند.

این پروژه، نوعی همکاری است بین دانشگاه کمبریج و بازی جذاب Watch Dogs2 که به تازگی منتشر شده و دیدی شکاکانه به جامعه ی آنلاین و بالتبع ریسک هایی که به همراه می آورد دارد. به طور کلی این ابزار قطعا در بالا بردن سطح آگاهی در به کارگیری از کلان داده ها موفقیت خوبی کسب کرده است.

نظر شما درباره ی این فالگیری مدرن چیست؟ آیا از نظر امنیتی قابل اعتماد است؟ آیا به پیشگویی های آن می توان اعتماد کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع