Rework: کتابی کاربردی برای علاقمندان به راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا (استارتاپ)

Rework: کتابی کاربردی برای علاقمندان به راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا (استارتاپ)

Rework یکی از کتاب‌های پرفروش حوزهٔ کسب‌وکار است که توسط Jason Fried و David Heinemeier Hansson به رشتهٔ تحریر درآمده است و تحت عناوینی همچون «بازنگری»، «دوباره فکر کن» و «بازانجام» به فارسی ترجمه شده و آنچه در این پست قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، نگاهی کلی به بخش‌های مختلف این کتاب موفق است.

آشنایی بیشتر با نویسندگان کتاب Rework
Jason Fried از بنیان‌گذاران کمپانی 37signals است که یک شرکت نرم‌افزاری موفق می‌باشد که تولیدکنندهٔ نرم‌افزارهای سازمانی همچون نرم‌افزار مدیریت پروژهٔ Basecamp است (وی سخنرانی جالبی در مورد مدیریت در TED دارد که برای مشاهدهٔ آن می‌توانید به Why Work Doesn`t Happen at Work مراجعه نمایید.)

David Heinemeier Hansson هم یکی از دولوپرهای شرکت 37signals بود که برای توسعهٔ بیس‌کمپ با استفاده از زبان روبی شروع به کدنویسی کرد که در نهایت زیرساخت این پروژه را در سال 2004 به صورت اپن‌سورس تحت عنوان فریمورک Ruby on Rails منتشر کرد و در سال 2005 هم به خاطر توسعهٔ این فریمورک از طرف گوگل به عنوان «هکر سال» انتخاب شد.

با توجه به بیوگرافی نویسندگان Rework، آنچه در این کتاب نوشته شده است نه تنها مباحث تئوریک دانشگاهی نیست، بلکه حاصل تجربیاتی عملی است که آن‌ها به مرور زمان و دست‌وپنجه نرم‌ کردن با فراز و نشیب‌های فراوان در حوزهٔ کسب‌وکار به دست آورده‌اند و جالب است بدانیم که این کتاب در لیست The New York Times Best Seller نیز قرار گرفته است. به عبارتی، Rework جزو کتاب‌های پرفروش ایالات متحدهٔ دنیا است.

آنچه در ادامه خواهیم آورد، خلاصه‌ای از دیدگاه‌های مؤلفین این کتاب است اما به خاطر داشته باشیم که هیچ چیزی نمی‌تواند جای خواندن تک‌تک صفحات یک کتاب را بگیرد و توصیه می‌شود در صورت تمایل، به اصل کتاب رجوع نمایید.

این بخش از محتوا مخصوص کاربرانی است که ثبت‌نام کرده‌اند.
جهت مشاهدهٔ این بخش از محتوا لاگین نمایید.

جمع‌بندی
این کتاب بر خلاف بسیاری از کتاب‌های مرتبط با کسب‌وکار که فرد را به سمت و سوی چیزهایی همچون بوم کسب‌وکار، برنامه‌ریزی‌ اولیه، گشتن دنبال سرمایه‌گذار و ... سوق می‌دهند، کتابی خودمانی محسوب می‌گردد که در آن نویسندگان کوشیده‌اند آنچه در مورد راه‌اندازی شرکت 37signals جواب داده است را به تصویر بکشند. همچنین آنچه بالا گفته شد صرفاً به منزلهٔ بخشی از نکات قابل‌تأمل کتاب Rework بود و توصیه می‌کنیم برای آنکه حداکثر استفاده از دیدگاه‌های نویسندگان این کتاب پرفروش ببرید، اصل کتاب را مطالعه نمایید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. اگر تجربهٔ راه‌اندازی یک کسب‌وکار را دارید، آیا با آنچه در این مقاله گفته شد موافقید یا خیر و چرا؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.